Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мінфін затвердив Порядок моніторингу діяльності фінансових агентів

Реклама

Міністерство фінансів затвердило Порядок здійснення моніторингу діяльності фінансових агентів (включаючи опитування).

Відповідний наказ від 25 березня 2025 року № 171 набирає чинності з дня офіційного опублікування.

Затверджений Порядок визначає напрями та особливості здійснення контролюючими органами моніторингу діяльності фінансових агентів, а також особливості проведення опитування фінансових агентів, які є Підзвітними Фінансовими Установами для цілей застосування Загального стандарту звітності CRS.

Цілями моніторингу як способу здійснення податкового контролю визначено виявлення:

  • організацій, які є Підзвітними Фінансовими Установами (далі - ПФУ), але не подали заяву про взяття їх на облік як ПФУ у контролюючому органі відповідно до вимог пункту 39-3.3 статті 39-3 розділу I Податкового кодексу (далі - Кодекс);

  • ПФУ, які не подають звіти про підзвітні рахунки;

    • суб'єктів господарювання, які є звітними фінансовими установами України відповідно до вимог Угоди FATCA;

      • можливих ризиків порушення ПФУ вимог щодо належної комплексної перевірки Фінансових Рахунків та виявлення Підзвітних Рахунків;

        • ризиків участі організацій, у тому числі тих, які є ПФУ, у діяннях або практиках, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язань законодавства, що впроваджує Загальний стандарт звітності CRS, та від виявлення Підзвітних Рахунків для цілей виконання Багатосторонньої угоди CRS;

          • фінансових агентів, які несвоєчасно подають звіти про підзвітні рахунки;

          • ПФУ, які подають звіти про підзвітні рахунки з недостовірними, неповними або помилковими відомостями;

            • ПФУ, які порушують вимоги пункту 39-3.5 статті 39-3 розділу I Кодексу щодо зберігання документів та інформації, що підтверджують здійснення фінансовим агентом заходів належної комплексної перевірки.

              Під час здійснення моніторингу контролюючі органи використовують:

              • інформацію зі звітів про підзвітні рахунки, з податкової та фінансової звітності, додаткову інформацію та/або обґрунтування (пояснення), надані фінансовими агентами на запити контролюючих органів відповідно до вимог статті 39-3 розділу I Кодексу;

                • інформацію інформаційно-комунікаційних систем ДПС;

                  • інформацію (матеріали і відомості) контролюючих органів, отриману під час здійснення перевірок;

                  • інформацію, отриману від компетентних органів іноземних держав;

                    • податкову інформацію, отриману відповідно до статті 73 глави 7 розділу II Кодексу;

                      • інформацію, отриману від Національного банку та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до підпункту 72.1.2.7 підпункту 72.1.2 пункту 72.1 статті 72 глави 7 розділу II Кодексу;

                        • інструмент пошуку та завантаження списку іноземних фінансових установ (FFI) FATCA;

                          • інформацію, отриману контролюючими органами від інших органів державної влади України;

                            • інформаційні бази даних, державні реєстри та іншу інформацію органів державної влади України;

                              • аналіз будь-яких інформаційних джерел, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про діяльність організації.

                                Під час здійснення моніторингу контролюючий орган може проводити опитування шляхом надсилання запитів про опитування ПФУ або групі ПФУ, що проводиться відповідно до вимог розділу IV Порядку.

                                Порядком також визначено, як відбуватиметься:

                                • моніторинг виконання організаціями вимог щодо їх взяття на облік у контролюючому органі як ПФУ;

                                  • моніторинг виконання ПФУ вимог законодавства, що впроваджує Загальний стандарт звітності CRS;

                                    • опитування. Зокрема, встановлено, що опитуванням є запит про надання інформації, що містить перелік наперед визначених контролюючим органом питань, згрупованих за галузевою ознакою (наприклад, опитування страховиків або банків) чи за іншим критерієм (наприклад, опитування системно важливих банків або опитування ПФУ з високим ризиком).

                                    Нагадаємо, що всі необхідні для ефективної роботи документи можна знайти в новій LIGA360.

                                    LIGA360 надає юристам усі необхідні інструменти для ефективної роботи:

                                    · Повний доступ до бази даних нормативних документів, їх зв'язки з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією;

                                    · Інструменти для аналізу судової практики та прогнозування результатів справ;

                                    · Найповніша база рішень ЄСПЛ мовою оригіналу та у перекладі;

                                    · Функції перевірки контрагентів - згадки в НПА та аналітиці, міжнародні зв'язки, бізнес-групи, санкційний скоринг, токсичні сліди;

                                    · Аналітика та практичні поради від провідних юридичних експертів.

                                    Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.

                                    Залиште коментар
                                    Увійдіть щоб залишити коментар
                                    Увійти

                                    Схожі новини