Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи є користування страховими виплатами померлої особи заволодінням коштами шляхом обману: ВС

Реклама

Верховний Суд роз'яснив, чи є користування страховими виплатами особи, яка померла, заволодінням коштами шляхом обману. Відповідну постанову у справі № 176/952/20 ККС ВС ухвалив 14 липня 2021 року, повідомила прес-служба Суду.

Із повним текстом постанови зручно ознайомитись в системі VERDICTUM. Протестувати систему можна за посиланням.  Готуєтеся до судового засідання? Дізнавайтеся шанси на перемогу в системі VerdictumPRO. Спробуйте безкоштовний тест прямо зараз.

ВС частково задовольнив касаційну скаргу прокурора на судові рішення у кримінальному провадженні особи, обвинуваченої в шахрайстві (ч. 1 ст. 190 КК України).

В постанові, зокрема, зазначається, що обман як спосіб шахрайства (ст. 190 КК України) може бути вчинений шляхом як активної, так і пасивної поведінки обвинуваченого.

Зокрема, обман у письмовій формі, що вчиняється шляхом:

  • активної поведінки, може полягати у повідомленні (зазначенні в заяві) завідомо неправдивих відомостей, що стали підставою для нарахування соціальної допомоги;

  • пасивної поведінки, - у неповідомленні (незазначенні) обвинуваченим відомостей, що є підставою для фактичного припинення нарахувань та виплат призначеної соціальної допомоги.

Суть справи: орган досудового розслідування обвинувачував особу в тому, що вона продовжила отримувати страхові виплати за свого батька, не повідомивши органи, які здійснювали нарахування та виплату щомісячних страхових виплат у зв'язку із стійкою втратою професійної працездатності, про те, що її батько помер. Внаслідок цього особа заволоділа шляхом обману бюджетними коштами у вигляді соціальної допомоги. Відповідно до вироку місцевого суду, який апеляційний суд залишив без змін, особа була визнана невинуватою.

ККС ВС скасував ухвалу апеляційного суду і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції, вказавши таке.

Правильність правової оцінки поведінки особи, котра отримує матеріальну допомогу, не маючи за законом на це права, безпосередньо залежить від належного з'ясування наявності елементів складу такого злочину, як шахрайство.

Бажаєте автоматично перевіряти договори на помилки? Спробуйте функціонал CONTRACTUM у LIGA360. Він укаже неточності у структурі, сумах, реквізитах й нумерації. Замовляйте безкоштовний тест прямо зараз.

Для закінченого складу цього злочину потрібне заволодіння майном, що й мало місце в зазначеному кримінальному провадженні.

ВС вказав, що висновки судів попередніх інстанцій про недоведеність того, що в діях особи був склад інкримінованого їй злочину, є необґрунтованими. Адже жінка фактично визнала, що отримала батькову картку від брата, який дозволив їй користуватися нею після смерті батька. Крім того, визнала, що їй було відомо про отримання батьком соціальних виплат, а з березня 2018 року вона знімала кошти із зазначеної картки для себе, тому що не мала обов'язку повідомляти державні органи, які здійснювали нарахування та виплату її батькові щомісячних страхових виплат, про смерть останнього.

До того ж, висновки судів про те, що зняття готівкових коштів із картки батька обвинуваченої в банкоматах, здійснення безготівкової оплати за продукти харчування та переказ коштів із цієї картки на картку обвинуваченої після смерті її батька не доводить об'єктивну сторону складу кримінального правопорушення у вигляді заволодіння державними коштами шляхом обману, не ґрунтуються на вимогах закону. Факт користування коштами особою, який не спростовується, свідчить про її умисні дії, спрямовані на обман для заволодіння цими коштами у потерпілої сторони.

Для побудови виграшної стратегії захисту клієнта в суді існують сучасні діджитал-сервіси, які допомагають полегшити роботу адвоката. Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum.

Читайте також: Верховний Суд визнав роздруківки з Viber допустимим доказом

Верховний Суд вказав, що не є належним доказом сплати судового збору

ВП ВС вказала на пріоритетність норм ЦК у справі про визнання недійсним свідоцтва про право власності

Що враховується при визначенні розміру витрат на правничу допомогу: рішення Великої Палати ВС

ВС роз'яснив, коли адвокат може представляти неповнолітню дитину в суді без згоди батьків

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини