Існуюча система стягування заставного майна в Україні може задовольнити тільки дві структури - старанна служба і торгові організації. Першу тим, що саме їй належить право вибору оцінною і торговою організацій (звичайно, за "інтерес"). Іншу - тому, що є можливість значно занизити вартість майна шляхом проведення фіктивних перших і других торгів, і провести продаж майна за копійки офіційно, але при цьому отримати свій неофіційний заробіток.
Абсолютно очевидно, що така система не може задовольняти ні кредиторів, ні позичальників, не одержуючих потенційно можливе повернення засобів від реалізації запоруки, і що не позбавляються від боргів. Сума, що повертається стягувачу, коливається в межах 50% від оцінної вартості заставного майна у кращому разі, а в гіршому - 30%, оскільки відбувається уцінка майна на 50%, якщо продаж доходить до третіх торгів, мінус 10% старанний збір і мінус до 15 % торгової організації. Збільшити суми, які повертаються на погашення проблемної заборгованості боржника, можливо шляхом законодавчого зменшення відсотка старанного збору і заробітку торгової організації (раніше по іпотеці він складав 3%).
Експерти УКБС переконані, що систему продажу майна боржників треба міняти. Важливо забезпечити фактичну можливість оскарження оцінки стягувачем, реальну відповідальність за збереження майна, відкритість торгів, об'єктивний пошук покупців і реалістичність торгів з виключенням номінальних учасників, статистів, спрощення системи визнання торгів дійсними / недійсними т.д... Ці заходи сприятимуть появі ринкової конкуренції між оцінними і торговими організаціями, і, відповідно, зниженню вартості їх послуг і збільшенню сум, повернених від реалізації майна. Крім того, це також узабезпечить ринок від подальшої монополізації.
Важливо також забезпечити прозорість процедури продажу заставного майна (шляхом відкритого інформування в ЗМІ про торги, забезпечення вільного доступу до огляду майна, який на сьогодні для "небажаних" людей відсутній, а про майно, яке реалізується (особливо ліквідне), знає вузьке коло зацікавлених осіб ) і виключити умови для корупційних чинників.
"Також необхідно повернути право вибору оцінювача і торгової організації тим, хто платить за їх послуги - кредиторові і боржникові (на сьогодні ці права у державного виконавця). Адже непрозора система примусового продажу запоруки спускає майно боржників за безцінь, що створює необмежені можливості для зловживань і корупції- відмічає гендиректор Асоціації "Український Кредитно-банківський Союз" Галина Олифер. - Це питання має важливе державне значення, враховуючи, що за оцінками міжнародної антикорупційної організації Transparency International в Україні відмічений високий рівень корупції. У світовому рейтингу корупції - 2011 Україна зайняла 152 місце, при тому, що в 2010 році була на 134-му "
За інформацією прес-служби УКБС.