Одно з найгучніших подій тижня, що пішов, - обнародування 14 червня 2012 року Конституційним Судом свого, винесеного напередодні, 12 чисел, рішення у справі про відповідність Конституції окремих положень Податкового кодексу. КСУ визнав конституційними норми про про обов'язок платника податків допускати посадовців контролюючих органів при проведенні ними перевірок до обстеження приміщень і територій, використовуваних у бізнесі; про можливість застосування адміністративного арешту майна платників податків, що мають податковий борг і виїжджають за кордон; про можливість застосування админареста до майна осіб, не зареєстрованих в якості платників податків в органах ДПС (якщо така реєстрація згідно із законом є обов'язковою), а також арешту майна, яке передається платником, що має борг, інших осіб.
Автори відповідного конституційного представлення, народні депутати, вказували, що стаття 30 Конституцій не допускає проникнення в житло або інше володіння особи, проведення там огляду, обшуку, обстеження і так далі інакше, ніж по мотивованому рішенню суду. А оскільки органи ДПС судами не є, а привласнення функцій судів іншими органами (у тому числі і податковими) не допускається (згідно із статтею 124 Конституції), то і вимагати доступу до приміщень, оглядати їх і шукати в них що-небудь працівники податковою не мають права.
КСУ порахував, що положеннях НК про право податківців на обстеження приміщень і територій йдеться не про проникнення, а про доступ контролюючих органів до такого обстеження і про обов'язок платника такий доступ при перевірках надати. А тому ст. 30 Конституцій тут непридатна.
У адміністративних арештах майна боржників, що зібралися за кордон, КСУ не угледів порушення гарантованого ст. 33 Конституції права "вільна покидати територію України", він бачить в цьому лише обмеження в праві власності на майно. Так само він не визнав порушенням принципів права приватної власності і недоторканості житла "право" органів ДПС заарештовувати майно не зареєстрованої підприємцем особи і звичайного відношення, що не має, до підприємництва громадянина, якому, на думку органів ДПС, передав на зберігання своє майно підприємець-боржник.
Фонд державного майна спішно відмінив свої постанови, результатом яких став параліч ринку нерухомості. Згідно з цими наказами, а також наказом Мінюсту про внесення змін до норм, що регламентують посвідчення нотаріусами угод про відчуження нерухомості, не можна було оформити договір без надання документу про вартість відчужуваного майна, отриманого від спеціального оцінювача, зареєстрованого як оцінювач, уповноважений на здійснення оцінки в "податкових" цілях. Тепер черга за Міністерством юстиції.
Головний постачальник правових новин - Верховна Рада України в минулий тиждень пленарних засідань не провела, а ось Президент розгорнув бурхливу діяльність по підписанню законів. З вівторка по п'ятницю ним, в цілому, підписані 19 з них. Найурожайнішим в цьому сенсі видалося 12 червня. Деякі з підписаних цього дня законів навіть встигли до кінця тижня набути чинності.
До останніх слід віднести Закон "Про внесення змін до Закону України "Про доступ до судових рішень", прийнятий з метою забезпечення безперешкодного доступу до міжнародної судової практики, а також розширення і застосування в практиці українських судів рішень міжнародних судових інстанцій. Законом передбачається, що до відомостей, що не розголошуються в текстах судових рішень, відкритих для загального доступу в Єдиному державному реєстрі судових рішень України на веб-порталі судової влади, не відносяться "імена сторін в справі, що розглядалася міжнародною судовою установою або іншою міжнародною установою, на рішення якого є посилання в тексті судового рішення".
Під "міжнародною судовою установою" чи "іншою міжнародною установою" розуміються будь-які інституції, що розглядають спори між приватно-правовими суб'єктами (приміром, міжнародні установи комерційного арбітражу); між державами (наприклад, Міжнародний суд ООН); а також спори по скаргах осіб проти держави (наприклад, Європейський суд з прав людини). Сюди ж відносяться Міжнародний карний суд, а також міжнародні організації, що не є судовими установами (наприклад, Комітет ООН з прав людини). Така формулювання обрані в Законі для того, щоб найширшим чином охопити усі можливі міжнародно-правові інститути, практика яких може застосовуватися при розгляді судових справ в Україні.
До підписаних і вже початкуючих діяти минулого тижня відноситься і Закон № 4837 - VI "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення і Карного кодексу України". Цим законом посилюється адміністративна і карна відповідальність за порушення за порушення вимог законодавства про охорону праці і охорону надр. Крім того, вводиться адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку повідомлення (надання інформації) спеціального органу по нагляду за охороною праці про нещасний випадок на виробництві.
Полегшити можливість звернення до Верховного Суду з проханням про перегляд судового рішення покликаний підписаний Президентом Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно забезпечення права особи на перегляд судових рішень". Закон передбачає зміни до процесуальних кодексів, якими дозволяється до заяви про перегляд додавати не рішення міжнародного суду, а його копію або навіть клопотання про витребування копії цього рішення.
Через 6 місяців після публікації набуде чинності підтриманий в середу Президентом закон про повний заборона на паління тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів в ліфтах і таксофонах, на дитячих майданчиках, в приміщеннях закладів охорони здоров'я, освіти, культури, в органах держвлади і самоврядування, на території закладів фізкультури і спорту, в під'їздах житлових будинків і підземних переходах, на стаціонарно обладнаних зупинках громадського транспорту, в ресторанах. У усіх цих місцях навіть не може бути виділене спеціальне місце для паління. Цим же законом встановлено, що в установах і організаціях, готелях, гуртожитках, в аеропортах і на вокзалах палити можна тільки в спеціально відведених для цих цілей місцях.На власників покладається обов'язок такі місця обладнати. Штраф за невиконання цього припису передбачений в розмірі до 10000 гривен.
Ще один підписаний Законом № 4839 - VI дозволить підприємцям обходитися однією (замість декількох) випискою для офіційного підтвердження перебування юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців на обліку в органах статистики, податкових органах і Пенсійному фонді України. Він встановлює правила взаємного обміну інформацією між ЕГР і реєстрами вказаних відомств.
Не включати пенсійні активи в ліквідаційну масу хранителя накопичувального пенсійного фонду, недержавного пенсійного фонду і інших банків наказує також підписаний Президентом Закон № 4841 - VI, спрямований на захист пенсійних активів, що знаходяться на зберіганні у банківській мережі, у разі порушення справи про банкрутство хранителя або ухвалення рішення про його ліквідацію, санацію, а також при призначенні тимчасової адміністрації хранителя.
Про те, як привласнювати юридичним особам і об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) суспільно - політичних і громадських діячів, захисників Вітчизни, воєначальників, діячів науки, освіти, культури і інших сфер громадського життя, ювілейних і святкових дат, назв і дат історичних подій йдеться в підписаному в п'ятницю Законі № 4865 - VI.
Продовження терміну діяльності для термінового ИСИ (інституту спільного інвестування) передбачена Законом "Про внесення змін до статті 4 Закони України "Про інститути спільного інвестування (пайових і корпоративних інвестиційних фондах) ", підписаним Президентом в п'ятницю минулого тижня.
Не мало було на минулому тижні і ветованих Главою держави законів. 12 чисел повторно ветований Закон про ОСАГО. Президент зажадав виключити з нього норму про те, що на момент реєстрації (перереєстрації) ТС у їх власників має бути в наявності діючий поліс ОСАГО.
Накладено президентське вето і на закон, що передубачав зміни в порядку реєстрації проживання і перебування фізичних осіб. Цей закон передбачав можливість реєстрації за адресою спеціального закладу або установи, а також обов'язкову реєстрацію новонародженого його батьками впродовж місяця з дня державної реєстрації народження.
Була передбачена і реєстрація місця перебування. Обов'язково реєструвати своє перебування згідно із законом зобов'язані були особи, які знаходилися більше 10 днів за межами адміністративно-територіальної одиниці, де зареєстровано їх проживання, і мали невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку або судовим рішенням, або закликалися на військову службу і не мали відстрочення, або брали участь в судовому процесі у будь-якій якості.
Ще один ветований - вже під кінець тижня - Закон про адміністративні послуги. На думку Президента в нім відсутній механізм фінансового забезпечення надання админуслуг через спеціальні центри (а ці центру знаходяться у виконкомах місцевих рад). Не передбачено, як держава компенсуватиме виконкомам витрати на админуслуги. Він пропонує також виготовляти бланки документів для админуслуг тільки на держпідприємства і заборонити чиновникам особисто (а не через центр) видавати результати админуслуг - документи, аналогічно тому, як тільки через центр, але не безпосередньо, подаються заяви з клопотанням про админуслуге.
Минулого тижня ЮРЛИГА розповіла про рішення КМУ, якими затверджений порядок проведення інвентаризації земель і поповнений перелік енергозбережного устаткування, що звільняється від ввізного мита.
З початку минулого тижня діє ще одно постановою КМУ, якою скасований заборона на реєстрацію (перереєстрацію) переобладнуваних - шляхом заміни кузова на кузов іншої марки, моделі, серії або модифікації - легкових автомобілів або виготовлених на їх базі легкових автомобілів. Тепер можна буде реєструвати як ТС, переобладнувані суб'єктами господарювання, так і ТС, що переобладнуються в індивідуальному порядку.
Читачі порталу могли познайомитися з роз'ясненнями Держмитслужби :
- про те, які стягнення слід застосовувати після 01.06.2012 за "митні" правопорушення, здійснені до 01.06.2012, тобто до набуття чинності нового Митного кодексу;
- про документи, замінюючих попередню митну декларацію.
Як завжди, не залишилися без уваги акти, новини, роз'яснення податківців. Ми розповіли про інформацію, розміщену на сайті податкової, присвяченої поверненню помилково сплачених податковою грошей. Познайомили читачів порталу з роз'ясненнями ДПС про те, яку інформацію про прибутки і витрати контрагентів - платників єдиного податку необхідно відбивати в додатку ОК до податкової декларації по податку на прибуток підприємства.
У парламенті запропонували відмінити обов'язкову автогромадянку, а також створити Державну службу правопорядку - спеціальне військове формування для "захисту державної влади від спроби її захоплення насильницьким шляхом, а також інших протиправних посягань"а також для інших, не менш важливих речей - припинення масових безладів, конвоювання заарештованих і засуджених, переслідування і затримання тих, що бігли з-під варти, локалізації і нейтралізації не передбачених законом воєнізованих формувань, боротьби з тероризмом, ліквідації явищ групової непокори в установах виконання покарань і так далі
Також депутати пропонують відправляти на пенсію раніше жителів окремих регіонів.
Мінюст заявив про розробці двох законопроектів про відміну бланків строгої звітності
Державна судова адміністрація внесла зміни в автоматизовану систему документообігу в судах.
Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку схвалила Концепцію консолідованого нагляду за діяльністю учасників небанківських фінансових груп.
Починаючи з тижня (часу набуття чинності Закону № 4766 - VI), що пішов, приватизовані кожним з подружжя житло і земельна ділянка знову являються особистоюіндивідуальною власністю кожного з них, а не "загальною спільною". А основою для звільнення чиновників стало залучення їх до відповідальності за корупційні правопорушення.
Фізособи-підприємці з 15 червня можуть вже отримувати ліцензії на діяльність у сфері обігу наркотичних засобів і психотропних речовин і прекурсорів, що раніше було доступне тільки юрособам.
У Типових правилах розміщення зовнішньої реклами з'явилося визначення "вивіски" (чи "таблички"), які не є рекламою.
Про усе це детальніше, а також про інші офіційні роз'яснення судів і державних органів, про новини в роботі законодавчій, виконавчій і судовій владі, підписаних і ветованих Президентом, ухвалених парламентом законах, а також просто про значущі правові події ви завжди можете прочитати на порталі ЮРЛИГА.