Сьогодні, 9 квітня набув чинності Закон № 4292-IX «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» (законопроєкт № 12089).
Закон передбачає, що майно не може бути витребувано, якщо з дати проведення державної реєстрації права власності минуло більше 10 років.
Визначено, що дія цього положення не поширюється на випадки, якщо майно на момент вибуття з володіння держави або територіальної громади належало:
а) до об'єктів критичної інфраструктури;
б) до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
в) до об'єктів та земель оборони;
г) до об'єктів або територій природно-заповідного фонду, за умови наявності підтвердних документів про статус таких об'єктів (територій) на момент вибуття з володіння;
ґ) до гідротехнічних споруд, за умови наявності підтвердних документів про статус таких об'єктів на момент вибуття з володіння;
д) до пам'яток культурної спадщини, які не підлягали приватизації.
Суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.
Суд постановляє рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду.
Положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного строку для витребування чи визнання права щодо:
нерухомого майна, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня набрання чинності цим Законом;
нерухомого майна, щодо якого на момент його передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.
Прийняття законопроєкту лобіювала бізнес-спільнота. Детальніше читайте тут.
Водночас проти Закону виступила громадскість. Зокрема, на сайті Офісу Президента набрала більше 25 тис. підписів петиція до Президента України щодо збереження лісів, прибережних смуг, історико-культурної та історико-архітектурної спадщини шляхом накладення вето на законопроєкт №12089. Також про це зазначали в Центрі протидії корупції.
LIGA360 надає юристам усі необхідні інструменти для ефективної роботи:
· Повний доступ до бази даних нормативних документів, їх зв'язки з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією;
· Інструменти для аналізу судової практики та прогнозування результатів справ;
· Найповніша база рішень ЄСПЛ мовою оригіналу та у перекладі;
· Функції перевірки контрагентів - згадки в НПА та аналітиці, міжнародні зв'язки, бізнес-групи, санкційний скоринг, токсичні сліди;
· Аналітика та практичні поради від провідних юридичних експертів.
Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.
Читайте також:
Судова практика щодо форс-мажору та виконання договірних зобов'язань