Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нерозмитнені автомобілі - чи можна їздити по дорогах України?

Реклама

Багаторічна історія експлуатації в Україні нерозмитнених автомобілів або просто «євроблях» добігає свого кінця. Починаючи з 2014 року, дороги країни були затоплені машинами з європейськими реєстраціями. Повальне і фактично неконтрольоване державою ввезення таких транспортних засобів спричинило за собою пік дорожньо-транспортних пригод. Резиденти багатьох союзних, в минулому, республік, які не мали навіть посвідки на проживання в Україні, розкуповували ці машини на ринках Литви і Болгарії, ввозили їх в Україну і безперешкодно їздили по наших дорогах, провокуючи і створюючи ДТП, в яких гинули люди, і ніхто за це не ніс відповідальності.

Кримінальні хроніки в Україні рясніли повідомленнями, в яких злочинці залишали «євробляхи» на місці скоєння вбивств і розбоїв. У безлічі кримінальних справ, як речові докази долучені ці машини, і вони до сих пір зберігаються на арештмайданчиках в очікуванні вироків судів.

Так довго тривати не могло, і кожен новий політик або обіцяв покінчити з цим свавіллям на дорогах, або навпаки - загравав з електоратом, обіцяючи блага і преференції. Погіршували цей стан невирішеності постійні мітинги власників біля стін Верховної Ради, блокування «євробляхами» проїжджих частин, обурення простих людей і водіїв через створюваних незручностей і т.п. Так чи інакше, «євробляхи» залишалися проблемою, і ця проблема вимагала вирішення. І таке рішення було прийнято.

У травні цього року Президентом Володимиром Зеленським були підписані два закони (№ 1402 і 1403), які суттєво спростили розмитнення уживаних транспортних засобів з європейської реєстрацією.

Читайте також: 15 червня вводяться в дію закони про розмитнення "євроблях" за новою формулою

Якщо коротко: з дати підписання законів і протягом 180 днів (для учасників АТО / ООС плюс 90 днів) діє спрощена схема розмитнення, яка включає в себе тільки ПДВ за пільговою ставкою і акциз, розмір якого залежить від року випуску транспортного засобу, типу двигуна і обсягу. Фінансова компонента для власника авто на європейській реєстрації не буде перевищувати півтора-двох тисяч євро в гривневому еквіваленті. І, щоб уникнути перетворення цієї схеми в бізнес, законом дозволено розмитнити одному власнику одну машину в одній категорії і для особистого користування.

Також закони містять в собі обмеження на ввезення і розмитнення транспортних засобів, які не відповідають екологічним нормам «Євро-2» для легкових і «Євро-5» для вантажних, і якщо вони ввозяться з держави-агресора або тимчасово окупованих територій.

За логікою закону, по закінченню 180 (270) днів на дорогах не повинно залишитися автомобілів з європейської реєстрацією, і це правильно. Але що робити якщо, такі машини залишаться на дорогах, чи буде їх експлуатація законна і які проблеми очікують власників таких машин, розглянемо далі.

Резиденти:

Резидент України має право керувати транспортним засобом, зареєстрованим на території України в установленому законом порядку. Для цього машина повинні бути придбана у законного власника і поставлена на облік в сервісному центрі МВС з видачею номерів встановленого зразка.

Коли резидент придбав автомобіль за кордоном, він має право ввезти його на територію України без розмитнення за умови, якщо на митниці буде заявлено, що транспортний засіб ввезено в режимі транзиту. Транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів.

В такому випадку резидент зобов'язаний через 10 днів перебування в Україні виїхати на такому транспортному засобі за межі митної території України. Це схема актуальна і використовується в прикордонних районах України.

У разі, якщо резидент є співвласником транспортного засобу на європейській реєстрації і вказаний в техпаспорті нарівні з його європейським власником, він також може безпроблемно експлуатувати авто в Україні протягом одного року. Але, раз на рік, під керуванням тільки європейського співвласника, авто зобов'язане перетнути митний кордон з будь-якою країною і повернутися, щоб почався новий річний термін.

Якщо українець, будучи співробітником зарубіжної компанії і працюючи закордоном, управляє зареєстрованим на цю іноземну юрособу транспортним засобом, він також має право протягом одного року управляти цим авто на території України, але, як і в попередньому випадку, з обов'язковим протягом року одноразовим виїздом за межі митної території України.

Однак, беручи до уваги ситуацію з пандемією на Сovid-19, та митними труднощами, що виникли на цьому тлі, необхідністю мати актуальні сертифікати про вакцинації або постійно проходити ПЛР-тести, осіб, які бажають експлуатувати автомобілі з європейською реєстрацією в схемі з перетином кордонів стає все менше, і ця тенденція очевидна і зрозуміла.

Громадяни України, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, також мають право тимчасового ввезення на територію України автомобіля терміном до 60 днів протягом одного календарного року без сплати відповідних платежів.

До недавнього часу існувала схема так званого «вічного транзиту», при якому водій один раз оплачував штраф за керування нерозмитненим авто в розмірі 8500 грн. і продовжував на ньому їздити, поки машина перебувала в технічно справному стані. Фокус схеми в тому, що після складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно громадянина України за управління нерозмитненим авто і сплати штрафу, закон не зобов'язував вивезти таку машину за межі митної території. Це, в свою чергу, давало можливість її експлуатувати протягом усього життя. Неприємність цієї схеми полягала в тому, що в разі потрапляння такого транспортного засобу на штрафмайданчик, назад її міг забрати тільки власник (нерезидент).

Нерезиденти:

Нерезиденти мають право ввезення автомобіля з європейською реєстрацією та управління ним на території України протягом одного року, якщо вони задекларували авто в митному режимі тимчасового ввезення як автомобіль для особистого користування.

Продати такий автомобіль нерезиденти не можуть. У разі ж, якщо такий автомобіль, з тих чи інших причин, залишиться в Україні, то його власники будуть його вічними власниками у себе на батьківщині.

Системи контролю за автомобілями з європейської реєстрацією

Автоматизація і єдність систем контролю, зведення всіх реєстрів в одну базу даних і спрощення доступу до них з будь-якої точки України є завданням номер один для контролю держави за будь-яким ринком послуг, в тому числі автомобільним. На сьогоднішній день свої реєстри є у всіх правоохоронних органів. І, в принципі, абсолютно не складно за один-два дні, а іноді і пару годин, підняти всю історію автомобіля і прийняти по ньому процесуальне рішення. У будь-якому випадку, системи контролю за ринками будуть тільки вдосконалюватися на прикладі модульних рішень, використовуваних в Європі і приховати які-небудь небажані факти та історії буде складніше і в кінці кінців стане неможливим.

Відповідальність за управління в Україні автомобілями з європейської реєстрацією

5 квітня 2021 року Верховна Рада прийняла закон 1403-IX, підписаний в травні цього року Президентом, яким зменшено штрафи за нерозмитнені автомобілі. Згідно з цим законом, штраф за незаконне перебування автомобіля в Україні знизили з 170 тисяч гривень до 8,5 тисячі гривень. Після сплати такого штрафу авто можна вивезти за кордон, або розмитнити його в Україні і пройти реєстрацію в ТСЦ МВС. Так уряд знизив фінансове навантаження на власників таких авто і зацікавив пройти процедуру їх легалізації.

Читайте також: Розмитнення "євроблях" за новою формулою: Закони прийнято

Разом з тим, історія взаємин держави і власників машин на європейській реєстрації має чимало темних сторінок і це сторінки судових рішень, апеляційних скарг та висновків Верховного суду.

Реєстр судових рішень містить в собі масу цікавих рішень і практики розгляду спорів з державними органами. Хороші це рішення або погані, що вони дали для формування практики правозастосування - покаже тільки час. Так чи інакше, цю сторінку історії вже перегорнуто.

Висновок: Уряд пішов на поступки вулиці і зробило все можливе для полегшення фінансового тягаря власників автомобілів на єврореєстраціі. Але держава також виставила умову бути чесним з нею. Тому якщо є можливість просто і при мінімальних витратах легалізувати машину - це треба зробити.

Вадим Динник, адвокат

Олександр Горобець, адвокат, керівник практики WCC Legal House

Читайте також:

Телефонний дзвінок не є підставою для вимушеної зупинки авто: рішення ВС

Яка помилка поліцейського анулює штраф за порушення ПДР

Справа про адмінправопорушення закривається, якщо інспектор не дозволив водію залучити адвоката

Усі інструменти для юриста - в єдиній системі. З Liga360 ви отримаєте повну базу законодавства та судових рішень, що оновлюється 24/7. Liga360 у два кліки обрахує штрафи, процесуальні строки, відкриє доступ до типових шаблонів і договорів. Модуль “Ситуації для юриста” мість повний перелік викликів, що виникають у роботі та алгоритми дій. Замовте тестовий доступ прямо сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини