Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Шахрай взяв онлайн-кредит на ваше ім’я: як діяти

Реклама

Інколи трапляються ситуації, коли фінансові установи вимагають повернути гроші, які людина нібито взяла. Але людина вперше чує, що вона оформила онлайн-кредит.

Як діяти в такій ситуації, роз'яснила фахівчиня Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Бурченюк.

Мікрокредит - це невелика сума грошей, яку банк або небанківська організація надає в кредит на певний період. Такий кредитний договір можна укласти з мікрофінансовою організацією (МФО), у тому числі через Інтернет. Для цього необхідно лише зареєструватись на сайті МФО і внести всі необхідні дані. Процес недовгий і нескладний, тому цим все більше користуються шахраї.

У разі виявлення факту укладення на ваше ім'я договору онлайн-кредиту необхідно дізнатися, в якій саме МФО взято кредит і яку суму ви начебто винні, та:

• звернутися до МФО з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору, що має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір.

Крім того, варто зазначити у зверненні до МФО, що особисто ви ніяких кредитних договорів з МФО не укладали, коштів не отримували (за наявності навести необхідні докази) та вимагаєте скасувати заборгованість, що начебто рахується за вами;

• записувати всі телефонні розмови із співробітниками МФО чи колекторськими компаніями, що намагатимуться стягнути з вас відповідну заборгованість, які в майбутньому можуть будуть використані як докази неправомірних дій таких організацій;

• звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення щодо вас кримінального правопорушення, зокрема шахрайства, яке полягає в оформленні на вас кредиту. Це робиться задля того, щоб правоохоронний орган зміг зафіксувати факт правопорушення та внести відомості щодо нього до Єдиного реєстру досудових розслідувань;

• за бажанням повідомити щодо укладення на ваше ім'я онлайн-кредиту сторонньою особою Департамент кіберполіції Нацполіції, до повноваження якого належить участь у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики щодо попередження та протидії кримінальним правопорушенням, механізм підготовки, вчинення або приховування яких передбачає використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку;

• звернутися зі скаргою щодо укладення договору онлайн-кредиту на ваше ім'я сторонньою особою з використанням підроблених документів до Нацбанку з метою проведення перевірки та відібрання пояснень від МФО.

Важливо: якщо МФО відступила право вимоги щодо кредитної заборгованості колекторській компанії, пам'ятайте, що ніхто без вашого дозволу не має права заходити до квартири чи будинку (це кримінальне правопорушення, передбачене статтею 162 Кримінального кодексу - порушення недоторканості житла), забирати будь-які речі (частина третя статті 186 Кримінального кодексу - грабіж, поєднаний з проникненням у житло), примушувати сплатити заборгованість (стаття 355 Кримінального кодексу - примушування до виконання цивільно-правових зобов'язань), присвоювати собі функції Державної виконавчої служби (стаття 356 Кримінального кодексу - самоправство).

Якщо всі вищеперераховані дії не призвели до бажаного результату, варто звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору.

Така позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження. Під час розгляду справи необхідно буде надати докази, що договір ви не укладали, про його існування не знали, на веб-сайті МФО не реєструвались і листування з ними взагалі не вели.

Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора, номер якого було зазначено для отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження мобільного пристрою за номером телефона та роздруківку смс-повідомлень, а також про витребування інформації у банківської установи щодо рахунку (картки), на який перераховані кредитні кошти.

Прикладом позитивного вирішення такого спору є рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 17 січня 2020 року у справі № 588/1942/19, у якій позивач, дізнавшись про незаконні дії шахраїв, спочатку звернувся до поліції для реєстрації факту вчинення щодо нього кримінального правопорушення, а згодом до суду для визнання недійсним договору позики.

Після того, як буде доведено факт шахрайства, рекомендовано звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.

Як захищати бізнес правовим шляхом? Дізнавайтесь з LIGA360: Юрист. Система надасть рекомендації щодо перевірок контролюючих органів й алгоритми дій. А завдяки плану перевірок органи держконтролю не застануть вас зненацька. Придбайте LIGA360: Юрист прямо зараз.

Не дайте рейдерам нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз

Читайте також:

“LIGA360:АДВОКАТ НААУ” - всі інструменти для успіху адвоката в єдиному рішенні

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини