Законопроект № 9221 про декриміналізацію економічних злочинів, внесений на розгляд парламенту Главою держави, передбачає, окрім іншого, зміни в загальних началах призначення покарання.
Згідно діючої редакції статті 65 УК суд повинен призначити покарання у межахвстановлених в санкції тієї статті Особливої частини Карного кодексу, яка передбачає відповідальність за вчинений злочин.
Проектом пропонується з цього правила зробити виключення, що стосується призначення покарання у вигляді штрафу (цей вид покарання у разі прийняття проекту як закону дуже широко застосовуватиметься в УК - штрафами збираються замінити позбавлення волі в санкціях цілого ряду статей УК).
Виключення полягає в тому, що за скоєння злочину, покаранням за яке може бути штраф понад 3 тисячі неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, суд не може присудити штраф менший, ніж розмір майнової шкоди, заподіяного злочином, або розмір доходуотриманого від злочину, навіть якщо санкція статті Особливої частини УК передбачає менші розміри.
Таким чином, проектом допускається призначення покарання вище за допустиму санкцією межу.
Пропонованими змінами також передбачено, що при призначенні покарання "нижче нижчої межі" (ст. 69 УК), якщо санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу у розмірі більше 3000 неоподатковуваних мінімумів, суд може "скинути" не більше за одну чверть від нижчої межі, встановленої в санкції статті Особливої частини УК.
Про інші пропозиції законопроекту можна прочитати в матеріалах "Президентський проект про декриміналізацію: 1 день позбавлення волі замість несплати 136 грн. штрафу" і "Президентський проект про декриміналізацію: класифікація злочинів за тяжкістю".