Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пленум ВС звернувся до Конституційного Суду з поданням щодо конституційності окремих положень Закону № 1635-ІХ

Реклама

Пленум Верховного Суду звернувся до КСУ з поданням щодо конституційності окремих положень Закону № 1635-ІХ, повідомляє прес-служба ВС.

8 жовтня 2021 року у Верховному Суді продовжили засідання Пленуму, перерва в якому була оголошена 17 вересня 2021 року. На розгляд Пленуму ВС винесено звернення Вищої ради правосуддя стосовно звернення до КСУ з поданням щодо конституційності окремих положень Закону № 1635-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя».

«Пленуму ВС потрібно звернутися до КСУ з цим поданням для того, щоб убезпечити судову реформу від порушень Конституції України, щоб її результати були сталими і не зруйнованими у майбутньому», - сказала Голова Верховного Суду Валентина Данішевська.

Вона зауважила, що судова реформа не є однокроковою і що на кожному з цих кроків вона може бути підірвана, якщо певний крок не відповідатиме Основному Законові. Завдання Пленуму ВС - зробити крок, який потрібен для тих, хто буде впроваджувати судову реформу. З тим, щоб у майбутньому кожна дія Етичної ради не оскаржувалася до суду, щоб Верховний Суд не став відповідальним за скасування ухвалених Етичною радою рішень.

Голова ВС звернула увагу на те, що проєкт, який підготовлений для розгляду на Пленумі, значно вужчий за звернення ВРП і містить чотири основних питання. Важливим є і те, що стосовно перших трьох питань Конституційний Суд України вже висловив свою позицію.

По-перше, стан законодавчого регулювання, який допускає припинення повноважень одразу декількох членів ВРП, несе в собі реальні істотні загрози принципу безперервного функціонування ВРП, як органу, який наділений ключовими, конституційними, фундаментальними повноваженнями у сфері судової влади. Повноваження ВРП не можуть бути делеговані іншим органам влади, а альтернативних шляхів вирішення питань, що належать до компетенції ВРП, Конституція не передбачає.

По-друге, ухвалення закону, який передбачає повторне оцінювання суддів, які є членами ВРП, має ознаки чергового втручання Парламенту в незалежність судової влади загалом, що неприпустимо для належного стану здійснення правосуддя та конституційного ладу, адже лише незалежний суд є невід'ємною складовою існування правової держави.

По-третє, повноваженнями щодо звільнення членів ВРП наділені органи, що обирають (призначають) членів Вищої ради правосуддя, і Парламент - лише один із них, тому звільнення осіб з вагомих державних посад шляхом ухвалення нормативно-правових актів є недопустимим.

По-четверте, визначений порядок ухвалення рішень Етичною радою (коли волевиявлення представників міжнародних організацій превалює над волевиявленням членів Етичної ради із числа суддів або суддів у відставці, визначених Радою суддів України) нівелює передбачений законом порядок формування відповідного органу, що, своєю чергою, порушує засаду незалежності суддів, регламентовану ст. 126 Конституції.

«Звернення Пленуму не підірве судову реформу, а лише посилить її, унеможливить її руйнацію», - роз'яснила Голова ВС, ставлячи на голосування пропозицію про направлення звернення до КСУ. Ця пропозиція була підтримана більшістю суддів Верховного Суду.

Заслухавши та обговоривши доповідь Валентини Данішевської, Пленум ВС звернувся з поданням до Конституційного Суду щодо перевірки відповідності Конституції (конституційності) положень абзацу тринадцятого пункту 23-1 розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1798-VIII «Про Вищу раду правосуддя», абзаців першого (у частині повторного оцінювання членів Вищої ради правосуддя, які є суддями), шостого та одинадцятого пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1635-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя».

Наступне засідання Пленуму Верховного Суду заплановане на 22 жовтня 2021 року. На засіданні вирішуватиметься питання щодо обрання нового Голови Верховного Суду, оскільки повноваження діючого Голови ВС спливають у листопаді 2021 року (детальніше).

Найзручніша робота із судовими рішеннями - у системі VerdictumPRO. 94 млн судових справ, 20 фільтрів для точного пошуку справ за інстанцією, прізвищем судді, із позицією Верховного Суду. Подробиці за посиланням.

Читайте також:

Верховна Рада призначила новим спікером Руслана Стефанчука

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини