Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 була затверджена Інструкція по організації примусового виконання рішеньположення якої відносно передачі на реалізацію нерухомого майна, не узгоджуються з положеннями чинного законодавства, які регулюють стосунки між іпотекодавцем і іпотекодержателем. Зокрема, п. 4.5.9. Інструкції суперечить ст. 40 Закону України "Про іпотеку", ст. 109 ЖК.
Згідно п.4.5.9. у разі передачі на реалізацію нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають неповнолітні, вимагається попередній дозвіл органів опіки і опікування. Якщо такий дозвіл не наданий, державний виконавець звертається до суду, що видав старанний документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання. Якщо судом не встановлено (змінено) спосіб і порядок виконання, держвиконавець продовжує виконання рішення за рахунок іншого майна боржникаа у разі відсутності такого майна повертає старанний документ стягувачу з основи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону "Про старанне виробництво". В той же час Закон "Про іпотеку" і ЖК встановлюють, що звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок або житло є основою для виселення усіх жителів, за винятком наймачів і членів їх сімей.
В той же час, Конституційний суд виразив правову позицію, згідно якої існує строга ієрархія нормативних актів, згідно якої постанови і інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні спотворювати суть і зміст законів.
Враховуючи це АУБ запропонувала Мінюсту виключити з Інструкції згаданий пункт 4.5.9 як такий, що суперечить чинному законодавству.
Джерело: прес-служба АУБ.