27 травня 2011 року набуває чинності розпорядження Госфинуслуг від 7 квітня 2011 року № 185яким затверджена нова редакція Порядку проведення перевірок з питань попередження і протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом.
Відразу необхідно відмітити, що затвердження нової редакції документу спрямоване на його приведення у відповідність нової редакції Закону "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму"діючою з 21 серпня минулого року.
Встановлено, що Порядок регулює процедуру проведення планових і позаплановиху тому числі виїзних, перевірок суб'єктів первинного финмониторинга, нагляд за якими здійснює Госфинуслуг. До таких суб'єктів відносяться: страховики (перестрахувальники), ломбарди і інші фінустанови, юрособи, надаючі финуслуги (окрім тих, нагляд за якими здійснюється іншими органами), платіжні організації і члени платіжних систем, що є небанківськими установами.
Питання програми перевірки визначаються у кожному конкретному випадку. Проте низка запитань підлягає обов'язковому вивченню в ході перевірки. До них, зокрема, відносяться питання:
- призначення відповідального за финмониторинг співробітника, його кваліфікації і підвищення його кваліфікації;
- проведення аналізу операцій, належних финмониторингу;
- зберігання документів відносно ідентифікації осіб, финоперацию, що провели, а також документів, ділових стосунків з клієнтом, що стосуються їх, даних про операцію;
- встановлення правил, розробки програм проведення финмониторинга;
- зупинки финопераций, відносно яких є мотивована підозра про їх зв'язок з відмиванням злочинних прибутків або фінансуванням тероризму, і інші питання.
Встановлено також, що позапланова перевірка може бути проведена за наявності хоч би однієї з нижчеприведених підстав:
- письмового повідомлення про ознаки порушення в цій сфері;
- за рішенням суду або на вимогу правоохоронних органів;
- виявлення порушень під час невиїзної перевірки;
- виявлення Госфинуслуг нових документів (обставин), не відомих під час проведення планової перевірки, і які можуть вплинути на укладення планової перевірки.
Порядком встановлена процедура проведення перевірок, права і обов'язки перевіряючих, порядок вилучення документів.
Зокрема, встановлено, що про проведення планової перевірки установа, що перевіряється, має бути повідомлена не менше чим за 10 календарних днів.
Посвідчення на проведення виїзної перевірки (планових і позапланових) надаються на терміни, що забезпечують своєчасне і якісне проведення перевірок, але не більше ніж на 30 календарних днів. Як виняток, цей термін може бути продовжений, але не більше ніж на 30 календарних днів.
Як вже відзначалося, затвердження нової редакції Положення викликане необхідністю його приведення у відповідність чинному на сьогодні законодавству у сфері протидії відмиванню злочинних прибутків і фінансуванню тероризму. Відмітимо, що нова редакція Закону "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" передбачає якісно нові підходи до здійснення нагляду в цій сфері, а також до застосування заходів відповідальності за порушення у сфері фінансового моніторингу.