Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Депутати пропонують удосконалити порядок розподілу судових витрат і судового збору

Реклама

18 квітня група народних депутатів (М. Дирдін, І. Калаур та ін.) зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт № 13192 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення порядку розподілу судових витрат та судового збору».

Головним визначено Комітет ВР з питань правової політики.

У пояснювальній записці автори законодавчої ініціативи вказали, що законопроєкт розроблено з метою вдосконалення порядку вирішення судами питань щодо судових витрат у господарському, цивільному та адміністративному судочинстві, а також забезпечення права фізичних осіб на судовий захист. Задля досягнення цієї мети запропоновано встановити загальне правило, відповідно до якого питання про судові витрати після ухвалення рішення у справі вирішується судом у письмовому провадженні без виклику учасників справи.

Крім того, законопроєктом передбачається визначення такого розміру судового збору за подання касаційної та апеляційної скарги фізичною особою, що відповідає принципу домірності, враховуючи її майновий і фінансовий стан, та не обмежує доступ до суду.

Документом запропоновано внести зміни до окремих законодавчих актів шляхом доповнення їх положеннями щодо ухвалення додаткових судових рішень, які стосуються виключно питань судових витрат. Такі рішення пропонується ухвалювати без виклику учасників справи. Водночас, зазначають ініціатори законопроєкту, чинні норми процесуального законодавства передбачають механізм, відповідно до якого після надходження до суду заяви учасника справи про розподіл судових витрат інші учасники мають право подати письмові заяви із відповідними запереченнями щодо такої заяви. Таким чином, у процесі вирішення судом питання про розподіл судових витрат забезпечується реалізація права учасників справи на надання пояснень та висловлення своєї позиції, що здійснюється у письмовій формі. Водночас процесуальне законодавство містить положення, що надають суду дискреційне право призначити судове засідання у разі, якщо він вважає це за необхідне для всебічного та об'єктивного вирішення питання про судові витрати.

Крім того, законопроєктом пропонується встановити граничні розміри судового збору для фізичних осіб:

  • за подання апеляційної скарги - не більше семи прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а у справах соціального характеру (захист трудових, сімейних, житлових прав тощо) - не більше трьох прожиткових мінімумів;

    • за подання касаційної скарги відповідні межі становитимуть десять і п'ять прожиткових мінімумів.

    Також визначається, що фізична особа підлягає звільненню від сплати судового збору у випадку, якщо його сума перевищує п'ять відсотків сукупного доходу такої особи за попередній календарний рік, за умови надання відповідних підтвердних документів.

    LIGA360 надає юристам усі необхідні інструменти для ефективної роботи:

    · Повний доступ до бази даних нормативних документів, їх зв'язки з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією;

    · Інструменти для аналізу судової практики та прогнозування результатів справ;

    · Найповніша база рішень ЄСПЛ мовою оригіналу та у перекладі;

    · Функції перевірки контрагентів - згадки в НПА та аналітиці, міжнародні зв'язки, бізнес-групи, санкційний скоринг, токсичні сліди;

    · Аналітика та практичні поради від провідних юридичних експертів.

    Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.

    Читайте також:

    Ставки судового збору з 1 січня 2025 року

    Залиште коментар
    Увійдіть щоб залишити коментар
    Увійти
    Підпишіться на розсилку
    Головні новини і аналітика для вас по буднях

    Схожі новини