Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бронювання співробітників: роз'яснення юриста

20 березня 2024, 11:00
11937
0
Реклама

Попри те, що захист держави - це конституційний обов'язок громадян України, законодавець передбачив для певної категорії громадян можливість не виконувати цей обов'язок. Тобто, існує перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Так, стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає виключний перелік підстав для відстрочки від так званої «мобілізації».

Відтак, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також деякі підприємства, установи/організації мають право забронювати працівників на період мобілізації та на воєнний час.

Бронювання, як один з різновидів відстрочки, надається/оформлюється на:

- строк проведення мобілізації для співробітників органів державної влади/органів місцевого самоврядування;

- до 6 (шести) місяців для співробітників підприємства, установ та організацій, тобто для бізнесу.

Весь бізнес має право бронювати співробітників?

Ні, лише компанії, які пройшли процедуру визнання критично важливими.

Так, 76 Постановою Кабінет Міністрів України визначив перелік критеріїв, яким повинен відповідати бізнес для отримання статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Підприємство повинно відповідати мінімум трьом, можна і більше, критеріям, а саме:

- великий платник податків (загальна сума сплачених податків/зборів перевищує еквівалент 1,5 млн. євро);

- сума надходжень в іноземній валюті перевищує 32 млн. євро;

- має стратегічне значення (переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави);

- галузевий критерій (визначене регулятором як важливе для галузі економіки/задоволення потреб територіальної громади);

- відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ;

- розмір середньої заробітної плати не менше ніж визначений Держстатом за IV квартал 2021 року у регіоні місцезнаходження;

- резидент ДіяСіті.

Визначення підприємства критично важливим здійснюється регулятором (центральний орган виконавчої влади/державний орган за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласна військова адміністрація) протягом 10 робочих днів з дати отримання документів.

Компанія подає документ на підтвердження кожного з критеріїв та додатково копію податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання або квитанцію про прийняття податкової декларації.

Резюмуючи варто зауважити, що отримати статус «критично важливого» може лише підприємство, яке своєчасно подало податкову звітність до контролюючого органу. Якщо ж у ваш бізнес відповідає трьом та більше критерія, але не може надати податкову декларацію - отримати можливість бронювати співробітників ви не зможете.

Як впливає певна норма закону на вашу бізнес-діяльність? Відповідь надасть LIGA360 LEGAL SOLUTION. Знаходьте пов?язану аналітику та довідкову інформацію для будь-якого закону. Більше переваг за посиланням

Який порядок бронювання?

Пакет документів на бронювання подається до того ж органу/тієї ж військової адміністрації, яка видала наказ/визначила критично важливим підприємством.

Так, формується пакет документ, який включає:

  • список працівників, які підлягають бронюванню (word та exceеl формати);

  • довідка про кількість військовозобовязаниз за формою;

  • обгрунтування бронювання у формі листа довільної форми.

Документи подаються у паперовій та/або електронній формі, що залежить від органу, який розглядатиме.

Наприклад, фінансові установи/банки подають документи з метою бронювання працівників до Національного банку України виключно в електронній формі; представники агросектору подають документи до Мінагро через кабінет запитів на бронювання військовозобов'язаних; ІТ - галузь подає документи до Мінцифри шляхом направлення виключно на електронну пошту.

Після прийняття пакету документів регулятором протягом 5 (п'яти) робочих днів здійснюється направлення останнім списку працівників на погодження/перевірку до Генерального штабу ЗСУ.

Так, протягом 10 (десяти) робочих днів Генеральний штаб ЗСУ встановлює відповідність військово-облікових спеціальностей працівників, які вказані у списку з даними, які містяться в Єдиному реєстрі військовозобов'язаних «Оберіг».

Якщо встановлюється невідповідність даних у списку з даними в реєстрі принаймні одно з працівників - список повертається на доопрацювання.

Якщо розбіжностей не встановлено - список погоджується та направляється до Міністерства економіки України.

За результатами перевірки списків на предмет повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Генеральним штабом Збройних Сил Мінекономіки приймає у строк не більше ніж 5 (п'ять) робочих днів, з дня отримання зазначених списків, рішення про бронювання військовозобов'язаних.

Варто наголосити, що ризики в частині зазначення неправильної інформації про співробітника, а саме: прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль) - може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік/відмовою у оформленні відстрочки територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

Хто з працівників підлягає бронюванню?

У списки на бронювання включаються лише військовозобов'язані працівники, які мають:

  • військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

  • не дефіцитну військово-облікову спеціальність (ВОС);

  • актуальну військово-облікову спеціальність (не застарілу);

  • перебувають на обліку у ТЦК, які розташовані на підконтрольній Україні території.

Перевірити актуальність ВОС працівників, які належать за званням до старшинського або сержантського складу можливо за наказом Міноборони № 317 від 07.09. 2020.

Перевірити актуальність ВОС офіцерського складу можливо за наказом Міноборони № 444 від 01.08.2023.

Який документ видати співробітнику для підтвердження бронювання?

Документом, який підтверджує бронювання є витяг з наказу Мінекономіки за підписом та печаткою директора/генерального директора компанії. Цей документ видається персонально «на руки» кожному працівнику в оригіналі протягом 5 (п'яти) днів з дати отримання компанією рішення Мінекономіки та є підтвердженням бронювання.

Окрім того, роботодавець/компанія повинна направити до ТЦК за місцем на обліку співробітника повідомлення про бронювання за формою встановленою 76 Постановою Кабінет Міністрів України.

Пам'ятайте, що наявність заброньованих працівників/статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є додатковим ризиком для роботодавця в аспекті звітності до регулятора та перевірки від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Ольга Полюхович, адвокат, членкиня ААУ

Читайте також: Як правильно оформити відстрочку від мобілізації?

Чи дійсно існує альтернативна служба під час мобілізації?

Набув чинності Закон про демобілізацію строковиків

Хочеш отримати мільйони корисних документів, що аналізуються вмить? Спробуй LIGA360. Найповніша база українського законодавства й аналітики, алгоритми дій у робочих ситуаціях. А смарт-фільтри й зв?язки документів допоможуть отримати саме ту підбірку матеріалів, що вам потрібна. Спробуйте LIGA360 сьогодні, замовивши тестовий доступ. 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини