Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Дії компанії у разі неможливості виконати податковий обов'язок

Реклама

Внаслідок обставин, спричинених військовою агресією проти України, у деяких суб'єктів господарювання виникають труднощі у веденні бізнесу, що інколи призводить до неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

Такі обставини можуть бути пов'язані із втратою платником податків доступу до своїх підрозділів/майна, знищенням документації, обладнання, іншого майна внаслідок ведення бойових дій тощо.

Податковим законодавством передбачається, що у разі неможливості платника податків своєчасно виконувати свої податкові обов'язки (дотримання термінів сплати податків, подання звітності, реєстрації податкових або акцизних накладних тощо), він звільняється від передбаченої законодавством відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом 6 місяців після завершення воєнного стану в Україні.

При цьому, якщо відновилася можливість виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня такого відновлення, то платник податків звільняється від відповідальності за умови їх виконання протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

Варто враховувати, що для застосування наведених положень законодавства платник податків має підтвердити перед контролюючим органом неможливість виконання податкового обов'язку.

Тому пропонуємо розглянути, як саме необхідно здійснювати таке підтвердження, які документи та в які строки необхідно надавати контролюючому органу.

1. Подання заяви та підтверджуючих документів платником податків

Підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків здійснюється згідно з окремим порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 («Порядок»).

Порядком, серед іншого, визначені окремо як для юридичних, так і фізичних осіб підстави неможливості виконання платником податків своїх податкових обов'язків та переліки документів, що підтверджують таку неможливість.

До підстав неможливості виконання податкових обов'язків відносяться, зокрема, втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, неможливість їх використати чи вивезення внаслідок ведення бойових дій; перебування в населеному пункті, де ведуться бойові дії/який перебуває в тимчасовій окупації тощо.

Для підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків платник податків має подати до контролюючого органу:

  • заяву, у якій мають бути наведені, зокрема:

  • обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження;

  • вичерпний перелік додатків;

  • інформація про те, які саме податкові обов'язки не мав /не має можливості виконати платник податків, за які періоди;

  • інформація щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили, спричиненими військовою агресією, тимчасовою окупацією;

  • документи (копії документів), іншу інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати податкові обов'язки.

В залежності від підстави, з якою платник податків пов'язує неможливість виконання податкових обов'язків, у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які необхідно подати для її підтвердження.

Такими документами можуть бути, серед іншого:

  • акт, що засвідчує факт пожежі;

  • інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в разі його знищення;

  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення у разі викрадення/руйнування/втрати майна (основних засобів);

  • документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках;

  • документи, що підтверджують призупинення роботи банку, оператора поштового зв'язку, головних управлінь Казначейства;

  • документи, що свідчать про втрату/знищення документів бухгалтерського обліку та ряд інших.

Важливо пам'ятати, якщо заява не міститиме обов'язкових даних, визначених Порядком, а з наданих документів не буде вбачатися причинно-наслідковий зв'язок між обставинами, спричиненими військовою агресією та їх безпосереднім впливом на можливість виконання податкового обов'язку, це може стати причиною для відмови у прийнятті рішення щодо неможливості виконання податкового обов'язку. Про це зазначено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 06.12.2023 у справі № 280/6502/22, від 28.02.2024 у справі № 280/6527/22.

Також Верховний Суд у постанові від 04.10.2023 у справі № 160/19575/22 звернув увагу на те, що обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку повинні бути реальними та об`єктивними, а не формальними, та платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджують виникнення обставин, що унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов`язків.

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше. 

2. Строки подання заяви та документів платником податків

Порядком встановлені наступні строки для подання заяви та документів:

1) не пізніше 30.09.2022. Цей строк застосовувався до тих платників податків, які на дату набрання чинності Порядком - 06.09.2022 могли подати заяву, зазначені вищі документи та інформацію контролюючому органу;

2) одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо). Подання заяви та документів у такому випадку має бути здійснено не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості.

Такий строк застосовується до тих платників податків, які не мали змоги подати заяву та документи до 30.09.2022, а також до тих, які станом на 06.09.2022 або після цієї дати виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією втратили можливість їх виконання.

3. Особливості розгляду заяви та документів контролюючим органом

Заява та підтверджуючі документи, надана інформація розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду.

У разі недостатності наданих документів контролюючий орган протягом зазначеного строку направляє попереднє рішення з пропозицією надання конкретних додаткових документів на підтвердження зазначеної в заяві підстави неможливості виконання податкових обов'язків.

При цьому судова практика свідчить, що дії контролюючого органу щодо неприйняття попереднього рішення у випадку недостатності документів або незазначення у попередньому рішенні конкретних додаткових документів, які потрібно надати, є протиправними.

Таке порушення Порядку контролюючим органом може стати підставою для скасування рішення щодо можливості виконання податкового обов'язку. Адже не прийняття попереднього рішення ставить платника податків у стан правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про можливість своєчасного виконання податкових зобов`язань (постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 520/5995/23, від 21.11.2023 у справі № 520/10562/23).

Платник податку може подати додаткові документи, обґрунтування/пояснення протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

При розгляді наданих платником документів та інформації контролюючий орган має встановити причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили, що сталися в результаті збройної агресії, безпосереднім впливом таких обставин саме на платника податків та можливість виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку.

За результатами розгляду приймається рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Рішення щодо можливості виконання податкового обов'язку може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку.

Варто зазначити, що невизначення в такому рішенні конкретних аргументів щодо його прийняття та документів, які не було подано платником податків, може стати причиною для його скасування. Адже за таких умов контролюючий орган не має правових підстав для відмови платнику податків у визнанні неможливості виконання податкового обов'язку (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2023 у справі № 320/6464/23, постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі № 520/10727/23 та від 07.12.2023 у справі № 520/4723/23).

Крім того, якщо платником податків будуть надані контролюючому органу вичерпні документи на підтвердження відповідних обставин неможливості виконання податкового обов'язку, також якщо контролюючим органом не буде надано належної оцінки підставі, зазначеній у заяві, рішення контролюючого органу щодо можливості виконання податкового обов'язку може бути скасоване (постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2023 у справі № 560/8097/23, постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі № 520/16237/23 та від 14.12.2023 у справі № 520/12001/23, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 280/328/23).

Таким чином, процес підтвердження неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку є досить складним, адже зверненню до контролюючого органу із відповідною заявою має передувати проведення належної оцінки та документування обставин, що призвели до такої неможливості. Також у заяві необхідно навести обґрунтовані пояснення та надати до неї вичерпні документи, які б підтверджували причинно-наслідковий зв'язок між певними обставинами, спричиненими збройною агресією та їх впливом на можливість виконання податкового обов'язку.

Тетяна Федоренко, старша юристка податкової практики GOLAW, адвокатка

Альона Шапка, юристка податкової практики GOLAW, адвокатка

Приєднуйтесь до святкування 33-ї річниці LIGA ZAKON з унікальними можливостями! LIGA360 доступна за сенсаційною пропозицією лише в період з 27 по 29 листопада. Це - ваш шанс отримати повний доступ до найсучасніших інструментів для управління інформаційними ризиками. Залиште свої контакти, щоб ми могли надіслати вам усі деталі святкової пропозиції!

Читайте також: Клуб білого бізнесу: які умови пропонує новий закон

Не про Білий клуб у Законі «Про Білий клуб»

Податкові спори: судді Верховного Суду висвітлили актуальні правові позиції

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини