Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Актори, що займаються озвученням, отримають такий же правовий захист, що і музиканти

9 липня 2012, 15:03
152
1
Реклама

Дипломатична конференція в Пекіні з питань захисту прав на аудіовізуальні твори завершилася і представила на вивчення міжнародної і міжнаціональної правової громадськості дуже цікавий і довгожданий документ, Угода про захист прав виконавців аудіовізуальних творів.

Йдеться про фундаментальний міжнародний інструмент захисту прав акторів, що взяли участь в створенні аудіовізуальних творів. До цієї угоди приєдналася також і Україна.

Безумовно, документ має базовий характер і знадобиться час, перш ніж ідеї і концепції, закладені в нім, придбають контури правого механізму, який може бути реалізований на національному рівні. На практиці це означає, що актори, що взяли участь у створенні кінематографічного фільму або озвучуванні мультиплікаційних героїв, запису телепередач, театральних постановок і так далі матимуть такий же правовий захист, як музиканти і композитори. Тому багато хто відмічає історичне значення цієї конференції і прийнятого на ній документу. Символічно і її місце проведення - Китай, театральні традиції якого відводять углиб віків, а синематографічна індустрія розвивається скаженими темпами.

Конкретні напрями по захисту аудіовізуальних творів покладатимуться на країни, що перейняли на себе зобов'язання наслідувати цю міжнародну угоду, яка спрямована на захист прав виконавців аудіовізуальних творів. Під цю категорію об'єктів авторського і суміжного права підпадають і кінематографічні, і мультиплікаційні твори, незалежно від хронометражу і музично-звукового оформлення.

На думку багатьох міжнародних експертів, яке ми також розділяємо, цей договір (а точніше його конкретна імплементація шляхом прийняття національного і міжнаціонального законодавства) дозволить вивести на цивілізований рівень використання засобів цифрових технологій авторами (виконавцями) і іншими власниками виняткових майнових прав на обумовлювані твори.

Зокрема, позитивним вважаємо закріплення такої форми порушення виняткових прав на виконавські твори, як зберігання творів в загальному доступі, наприклад, в мережі Інтернетщо, по суті, унеможливлює контролювати поширення твору правовладельцев.

Наталія Иваницкая

Цікаві аспекти, які давно обговорюються фахівцями у сфері захисту авторських і суміжних прав, закріплені відносно незаписаних творів, розмежування прав на комерційний прокат правовладельца і прав громадськості на доступ до творів, технічних питань захисту прав.

Звичайно, залишається актуальною дискусія про баланс прав виконавців і широкої аудиторії, який на державному рівні часто встановлюється за допомогою квазіцензурних механізмів. Цим договором це питання, на нашу думку, побіжно згадується в статті 13, присвяченою обмеженням і виключенням. Хоча, звичайно, консервативний погляд на круг питань, регульованих правом інтелектуальної власності, не передбачає включення в нього також і питання про свободу вираження поглядів, і як похідного права на свободу творчості.

Природно, цей договір навіть при усій його прогресивності, залишиться декларацією, якщо національний законодавець не зможе знайти оптимальні форми встановлення відповідальності і механізми залучення до неї за порушення прав на аудіовізуальні виконання. Порушенням вважається недотримання технічних засобів захисту, які застосовуються правообладетелем, на державу ж у свою чергу покладається прямий обов'язок забезпечити належний правовий захист від обходу технічних заходів.

Слід зазначити, що більшість ідей Пекінського договору так чи інакше є присутніми в національному законодавстві: міняти нічого не коштує, а тільки допрацьовувати. Глобально, національний Закон про захист авторських і суміжних прав ми вважати цілком самодостатнім і передовим в плані формального закріплення прав і їх суті. Інша справа, коли мова заходить про їх практичне застосування…

Очевидною є необхідність розробити спеціальне законодавче регулювання і почати, думаємо, варто з оновлення закону про інформацію і ухвалення закону про Інтернет. У цьому контексті варто відмітити спільність проблематики захисту власників авторських і суміжних прав на музичні і аудіовізуальні твори.

Наталія Иваницкая

Адвокат, к.ю.н., старший юрист АТ Arzinger

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини