Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мін'юст роз'яснив особливості перевірки нотаріусами санкцій

Реклама

У відповідь на звернення Нотаріальної палати Міністерство юстиції листом № 8085/160181-33-22/8.3.2 роз'яснило певні особливості практичної реалізації положень наказу Мін'юсту від 7 листопада 2022 року № 4990/5.

Зазначеним наказом внесено зміни до пункту 7 глави 3 розділу I Порядку вчинення нотаріальних дій, згідно з якими при вчиненні нотаріальної дії нотаріус перевіряє факт застосовування санкцій до фізичних або юридичних осіб, що звернулися за вчиненням нотаріальної дії.

Нотаріальна палата просила роз'яснити порядок та способи встановлення нотаріусами «юридичних та/або фізичних осіб, що можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії».

Мін'юст зазначив, що законодавство, яке регулює відносини у сфері санкційної політики, не містить визначення чи пояснення, хто є юридичними та/або фізичними особами, що можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням відповідної нотаріальної дії.

Водночас для розуміння поняття "прямого чи опосередкованого (через інших фізичних або юридичних осіб) вчинення дії, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження активами" слід звернути увагу на роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 29.12.2021 № 11 "Щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)" (далі - роз'яснення).

Відповідно до положень пункту 71 роз'яснення "прямим чи опосередкованим (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиненням дій, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження активами, є дії суб'єкта щодо активів, які формально не належать суб'єкту декларування / члену його сім'ї, але фактично ним контролюються. У цьому разі слід зауважити, що йдеться про об'єкти права власності третьої особи, яким властива принаймні одна з таких характеристик:

  • суб'єкт / член його сім'ї отримує чи має право на отримання доходу від такого об'єкта;

  • суб'єкт / член його сім'ї може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об'єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним".

Крім того, Законом "Про захист економічної конкуренції", а саме статтею 1, визначено поняття "контроль" - вирішальний вплив однієї чи декількох пов'язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб'єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб'єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб'єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб'єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб'єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб'єкті господарювання. Пов'язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб'єкта господарювання. Зокрема, пов'язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами.

Таким чином, з метою встановлення нотаріусами "юридичних та/або фізичних осіб, що можуть прямо чи опосередковано впливати на фізичну або юридичну особу, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії", Мін'юст рекомендує керуватися, зокрема, вищезазначеними положеннями законодавства як актами, що регулюють подібні за змістом відносини (аналогія закону).

Водночас для виявлення та перевірки вказаних осіб нотаріус у тому числі проводить відповідну розмову з особою, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії. За результатами аналізу отриманої інформації та уникнення сумнівів у її достовірності приймає рішення щодо:

  • витребовування відомостей та документів, необхідних для перевірки інформації / вчинення нотаріальної дії (зокрема, свідоцтва про факт державної реєстрації актів цивільного стану, установчі документи (статути, положення, засновницькі договори), структура власності тощо (статті 4, 46 Закону "Про нотаріат");

  • використання офіційних та/або надійних джерел для перевірки інформації.

Перевірити наявність особи в санкційних списках або розшуку можна у LIGA360. Замовляйте систему прямо сьогодні та убезпечте свій бізнес від сумнівних зв'язків.

Читайте також:

Адміністративний збір - 2023: Нотаріальна палата підготувала інформаційний лист

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини