ООН прийняла попереднє рішення припинити механізми міжнародної торгівлі квотами і реалізації проектів спільного здійснення в Україні. Про це повідомив Комітет виконання зобов'язань Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Комітет також заздалегідь визнав, що Національний кадастр антропогенних викидів України не відповідає міжнародним вимогам. Остаточне рішення буде прийнято в жовтні.
Якщо в жовтні Комітет прикмет остаточне рішення, що український кадастр не відповідає міжнародним вимогам, тоді серед можливих варіантів розвитку подій буде зупинка українського реєструщо робить неможливою дію гнучких механізмів Кіотського протоколу : торгівлі квотами і проектів спільного впровадження.
Причиною такого рішення Комітету виконання зобов'язань став звіт експертів ООН, що перевіряли національний кадастр за 2008 рік. У звіті були представлені основні зауваження до українського кадастру: недостатня прозорість системи обліку викидів парникових газів, пропуски відносно обліку викидів у сфері лісового господарства і землекористування, відсутність енергетичного балансу України. По ряду джерел викидів були відсутні або були названі конфіденційними деякі дані. Експерти ООН вважають, що національна система обліку викидів і поглинання парникових газів не є досить прозорою, послідовною, повною і точноюяк цього вимагають міжнародні правила.
"Проблема з українським кадастром - це верхівка айсберга. Вона виникла через відсутність системи збору і перевірки даних по викидах по усіх секторах економіки. Дані про викиди записуються на основі статистичних даних, ніхто не перевіряє, чи відповідають дані фактичним викидам. Наприклад, експерти ООН відмітили, що по 17 промисловим процесам дані по викидах або відсутні, або конфіденційні. Причому кількість конфіденційних даних виросла з минулого кадастру. Це ще більше погіршує облік викидів парникових газів"- коментує Кристина Рудницкаякоординатор програми по зміні клімату Національного екологічного центру України.
Нагадаємо, Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ООН по зміні клімату і Кіотський протокол до неї, що дає можливість використовувати гнучкі механізми Кіотського протоколу. Але для того, щоб торгувати квотами або виконувати проекти по скороченню викидів, наша держава, як і інші, повинна надавати прозорі дані про викиди парникових газів і їх абсорбції/