Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Неприбуття адвоката в судове засідання під час карантину є підставою для його відкладення з поважних причин: позиція НААУ

Реклама

Національна асоціація адвокатів України наполягає на тому, що неприбуття учасника провадження в судове засідання під час обмежувальних карантинних заходів є підставою для його відкладення з поважних причин. У зв'язку з цим НААУ закликала Парламент ухвалити відповідні зміни до процесуальних кодексів. Звернення щодо цього буде скеровано до Верховної Ради та Комісії з питань правових реформ при Президентові.

Про це, зокрема, йдеться у рішенні Ради адвокатів України від 2 квітня 2021 року № 35.

РАУ зазначила, що в умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції, ставлячи життя і здоров'я людини як найвищу соціальну цінність на перше місце, забезпечують і гарантують людям насамперед право на життя і здоров'я, а також право на захист - тобто право на справедливий суд. Адже Основний Закон України визначає, що діяльність судів не може бути припинена навіть в умовах військового або надзвичайного стану.

Незважаючи на небезпечні умови, адвокати продовжують виконувати свої професійні обов'язки, у тому числі надають правничу допомогу громадянам. Таким чином, діяльність адвокатів жодного дня не припинялася, навіть у періоди стрімкого зростання захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Саме тому виникла необхідність встановлення відповідного балансу між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії, а також вироблення уніфікованого підходу до особливостей розгляду судових справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Національна асоціація адвокатів України розробила та затвердила рекомендації щодо захисту соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину.

Рада адвокатів України, зокрема, визначила, що:

- у разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв. м у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо) адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров'ю;

- при обмеженні на пересування громадським, міжміським і міжнародним транспортом тощо, перебування на самоізоляції, у разі підтвердженого зараження членів родини, з якими адвокат проживає або контактував, адвокат повідомляє, за можливості, на електронну адресу суду або слідчих органів про неможливість прибуття з поважних причин;

- адвокат може подавати клопотання про відкладення розгляду справ у зв'язку із карантинними заходами, поточною епідемічною ситуацією в районі, де знаходиться суд або проживає чи здійснює діяльність адвокат;

- такі дії адвоката не є порушенням Правил адвокатської етики. При цьому позбавленням права на вільний вибір захисника та порушенням ПАЕ вважається залучення судом адвоката з метою надання безоплатної правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надає особі правничу допомогу за договором і повідомив суд про неможливість брати участь у судовому процесі.

Ці рекомендації КДКА регіону та ВКДКА мають враховувати під час розгляду/перегляду дисциплінарних справ щодо здійснення адвокатської діяльності в умовах дії карантину.

Крім того, НААУ направить звернення до Міністра юстиції Д. Малюськи з вимогою забезпечити безпеку адвокатів, які задіяні в системі БПД.

Адвокати НААУ вивчають судову практику з новим цифровим продуктом. LIGA360: Адвокат НААУ надає доступ до 90 млн судових рішень і прецедентів, правових позицій ВС, нових надходжень. А ще тут можна прогнозувати шанси на перемогу в суді на базі позовної заяви й стежити за розкладом засідань по Україні. Дізнайтеся про всі переваги продукту за посиланням.

Читайте також:

Адвокатам дозволили користуватися громадським транспортом у Києві під час локдауну за посвідченнями

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини