Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договір купівлі-продажу та договір дарування: у чому відмінність

Реклама

Власники майна інколи зіштовхуються з питанням, що краще - договір дарування чи договір купівлі-продажу.

У Центрі з надання безоплатної правової допомоги визначили головні відмінності між договорами.

Дарування - це безоплатна передача у власність іншій стороні (обдарованому) майна. Таким дорогим дарунком може бути рухоме майно (в тому числі гроші та цінні папери) та нерухомість, відповідно до Цивільного кодексу. Основною умовою договору дарування є передача дарованого майна безоплатно.

Договір купівлі-продажу, на відміну від договору дарування - це оплатна передача майна у власність покупця, за визначену в договорі ціну. В обох випадках особа стане власником майна, але від виду договору залежить ступінь юридичного ризику можливої втрати придбаного майна і наслідків такої втрати.

Нерідко трапляються ситуації, коли під договором дарування люди приховують інші правочини. У таких випадках оскаржити договір дарування надзвичайно просто. Якщо одна зі сторін доведе, що в дійсності сторони не мали наміру укладати договір дарування, то, як свідчить судова практика, такий договір може бути визнано недійсним, з підстав укладення його під впливом помилки.

Оскарження договору дарування, як і будь-якого договору, можливе з підстав, передбачених Цивільним кодексом:

  • загальні підстави для оскарження договору дарування;

  • оскарження договору дарування, вчиненого під впливом помилки;

  • оскарження договору дарування, вчиненого під впливом обману;

  • оскарження договору дарування, вчиненого під впливом насильства;

  • оскарження договору дарування, який вчинено у результаті зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною;

  • оскарження договору дарування, який вчинено під впливом тяжкої обставини;

  • форма договору дарування;

  • позовна давність для оскарження договору дарування.

Ініціаторами оскарження, як правило, є родичі дарувальника, які не отримали своєї вигоди від здійсненої угоди. У разі визнання такого договору недійсним, ошуканому покупцю ніхто не поверне сплачених коштів.

Так, договір купівлі-продажу також може бути оскарженим, але на практиці такі випадки стаються значно рідше. Крім того, навіть у випадку визнання недійсним такого договору, покупець може розраховувати на повернення сплачених коштів, хоча б тієї частини, яка вказана в договорі.

Шукаєте оптимальну структуру договору? Порівняти декілька шаблонів можна з CONTRACTUM у LIGA360. Система дозволяє спробувати декілька шаблонів для ваших даних, та обрати найбільш вдалий варіант. Оцініть переваги прямо сьогодні.

Читайте також:

Що варто врахувати сторонам при укладенні договору оренди майна

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини