Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Що є належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки: ВП ВС

30 листопада 2021, 11:36
4960
0
Реклама

Велика Палата ВС у постанові у справі № 905/1680/20 від 9 листопада 2021 року висловилася щодо належних доказів на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, повідомила прес-служба Суду.

Суть справи: міська рада звернулася з позовом до підприємства про стягнення коштів у розмірі 259 913 грн. Саме таку суму, на думку позивача, відповідач безпідставно набув, не сплативши орендні платежі за користування земельною ділянкою в період із 1 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року та не оформивши нового договору оренди.

Суд першої інстанції позов задовольнив. Суд апеляційної інстанції:

  • скасував це рішення в частині задоволення позовних вимог на суму 147 393 грн і відмовив у стягненні зазначеної суми;

  • в частині задоволення позову про стягнення з підприємства 112 520 грн оскаржуване рішення місцевого суду залишив без змін.

Готуєтеся до судового засідання? Аналізуйте судові рішення та прогнозуйте результат ваших справ на ІТ-платформі LIGA360. Знайдіть подібні справи у два кліки, щоб обрати найефективнішу стратегію захисту. Деталі за посиланням.

Апеляційний суд вказав, що єдиним належним і допустимим доказом нормативної грошової оцінки земельної ділянки є відповідний витяг з технічної документації, а тому наданий позивачем розрахунок орендної плати та лист територіального органу Держгеокадастру не є належними доказами на підтвердження такої грошової оцінки земельної ділянки.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великої Палати ВС, вбачаючи підстави для відступу від викладеного у постанові Касаційного цивільного суду у складі ВС від 2 червня 2021 року у справі № 201/2956/19 висновку щодо проведення розрахунку безпідставно збережених коштів не лише на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а й на підставі інших документів щодо такої оцінки.

Велика Палата ВС виходила з того, що земельним законодавством і ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру.

Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути:

  • технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди,

  • довідка з Державного земельного кадастру,

  • витяг з Державного земельного кадастру,

  • висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.

Контролюйте незаконні дії щодо ваших земельних ділянок у сервісі SMS-Маяк Земля. Моніторинг Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 24/7 та миттєве сповіщення про зміни. Спробуйте прямо сьогодні.

ВП ВС назвала помилковими висновки судів щодо тлумачення статей 20, 23 Закону «Про оцінку земель» таким чином, що витяг про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки є єдиним належним доказом на підтвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати чи повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору.

Крім того, Велика Палата ВС відступила від висновку КГС ВС, викладеного в постанові від 29 травня 2020 року у справі № 922/2843/19, а саме: «при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно …, а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель».

ВП ВС зазначила, що в позивача не було правових підстав для зміни коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки, що зумовлювало різницю нормативної грошової оцінки землі за період 2017-2019 років.

У зв'язку з тим, що суд апеляційної інстанції правильно здійснив розрахунок нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, Велика Палата ВС змінила лише мотивувальну частину оскаржуваної постанови апеляційного суду та виклала її в редакції постанови ВП ВС.

Усі інструменти для юриста - в єдиній системі. З Liga360 ви отримаєте повну базу законодавства та судових рішень, що оновлюється 24/7. Liga360 у два кліки обрахує штрафи, процесуальні строки, відкриє доступ до типових шаблонів і договорів. Модуль “Ситуації для юриста” мість повний перелік викликів, що виникають у роботі та алгоритми дій. Замовте тестовий доступ прямо сьогодні.

Читайте также: Відсутність предмета спору як підстава для закриття провадження у справі: роз'яснення ВС

 Оформлення додатків до позовних заяв, скарг, що подаються в електронній формі: позиції ВС

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини