Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрист нагадує, що до набуття чинності договору про зону вільної торгівлі треба ще багато що зробити

23 липня 2012, 09:36
490
0
Реклама

У Брюсселі 19 липня представниками України і Європейської комісії був парафований текст угоди про зону вільної торгівлі (далі - ЗСТ) між Україною і ЄС, яке є невід'ємною частиною угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

"Ця подія була дуже радісна сприйнято в Україні- коментує Гліб Бялыйрадник ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери". - Проте слід пам'ятати, що парафування - це лише спосіб встановлення автентичності тексту міжнародного договору. Від парафування тексту до набуття чинності договору і фактичного застосування і використання його норм належить пройти досить довгий і складний шлях, на будь-якому етапі якого переговорний процес може припинитися на якийсь час або бути припинений назавжди".

Теоретично економічна частина документу може бути ратифікована окремо від політичної, яка, як відомо, була парафована ще 30.03.2012г. На той момент підписи в економічній частині документу були поставлені лише на першій і останній сторінках, у зв'язку з тим, що вимагалося провести його юридичну перевірку. Найближчим часом повний парафований договір має бути спрямований в Київ, де буде здійснений його переклад українською мовою і на мови країн-членів ЄС. В той же час, статус документу такий, що навіть після парафування не передбачається його публікація. Проте, за узгодженням з європейською стороною, ця заборона може бути знята вже у вересні цього року.

Відповідно до ст. 24 Віденських конвенції про право міжнародних договорів, за відсутності в договорі положень або домовленостей про момент набуття чинності його, це відбувається, як тільки буде виражено згоду усіх державякі брали участь в переговорах, про обов'язковість такого договору, нагадує юрист.

Гліб Бялый

Таким чином, угода має бути підписана президентом України і керівництвом ЄС, що планується зробити вже впродовж декількох місяців, після чого документ вирушає на ратифікацію до парламентів сторін. При цьому, на відміну від політичної частини документуратифікувати договір про створення ЗСТ необхідно лише у Верховній раді України і Європарламенті без розгляду в національних парламентах усіх країн-членів ЄС, що спрощує процедуру.

"Необхідно відмітити, що ратифікація економічної частини угоди можлива лише тоді, коли депутати Європарламенту досягнуть консенсусу відносно відповідності України демократичним стандартам. Тому, позитивне рішення багато в чому залежить і від політичної обстановки в Україні, а саме - проведення парламентських виборів і їх результатів, які і повинні переконати європейську сторону в тому, що Україна відповідає нормам демократії", - стверджує Г. Бялый.

На думку юриста, безпосередньо економічний ефект від створення ЗСТ залежатиме як від активності українського бізнесу, так і від відновлення ринків ЄС. Проте у будь-якому випадку прогнозований ефект буде позитивним, оскільки окрім оптимізації митних ставок, договір про ЗСТ означає адаптацію регуляторних норм України до існуючих стандартів ЄС, що безумовно стане значним стимулом для припливу інвестицій в країну.

Таким чином, враховуючи усі тонкощі і специфіку парафованого договору, доцільною є розробка і подальше прийняття національної програми по адаптації українських економічних норм до умов вільної торгівлі з ЄС, вважає пан Бялый. Такі кроки мають бути скоординированы і погоджені з громадськими об'єднаннями промисловців, підприємців і працедавців в Україні. Основні зусилля уряду і парламенту мають бути також спрямовані на захист внутрішнього ринку України і створення дієвих програм імпортозаміщення і локалізації виробництва. Важливими моментами також залишаються подальша реалізація структурних реформ у сфері оподаткування і чітка грошово-кредитна політика держави.

Гліб Бялый, радник ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини