Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як розв’язати земельний спір без звернення до суду: роз'яснення юриста БВПД

Реклама

У бюро правової допомоги неодноразово звертаються клієнти з питанням: «Чи можна вирішити земельний спір без звернення до суду?».

Консультацію з цього приводу підготувала Наталія Ходак, головний юрист сектору «Городенківське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Коломийського місцевого центру з надання БВПД.

Більшість земельних спорів вирішується органами місцевого самоврядування. Це спори щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні громадян, обмежень у використанні земель і земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства та ін.

Однак є категорія спорів, які вирішуються виключно судами, а саме: земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Також до суду звертаються власники землі або землекористувачі у разі незгоди з рішенням органу місцевого самоврядування.

Тож, якщо у вас виник земельний спір, вам необхідно перш за все звернутись до органу місцевого самоврядування із письмовою заявою. У заяві ви повинні вказати найменування органу, до якого вона подається, дані сторін цього спору із зазначенням прізвища, імені, по батькові та їх місця проживання чи місцезнаходження. Також у заяві потрібно чітко викласти обставини спору, із зазначенням підтвердних доказів; свої вимоги та перелік підтвердних документів, що додаються до заяви.

Земельні спори розглядаються за участю всіх зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї зі сторін при першому розв'язанні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин. Зверніть увагу: відсутність однієї зі сторін без поважних причин при повторному розгляді земельного спору не зупиняє його розгляд і прийняття рішення.

Сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитися з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і, у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його.

Земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування у тижневий строк з дня подання заяви. Рішення передається сторонам у триденний строк з дня його прийняття.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу місцевого самоврядування спір вирішується у судовому порядку.

Також зверніть увагу на нововведення в Земельному кодексі. Так, 16 листопада 2021 року Кодекс доповнено статтею 158-1, якою визначено ще один спосіб врегулювання земельних спорів шляхом медіації, відповідно до Закону «Про медіацію».

Медіація - позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Договір про проведення медіації та угода за результатами медіації у земельних спорах укладаються в письмовій формі. У разі невиконання чи неналежного виконання угоди за результатами медіації сторони медіації мають право звернутися для розгляду земельного спору до органів, що вирішують земельні спори.

Дізнавайтеся першими про зміни законодавства під час воєнного стану. Усі нововведення, аналітика й консультації доступні в LIGA360. Замовляй сьогодні на вигідних умовах.

Читайте також:

Особливості роботи нотаріусів у період воєнного стану

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини