Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Компенсація за зруйноване житло: який механізм передбачено в законопроекті № 7198

Реклама

У Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 24.03.2022 р. № 7198 (далі - законопроєкт № 7198). 1 квітня 2022 року проект було прийнято в першому читанні за основу.

У Координаційному центрі з надання правової допомоги роз'яснили, що передбачає документ.

Законопроєкт № 7198 розроблено з метою визначення правових та організаційних засад надання державою компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ з дня набрання чинності Указом Президента від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

На отримання компенсації мають право:

а) громадяни України, які є:

 • власниками пошкоджених та/або знищених об'єктів нерухомого майна;

 • особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;

 • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

 • спадкоємцями вищезазначених осіб;

б) об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Важливо! При реалізації положень цього Закону не допускається застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками.

Етапи отримання компенсації:

 • подання заяви про надання компенсації;

 • розгляд заяви Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації, що буде створена виконавчим органом місцевої ради як тимчасовий колегіальний орган. Такий розгляд відбуватиметься протягом 30 днів із дня подання заяви;

 • забезпечення виконавчим органом ради надання компенсації.

Порядок надання компенсації окремо встановлюватиметься урядом. При цьому очікується, що він буде поширюватися на випадки знищення та пошкодження нерухомого майна, що відбулися після оголошення воєнного стану 24 лютого 2022 року.

У якій формі можна подати заяву для отримання компенсації?

1) електронній (з використанням Дії);

2) паперовій, звернувшись до ЦНАПу, органів соціального захисту населення або нотаріуса.

При цьому очікується, що ЦНАПи та органи соціального захисту населення створюватимуть виїзні пункти для прийому таких заяв.

Протягом якого часу можна звертатися за отриманням компенсації?

Під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування.

Способи отримання компенсації

 • грошовий;

 • фінансування будівництва об'єкта нерухомого майна;

 • фінансування будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Одночасно отримувач компенсації укладатиме договір про відступлення державі права вимоги до рф щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення нерухомості.

Яким буде розмір компенсації?

Визначатиметься за результатами оцінки вартості відновлення відповідного майна з урахуванням ступеня його пошкодження відповідно до встановленої урядом методики.

Граничний розмір компенсації у вигляді об'єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 кв. м за один об'єкт нерухомого майна.

Отримувач матиме також право на отримання нерухомості, вартість якої перевищує граничний розмір компенсації, за умови оплати різниці між вартістю об'єкта нерухомості та сумою компенсації.

Черговість отримання компенсації

У порядку надходження заяв. Проте пріоритетне право матимуть:

 • багатодітні сім'ї;

 • особи з інвалідністю І і ІІ групи;

 • учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни.

Облік черговості надходження заяв та черговості компенсації відбуватиметься автоматично з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Джерела компенсації

 • кошти фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України;

 • міжнародна фінансова допомога;

 • інші джерела, не заборонені законом.

При цьому на уряд покладається обов'язок прийняти порядок та умови надання і використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення такої компенсації.

Коли Закон набирає чинності?

У разі прийняття, Закон набере чинності через два місяці з дня його опублікування.

Перевір партнерів й контрагентів щодо наявності російсько-білоруських зв'язків! Система CONTR AGENT у LIGA360 - зараз на вигідних умовах.

Читайте також:

Воєнний стан в Україні: збірка важливої аналітики

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини