У парламенті зареєстрований урядовий законопроект № 8570 про правовий статус іноземців і осіб без громадянства.
Останні, згідно з проектом, за умови законного перебування на території України користуються усіма тими правами, які мають громадяни України, і, незалежно від законності перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності і основних прав і свобод людини.
Не обмежившись цим, КМУ в проекті в окремій главі детально вказує зміст прав іноземців і осіб без громадянства, що перебувають в Україні, - права на життя, повагу до честі і гідності, свободу і недоторканість, недоторканість житла, таємницю кореспонденції, повагу до особистого і сімейного життя, свободу пересування, інформацію, свободу світогляду і віросповідання, участі в об'єднаннях громадян, працю, відпочинок, соціальний захист, мирні збори, підприємницький діяльність, освіта і так далі
Уперше на законодавчому рівні проектом передбачається добровільне повернення іноземців і осіб без громадянства в країну їх походження або іншу країну на підставі їх заяви. Добровільне повернення можливе у випадках відсутності законних підстав для перебування в Україні і, одночасно, відсутності засобів (чи втрати паспортного документу) для повернення.
Примусове повернення іноземців і осіб без громадянства передбачено при грубому порушенні ними законодавства України. Рішення про примусове повернення передбачає для них необхідність самостійно покинути територію України в строк, що не перевищує 30 днів, і може супроводжуватися забороною в'їзду в майбутньому строком на 3 року.
Невиконання рішення про примусове повернення може спричинити видворення. Рішення про видворення повинен прийняти суд на підставі звернення органів з питань міграції, СБУ або охорони держкордону.
Також можуть бути видворені іноземці і особи без громадянства, чиї дії суперечать інтересам національної безпеки України. Видворення можливо і в порядку реадмиссии.
Згідно з проектом, передача з України або прийняття в Україну іноземців і осіб без громадянства можливі відповідно до міжнародного договору про реадмиссии. Прийняття не змінює підстав для перебування на території України, а прийняті, але не обгрунтовані для перебування в Україні, іноземці і особи без громадянства також підлягають видворенню.