Призов на військову службу під час мобілізації почався на підставі Указу президента України “Про загальну мобілізацію” № 69/2022 від 24.02.2022 строком на 90 днів та продовжується на підставі низки наступних Указів Президента щодо продовження строку проведення загальної мобілізації на 90 діб.
Наразі загальна мобілізація продовжена до 07 лютого 2025 року.
Право на відстрочку встановлено Законом, та не залежить від волі будь - яких окремих представників владних повноважень. Також Законом передбачено, що особи, яки мають таке право, можуть бути мобілізовані на добровільних засадах.
Враховуючи, що засади з мобілізації проводяться ТЦК та СП, а мобілізація - загальна, логічним є те, що особи, які не мають бажання бути призваними на військову службу, повинні заявити про своє право на відстрочку до ТЦК та СП.
Законодавча норма у Постанові КМУ № 560 виписана таким чином, що кожного разу під час визначення строку загальної мобілізації шляхом її продовження на 90 діб необхідно заявляти про своє право скористатися правом на відстрочку протягом такого періоду.
Виключення становлять строки відстрочки за бронюванням, які визначає Мінекономіки та які або прив'язані до строків контрактів, або визначаються до 12 місяців для критично важливих підприємств. Бронювання посадовців в органах державної влади та ОМС також триває до 90 днів як і для всіх інших військовозобовязаних громадян.
Достроково дія відстрочки також може припинитися. Наприклад, у багатодітного батька одна дитина досягла 18-річчя, або померла особа за якою здійснюється догляд або встановлена опіка, або при переогляду стану здоров'я людини з інвалідністю група була змінена з ІІ на ІІІ, або взагалі не підтверджена, або студента відрахували з навчального закладу тощо.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.
Процедура реєстрації осіб, що скористалися правом на відстрочку була розроблена та і нормально могла працювати в анансованому МОУ режимі повної взаємодії визначених державних реєстрів з ЕДРПВР (Оберіг) - після первинної реєстрації заяви на відстрочку у кожний наступний період продовження мобілізації перевірка підстав з боку ТЦК та СП відбувалася би шляхом взаємодії та отримання інформації з реєстрів.
Як приклад часткової реалізації того задуму про автоматичну взаємодію реєстрів можно навести оформлення відстрочки з підстав бронювання працівників критично важливих підприємств з використанням сервісу “Дія”, та й те, не в повній мірі.
Наразі, через 5 місяців після прийняття Урядом постанови № 560 у застосунку "Резерв+" Міноборони проводиться тестування відстрочок для студентів та аспірантів, які здобувають послідовну освіту за умови що це вони роблять вперше та які раніше заповнили форму тестування (надсилалися відповідні пуш-повідомлення в додатку та на ел.пошту).
За інформацією заступниці міністра оборони Катерини Чорногоренко продовжити студентам раніше оформлену відстрочку, термін дії якої спливає 09.11.2024 у додатку Резерв+ буде можливо тільки після того, як термін її дії спливє.
Наступними в черзі для оформлення (продовження) відстрочки через Резерв+ є багатодітні батьки, що мають від 3 неповнолітніх дітей в одному шлюбі та люди з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення.
Всім іншим категоріям військовозобов'язаних, що мають право на відстрочку, потрібно кожні три місяця звертатися з заявою про оформлення або продовження дії відстрочки, а ТЦК та СП - здійснювати збір та обробку таких заяв в ручному режимі, фактично “ходячи по колу”.
Таким чином, якщо ви вже маєте оформлену відстрочку з терміном дії до 09.11.2024, Вам знов необхідно звернутися до ТЦК та СП з відповідною заявою для її дії у наступний період, до 08.02.2025.
У Постанові № 560 визначено, що для продовження строку дії відстрочки військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Що це означає?
1. Обов'язкова форма заяви не затверджена, вона може бути складена в довільній формі. Можна взяти за приклад заяву з Додатку 4 Постанови 560, змінивши зміст тільки другого абзацу - замість оформлення довідки про відстрочку просити продовжити строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
2. Додатки до заяви про продовження дії відстрочки не передбачені. Якщо ТЦК та СП не зможе самостійно перепровірити підстави - зобов'язаний повідомити Вас про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
3. Заяву про продовження строку дії відстрочки можна подавати до спливу попередньо встановленого строку. Нагадаємо, загальний строк 09.11.2024. Якщо строк сплинув - подаєте заяву за додатком 4 з наданням засвідчених копії документів.
4. Деякі категорії військовозобовязаних вже можуть подавати заяви в електронній формі,через Резерв+.
Процедура подання заяви на продовження відстрочки має як позитивні, так негативні, неузгоджені законотворцем моменти.
З однозначно позитивних:
- не вимагається надання засвідченої копії підтвердних документів;
- заяву можна надсилати - не обов'язково відвідувати ТЦК та СП особисто, можна направити поштою (цінний лист з описом вкладення та повідомленням про вручення);
- заяву можна подавати через електронний кабінет (наразі та нарешті деяки категорії (студенти та аспіранти) можуть подати через додаток Резерв+. Можливо, встигнуть запустити функціонал для багатодітних батьків та людей з інвалідністю;
- визначені строки подання заяви - з моменту прийняття Указу Президента України про продовження мобілізації до кінця строку дії попередньої відстрочки (зараз це період з 28.10 по 09.11.2024).
Наступні нюанси оптимизму не викликають.
- не встановлений строк розгляду такої заяви.
-не врегульовано питання продовження дії відстрочки на час розгляду заяви про її продовження.
-процедура розгляду заяви на продовження дії відстрочки до прийняття рішення відповідною комісією не містить заборону направлення для проходження ВЛК, яка існує для заяв про надання відстрочки
-процедура розгляду заяви про продовження відстрочки не містить застереження, що військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу до ухвалення комісією рішення, яка існує для заяв про надання відстрочки.
Наприклад, якщо заява на продовження відстрочки подана 08.11.2024, строк дії попередньої закінчився 09.11.2024, а комісія не встигла прийняти рішення про продовження (згадаємо, визначений строк її розгляду - відсутній), то з 10.11.2024 ніщо не забороняє ТЦК та СП надати вам направлення для проходження ВЛК з наступним призовом на військову службу під час мобілізації.
Підсумовуємо.
До 09.11.2024 можемо подавати заяву про продовження дії відстрочки в паперовій формі.
Якщо до 10.11.2024 від ТЦК та СП відповіді не отримано, а в додатку Резерв+ строк дії відстрочки не змінився на “до 06.02.2025”, подаємо заяву за формою, встановленою в Додатку 4 до Постанови № 560 з повним пакетом засвідчених належним чином документів.
Лариса Кісь
адвокат ЮКК “Де-Юре”
«Гарячі» питання військового обліку для юристів, бухгалтерів, кадровиків та всіх фахівців компанії! З новою LIGA360 зможете без проблем знайти інформацію та контролювати зміни щодо перевірок ТЦК, бронювання працівників та військового обліку на підприємстві. Замовте персональну презентацію прямо зараз.
Читайте також: Як оформити відстрочку від мобілізації по догляду та хто може це зробити