Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що передбачає судова процедура санації боржника: роз'яснює Мін'юст

Реклама

Виходячи з положень Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) санація - система заходів, передбачених цим Кодексом, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою відновлення платоспроможності боржника, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського стану боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів. 

Так, Міністерство юстиції надало роз'яснення щодо судової процедури санації боржника, яка передбачає наступне. 

Таким чином, із введенням процедури санації господарський суд здійснює заходи щодо затвердження розробленого розпорядником майна за участю боржника і схвалений зборами кредиторів плану санації боржника, а також призначає з числа арбітражних керуючих керуючого санацією.  

Ухвала господарського суду про введення процедури санації та призначення керуючого санацією набирає законної сили з дня її постановлення. Офіційне оприлюднення повідомлення про введення процедури санації здійснюється на офіційному вебпорталі судової влади України.  

План санації боржника 

Відповідний план має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника і передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. 

Платоспроможність вважається відновленою за умови погашення вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів. 

Відтак, заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: 

  • реструктуризація підприємства; 

  • перепрофілювання виробництва; 

  • закриття нерентабельних виробництв; 

  • відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини; 

  • виконання зобов'язання боржника третіми особами; 

  • задоволення вимог кредиторів в інший спосіб, що не суперечить цьому Кодексу; 

  • ліквідація дебіторської заборгованості; 

  • реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Кодексу; 

  • продаж частини майна боржника; 

  • виконання зобов'язань боржника власником боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; 

  • відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів; 

  • звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; 

  • одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Кодексу позачергово за рахунок продажу майна боржника; 

  • одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит; 

  • інші заходи з відновлення платоспроможності боржника. 

Наслідком ухвалення в судовому порядку введення процедури санації є звільнення з посади членів виконавчого органу (керівника) боржника, у визначеному законодавством порядку, управління боржником переходить до керуючого санацією, зупиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, крім повноважень, передбачених планом санації. 

Щодо ставок судового збору у справах про банкрутство ми раніше писали у матеріалі.  

Процедура санації боржника припиняється достроково в разі невиконання умов плану санації та/або в разі невиконання поточних зобов'язань боржника, у зв'язку з чим господарський суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. 

Звіт керуючого санацією 

Відповідно до статті 57 Кодексу за 15 днів до завершення строку санації, а також за наявності підстав для припинення процедури санації, керуючий санацією зобов'язаний подати зборам кредиторів письмовий звіт і повідомити кредиторів про час і місце проведення зборів кредиторів. 

За результатами розгляду звіту керуючого санацією збори кредиторів приймають рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про: 

  • закриття провадження у справі у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; 

  • припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; 

  • схвалення змін до плану санації та продовження строку процедури санації. 

Таким чином, у випадку виникнення обставин, що є підставою для припинення процедури санації, збори кредиторів можуть прийняти відповідне рішення за відсутності звіту керуючого санацією. 

У разі закінчення строків процедури санації, передбачених планом санації, та за умови відсутності клопотання зборів кредиторів про продовження строків процедури санації у зв'язку із схваленням відповідних змін до плану санації господарський суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. 

Інформація Мін'юсту станом на 03.07.2025

Мінімізуйте юридичні ризики з LIGA360. За допомогою наших інструментів прогнозуйте результати судових справ, перевіряйте контрагентів на наявність санкційних, міжнародних, родинних і бізнес-зв'язків, а також отримайте доступ до найповнішої бази рішень ЄСПЛ та аналітичних матеріалів від наших експертів. Оцініть усі можливості роботи з LIGA360, замовивши індивідуальну презентацію. 

Читайте також: Особливості провадження у справах про банкрутство

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини