Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які законодавчі зміни можливі у сфері ОСМД?

11 червня 2012, 14:40
172
0
Реклама

Минрегион нагадує, що триває громадське обговорення нового варіанту коригування законодавства відносно створення і діяльності об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Ознайомитися з порівняльною таблицею до нової редакції законопроекту можна на офіційному сайті міністерства, а пропозиції до змісту положень законопроекту з детальними обгрунтуваннями приймаються на електронну пошту minbud2007@ukr.net до 17.00 14 червня 2012.

Окремі аспекти цього документу аналізує учасник ініціативної групи по ОСМД в мікрорайоні Волосіні м. Києва Сергій Соколов для видання LB.ua.

Замість ветованого президентом законопроекту № 8474 Минрегион опублікував новий проект змін дотично ОСМД. Автори нового варіанту законопроекту спробували реалізувати більше комплексний підхід до проблем створення, функціонування і припинення діяльності об'єднань співвласників будинку. Саме "удома", а не "багатоквартирного будинку".

Окрім закону "Про ОСМД", планується внести зміни ЗК, ГК, і в інші закони України - "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень", "Про приватизацію державного житлового фонду" і "Про житлово-комунальні послуги".

Наскільки ж авторам законопроекту вдалося зберегти баланс інтересів, зокрема прибічників і супротивників ОСД?

Запропонована процедура створення об'єднань максимально спрощена

1. Віднині ініціатором процесу може бути 1 людина (чинний закон вимагає створення для цієї групи ініціаторів з не менше трьох чоловік). І раніше, і тепер це мають бути співвласники будинку.

Як мовиться, одна голова добре, а три - краще. Група ініціаторів краще підготується до створення ОСД і допустить менше помилок, радячись між собою. На практиці ж ініціативна група - це члени майбутнього правління, які в процесі підготовки знайомляться між собою. Та і на таку авантюру важче сагитировать групу людей, ніж одиначку.

2. Ініціатор має право повідомити сусідів про майбутні засновницькі збори тільки через оголошення в газеті, заснованій місцевим органом самоврядування або місцевою держадміністрацією.

Ввівши спосіб повідомлення, як оголошення в ЗМІавтори могли сміливо виключити 2 інших - повідомлення під розписку і відправку поштою рекомендованих листів. Адже очевидно, що ніхто не морочитиметься двома останніми способами, маючи такий елегантний і зручний спосіб, як оголошення в ЗМІ. Настільки ж він зручний для сусідів? Фактично їм треба підписатися на газету і уважно вивчати кожен номер - чи немає оголошення про майбутні збори?

Єдиним аргументом на користь сповіщення через ЗМІ могла б бути відсутність інформації про співвласників, але ця проблема вирішуватиметься одночасно з підготовкою законопроекту.

3. Засновницькі збори проводяться по місцю знаходження будинку і не можуть проводитися поза населеним пунктом, в якому знаходиться житловий будинок.

Незрозуміло, навіщо друга частина пропозиції, про населений пункт? Якщо під місцем знаходження мається на увазі поштова адреса, то він вже включає назву населеного пункту. Якщо не мається на увазі поштова адреса, то виходять засновницькі збори майбутнього троещинского ОСД можна провести і на ДВРЗ? Населений пункт - той самий, і там, і там - Київ.

Доцільно було б сформулювати простіше - "Засновницькі збори проводяться виключно по місцю знаходження будинку".

До речі, непогано сформульовано і в чинному законі - місце і час засновницьких зборів обираються зручними для більшості учасників.

4. Співвласники можуть не приходити на засновницькі збори, надавши ініціаторові заяву про результати свого голосування, підписане власноручно або за допомогою електронно-цифрового підпису, що є корисною новацією з хорошою перспективою.

5. У законопроекті відсутнє поняття "кворум", для загальних зборів використовується термін "правомочність". Так, загальні збори правомочні, якщо на них є присутніми співвласники не менше половини площі будинку.

В той же час, випадково або ні, для найбільш важливих зборів - засновницьких - поняття правомочності в тексті законопроекту взагалі не згадується. У разі засновницьких зборів йдеться лише про правомочність прийнятих рішень.

Доцільно додати поняття правомочності і для засновницьких зборів, інакше вимоги до них виглядають заниженими в порівнянні з вимогами до наступних загальних зборів, тоді як повинно бути навпаки, адже засновницькі збори вирішують дуже важливі, ключові питання.

Пішов батько напростець - не скоро повернеться

(Українське прислів'я)

Якщо вказані недоліки не усунути, то можливий наступний сценарій: ініціатор обходить людей і збирає заяви на заочне голосування (правомочність підписантів і достовірність підписів ніхто не перевіряє), потім друкує оголошення в газеті (дрібним шрифтом) і проводить засновницькі збори (на ДВРЗ), на яких сам або з невеликою групою товаришів (вимоги кворуму засновницьких зборів відсутні), маючи стопку заяв про заочне голосування, приймає рішення про створення ОСД.

Інші корисні новації

Окрім вже названих позитивних пропозицій, заслуговує на увагу новий принцип підрахунку голосів співвласників - за площі, що належить ним. Для зручності слід враховувати "цілими" квадратними метрами, відкидаючи дроби.

Пропонується правильний і зручний принцип до можливих змін в статут - вони не повинні звужувати права співвласників в порівнянні з типовим статутом.

Чітко прописано, що доручення від співвласника має бути завірене нотаріально.

Органам місцевого самоврядування пропонується в тримісячний термін після реєстрації передавати об'єднанню копію технічної документації додому.

ОСД може укладати договори сервітута відносно внутрішньобудинкових комунікацій з монополістом, який у свою чергу зобов'язаний буде укласти індивідуальні договори із співвласниками.

Об'єднатися зможуть співвласники не лише багатоквартирного будинку, а декількох приватних будинків із загальними комунікаціями.

До виняткової компетенції загальних зборів відноситься попереднє узгодження договорів на суму, обумовлену, що перевищує, статутом і договорів, предметом яких є житлово-комунальні послуги.

Джерело: Минрегион, LB.ua.

Також читайте матеріал ЮРЛИГИ - "Відбулося перше засідання Клубу житлової політики".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини