Перебування основної частини майна боржника на тимчасово окупованій території України та безуспішність дій ліквідатора з пошуку іншого майна боржника, що об'єктивно унеможливлює завершення ліквідаційної процедури за правилами КУзПБ, може бути підставою для закриття провадження у справі про банкрутство.
До відповідного висновку дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у справі № 913/355/21, повідомляє пресцентр Верховного Суду.
Обставини справи
Так, у даній справі кредитор та ліквідатор боржника звернулися до суду із заявами про закриття провадження у справі про банкрутство на підставі п. 14 ч. 1 ст. 90 КУзПБ (в інших випадках, передбачених цим Кодексом) у зв'язку з неможливістю завершити процедуру ліквідації у цій справі в установлені законом строки через перебування виявленого майна боржника на окупованій території, що зумовлює тривалу процедуру (затягування) провадження у справі.
Суди першої та апеляційної інстанцій постановили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Не погоджуючись із такими рішеннями, позивач оскаржив їх в касаційній інстанції.
Позиція Верховного Суду
Ухвалюючи остаточне рішенні у даній справі, КГС ВС звернув увагу на те, що приписами п. 1-6 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ законодавець встановив заборону на відкриття, а відповідно і на здійснення провадження у справі про банкрутство боржника, ініційованого за заявою кредитора, у разі, зокрема, перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях.
Разом з тим, попри визначення законодавцем наведених обставин як заборони саме на відкриття провадження у справі про банкрутство відповідна заборона, що логічно поширюється і на подальше здійснення провадження в такій справі, означає, що настання обставин, передбачених наведеними приписами п. 1-6 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ, у справі про банкрутство, провадження в якій відкрито до введення в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану, може бути розцінено у справі про банкрутство як передбачений цим Кодексом інший випадок для закриття провадження у справі про банкрутство в розумінні п. 14 ч. 1 ст. 90 КУзПБ.
Відтак, на момент ухвалення оскаржуваних судових рішень ліквідаційна процедура боржника тривала понад два роки, тобто більше, ніж встановлений законом строк-12 місяців. При цьому КГС ВС зазначив, що воєнний стан сам по собі не є безумовною підставою для продовження судом строку процедури ліквідації у справі про банкрутство. Такий строк може бути продовжений через воєнний стан у розумних межах, тобто за умови, що мета провадження у справі про банкрутство та цілі ліквідації боржника є об'єктивно досяжними, тобто реальними, а їх досягнення в межах встановлених КУзПБ строків через воєнний стан сповільнюється, однак не перестає бути можливим.
Отож, ВС зазначив, що внаслідок перебування з 24 лютого 2022 року на окупованій території основної частини майна боржника (цілісного майнового комплексу тощо), що підлягає включенню до ліквідаційної маси боржника, та безуспішності дій з пошуку іншого (рухомого) майна боржника настала об'єктивна неможливість завершити процедуру ліквідації боржника за правилами КУзПБ.
Таким чином, КГС ВС виснував, що суди попередніх інстанцій не розглянули та не вирішили питання щодо повноти вчинених ліквідатором боржника дій з пошуку, виявлення та реалізації майна боржника; об'єктивної можливості успішно завершити процедуру банкрутства боржника у встановлені законом строки; закриття провадження у справі про банкрутство боржника з підстави, передбаченої п. 14 ч. 1 ст. 90 КУзПБ в поєднанні з приписами п. 1-6 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» цього Кодексу та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У зв'язку з цим, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Знаходьте судові рішення легко та швидко з LIGA360. Наші інструменти дозволяють миттєво переглядати та аналізувати рішення, забезпечуючи доступ до розширених пошукових фільтрів та інформаційних карток з деталями кожної справи. Підвищіть ефективність своєї роботи, замовивши персональну презентацію LIGA360.
Читайте також: Що передбачає судова процедура санації боржника: роз'яснює Мін'юст