Питання реконструкції застарілого житлового фонду в Україні надзвичайно актуальне та потребує термінового вирішення на основі оновленої законодавчої бази з урахуванням існуючого досвіду.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) із заміною застарілого житлового та нежитлового фондів, є Закон «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду». Однак застосування положень цього Закону на практиці виявилось недієвим, зазначає Мінрегіон.
Тому Міністерство розвитку громад та територій розробило проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду».
Зокрема, у проекті визначається алгоритм прийняття рішення про реконструкцію застарілого житлового фонду, розширюється перелік джерел фінансування проектів реконструкції (серед іншого, фонди фінансування реконструкції, утворені органами місцевого самоврядування). Також передбачається, що реконструкції підлягатимуть багатоквартирні будинки, об'єкти інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, розташовані в межах кварталу застарілого житлового фонду.
Заходами комплексної реконструкції кварталів визначаються:
- реконструкція багатоквартирного будинку в межах кварталу (мікрорайону);
- модернізація багатоквартирних будинків в межах кварталу (мікрорайону);
- знесення багатоквартирних будинків у межах кварталу (мікрорайону) з подальшим новим будівництвом об'єктів;
- реконструкція об'єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, розташованих в межах кварталу (мікрорайону).
Спосіб реалізації цих заходів обиратиметься на підставі, зокрема, програм реконструкції, які розроблятимуться з урахуванням результатів технічного обстеження будівель і споруд, їх енергетичного аудиту та техніко-економічних розрахунків.
Затверджуватимуть програми та проекти комплексної реконструкції кварталів органи місцевого самоврядування. За розселення мешканців відповідатиме інвестор-забудовник та орган місцевого самоврядування. Розселення здійснюватиметься на підставі відповідних договорів, зокрема, про надання рівноцінного об'єкта нерухомого майна (квартири та/або нежитлового приміщення) у маневреному фонді у тимчасове користування.
Мешканців переселятимуть за їх згодою у квартири маневреного фонду для тимчасового проживання та/або у стартові будинки, побудовані в першочерговому порядку.
Законопроект пройшов громадське обговорення і наразі триває його підготовка до повторної правової експертизи та отримання висновку від Мін'юсту, після чого проект буде поданий на розгляд Уряду.
Перевірити забудовника, з яким ви маєте намір співпрацювати, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити благонадійність контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.
Якими будуть наступні рішення влади? Замовте тестовий доступ до екосистеми LIGA360, щоб стежити за прийняттям законів, що можуть вплинути на ваш бізнес. Ви можете замовити повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 за посиланням.
Читайте також: