Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Неправильна назва доплати "премією" не звільняє роботодавця від обов'язку її виплати: ВС

Реклама

Доплати як складові додаткової заробітної плати, визначаються законодавством і тому становлять обов'язкову частину у структурі заробітної плати (на відміну від премій). У випадку, якщо колективним договором передбачена виплата, яка за своєю сутністю та підставою нарахування є доплатою за певні умови та характер праці, і яка передбачена нормами позитивного права, то неправильна назва такої виплати "премією" нічого не змінює у її правовому режимі.

Відповідну постанову по справі № 569/11722/16-ц Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду прийняв 14 грудня 2020 року. З її повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати тут. В окремому розділі системи ви зможете ознайомитись із усіма правовими правовими позиціями ВС

Правова позиція Верховного Суду

Доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій належать до видів додаткової заробітної плати. Доплати як складові додаткової заробітної плати, визначаються законодавством і тому становлять обов'язкову частину у структурі заробітної плати (на відміну від премій). В колективному договорі можуть бути передбачені додаткові види доплат, підстави та порядок їх здійснення. Умови колективного договору необхідно розділяти на ті, що дублюють норми позитивного права та ті, що виникають у процесі колективних переговорів між роботодавцем та трудовим колективом і є додатковими гарантіями для працівника.

В частині другій статті 5 Закону України "Про колективні договори і угоди" передбачений спеціальний випадок нікчемності умови колективного договору у разі, коли відповідна умова погіршує порівняно з чинним законодавством становище працівника.

В трудовому законодавстві не міститься правил, які мають застосовуватися при тлумаченні того чи іншого колективного договору, а тому з врахуванням принципів, зокрема, добросовісності, справедливості та розумності, сумніви щодо його дійсності, чинності та виконуваності повинні тлумачитися судом на користь його дійсності, чинності та виконуваності, за умови, що положення колективного договору не погіршують, порівняно з чинним законодавством, становище працівників. У випадку, якщо колективним договором передбачена виплата, яка за своєю сутністю та підставою нарахування є доплатою за певні умови та характер праці (зокрема - за години викладацької роботи, виконані понад встановлене річне навантаження), і яка передбачена нормами позитивного права, то неправильна назва такої виплати "премією" нічого не змінює у її правовому режимі, вона все одно підлягає виплаті в обов'язковому порядку за наявності законних підстав для її здійснення.

Спробуйте також  Verdictum PRO, за допомогою якого на підставі завантаженої позовної заяви ви зможете отримати інформацію про вірогідність перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту.

Читайте також: Суд роз'яснив деякі аспекти щодо врахування страхового стажу роботи

Правова позиція ВС щодо встановлення факту наявності трудового стажу

Верховний Суд роз'яснив порядок звільнення працівника у зв'язку зі скороченням штату

Верховний Суд визначив, коли роботодавець не може відсторонити працівника від роботи

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини