Фонд соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності в листі від 31.05.2011 року № 01-14-1444 розповів про те, як він може виявити факт неправильного використання страхувальником страхових засобів, відповідальності за такі дії, а також порядок оскарження рішень за підсумками виявлення порушень.
Основою для проведення перевірки в цьому випадку, на думку Фонду, служить п. 3 ст. 38 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими похованням"згідно з яким страховик має право, у тому числі, проводити перевірку правильності використання страхових засобів на підприємствах. Порядок проведення таких перевірок регламентується постановою Фонду від 22.12.2010 року № 29. Цей документ також визначає періодичність планових перевірок Фонду і основи для проведення позапланових перевірок.
У разі порушення порядку використання страхових засобів страхувальники згідно ст. 30 Закону зобов'язані відшкодувати Фонду в повному об'ємі неправомірний витрачену суму страхових коштів і заплатити штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному об'ємі страхових коштів, що залишилися після оплати витрат на матеріальне забезпечення, накладається штраф у розмірі 10 % цих засобіва також нараховується пеня у розмірі 0,1 % вказаних сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу. Рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному об'ємі коштів Фонду приймається і спрямовується страхувальникові впродовж 20 днів з дня закінчення терміну, встановленого для виконання рішення про повернення засобів Фонду і застосуванні фінансових санкцій.
Страховик може оскаржити рішення органу Фонду. Для цього страхувальник у письмовій формі звертається в орган Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга має бути подана впродовж 10 днів з дня отримання рішення органу Фонду, яке оскаржиться. Рішення за результатами розгляду скарги приймається в течії 20 календарних днів після отримання скарги. У разі відмови в задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися в течії 10 днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою в орган Фонду вищого рівня з дотриманням зазначеного десятиденного терміну для кожного випадку оскарження і зазначеного двадцятиденного терміну для ухвалення рішення за скаргою або до суду у встановленому законодавством порядку.