Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Рейдерство під час пандемії: рекомендації з протидії

Реклама

Міністр Юстиції Денис Малюська поділився дуже тривожною, але цілком очікуваною інформацією: під час карантину активізувалися рейдери, почавши корпоративне мародерство.

Чому хвиля рейдерства очікувана?

По суті між рейдерством і звичайним мародерством мало відмінностей, в обох випадках вас позбавляють права власності. І якщо подивитися на загальну картину, то сприятливе середовище для розмноження рейдерів сформованае:

• фокус суспільної і урядової уваги сконцентрований на темі COVID-19;

• режим карантину і самоізоляції;

• перехід на дистанційний режим роботи установ в сфері державної реєстрації бізнесу, і, як наслідок, обмежений доступ прийому заяв від громадян;

• фокус правоохоронців також спрямований на охорону громадського порядку та дотримання правил карантину.

Коли натовп заворожено дивиться на пожежу, кишенькові злодії роблять свою справу.

Кому варто побоюватися рейдерства в першу чергу?

Підприємства, що знаходяться у фазі сплячого, затягнутого чи активного корпоративного конфлікту, будуть рейдеритися зсередини воюючими учасниками. Тому, якщо ви не в дуже хороших відносинах зі своїм партнером по бізнесу, вам варто подбати про деякі превентивні заходи.

Загальний стрес, викликаний епідемією, і заглибленість в операційну діяльність, можуть замилити очі власнику бізнесу і притупити його пильність. В першу чергу варто звернути увагу на загальні заходи безпеки, відійти трохи в сторону і подивитися на свій бізнес під іншим кутом.

Нагадаємо, що зараз рейдери діють грубо, будь-які законні заходи безсилі проти підробок документів і підкупу чорних реєстраторів (в основному в сільських радах). Але якщо злодії проникнуть в порожню квартиру, то і взяти буде особливо нічого.

Анатолій Кисельов

Багато колег радять підключати смс повідомлення, і першим дізнатися, що ви вже не є власником свого бізнесу. Але смс-повідомлення - це вже сигналізація, що спрацювала, наше ж завдання - попередити.

Почнемо з загальних рекомендацій: побудована система внутрішньої безпеки, регламентовані і прозорі правила гри між партнерами в бізнесі (підписаний корпоративний договір), регулярний інструктаж посадового персоналу про правила поведінки в кризових ситуаціях, фізична охорона і контроль доступу до чутливих об'єктів інфраструктури бізнесу, інформаційна безпека, правильно вибудовані відносини з обслуговуючим банком - якщо все працює як один добре злагоджений механізм, то негідники зламають собі зуби.

Далі перейдемо від загального до конкретного. Всі превентивні заходи були випробувані в польових умовах і показали свою достатню результативність.

Превентивні заходи

1. Контроль документації. Перевірити, де фізично знаходиться вся ключова первинна і правовстановлююча документація, її наявність, коло осіб, що має до неї доступ.

Не зайвим буде перевірити і освіжити у себе в пам'яті зміст статуту компанії за розділами про порядок скликання загальних зборів учасників, порядок повідомлення учасників, правила відчуження частки учасника третім особам та іншим учасникам, обсяг повноважень і компетенції СЕО компанії, узгодження значних угод.

2. Єдина законна підстава для примусового виключення учасника зі складу засновників ТОВ - не внесення учасником свого вкладу до статутного капіталу товариства. Не зайвим буде знайти квитанцію про внесення грошової вкладу / акт прийому-передачі майнового внеску, а також вимагати від бухгалтера останній фінансовий звіт (форма 1) з відомостями про сплачений статутний капітал.

3. Захист онлайн. Перевірити активність ключів доступу до систем клієнт-банк, адміністраторські логіни і паролі, коло осіб, що мають до них доступ. Оновити паролі, якщо з якої-небудь причини ще цього не зробили. Налаштуйте подвійну аутентифікацію операцій по клієнт-банку. Навіщо витрачати десятки тисяч доларів на рейдерську атаку, якщо можна просто підкупити вашого бухгалтера?

4. Скласти у держ. реєстратора інформаційне повідомлення в єдиному державному реєстрі, у вузьких колах - «застереження». Як маска не врятує вас від коронавірусу, так і застереження не врятує від чорного реєстратора, який це «застереження» навіть не прочитає. Але якщо є 1 шанс з 1000, чому б ним не скористатися? Як правило зміст «застереження» містить в собі інформацію про заборону (рекомендаційного характеру) не проводити будь-які реєстраційні дії без особистої присутності власника.

5. Робота з обслуговуючим банком. Більшість рейдерських атак здійснюються з метою заволодіння контролю над банківськими рахунками компанії. Алгоритм по зміні: власника> директора> ключів ЕЦП> розпорядника банківським рахунком, спрямований на швидке виведення коштів. Практика показала, що більшість банків активно включаються в роботу і блокують будь-які операції по рахунку, якщо є підозра на шахрайські дії. Попередьте листом службу безпеки банку про можливі маніпуляції з рахунком, якщо від власника немає додаткового письмового погодження на зміну розпорядника рахунку (крім стандартних банківських карток і інших документів) - моментально заблокувати всі операції. Дружити з обслуговуючим банком - це взагалі хороша і корисна практика.

Анатолій Кисельов, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House

Читайте також:

Рекомендації мешканцям багатоквартирних будинків на час карантину

Верховний Суд роз'яснив, коли мешканця не можна примусово виселити з житла

Карантин: скарги у сфері держреєстрації розглядаються одноособово протягом 24 годин

Захистити своє майно від дій чорних реєстраторів вже зараз допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Тримайте руку на пульсі у період кризи, забезпечте себе надійною базою інформаційно-аналітичних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для підготовки до судових спорів та перевірок на підприємстві, для створення договорів будь-якої складності та тематики, для швидкого реагування на зміни бізнес-партнера. Обирайте Антикризовий пакет ІТ-продуктів ЛІГА:ЗАКОН та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні. Замовити.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини