Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Власність на квартиру в новобудові не можна набути через суд

Реклама

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що позови про визнання права власності на квартири в новобудовах не можуть бути задоволені, оскільки заявляються формально, а насправді спрямовані на набуття права власності, яке регулюється окремими нормами.

Відповідний висновок міститься у постанові від 18 грудня 2019 у справі № 522/1029/18, з повним текстом якої можна ознайомитися у VERDICTUM. У цій системі аналізу судових рішень також можна знайти всі позиції щодо вирішення спорів у сфері нерухомості. Замовити тестовий доступ.

Роз'яснено, що моментом виникнення майнових прав, а саме суб`єктивних прав учасників правовідносин, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням майном, є момент набуття права власності (виникає з дня державної реєстрації, а не в момент фактичного передання майна або в будь-який інший момент, визначений угодою сторін).

Позивачка не набула право власності на спірні квартири у встановленому законом та договором порядку (відсутні правопороджуючі факти: документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; акт приймання-передачі об'єкта будівництва та новоствореного майна. Тому вимоги щодо визнання її власницею квартири не ґрунтуються на законі.

Крім того, має місце пред`явлення позовів про визнання права власності на новостворене чи реконструйоване нерухоме майно, щоб спростити чи уникнути встановленої законодавством досить тривалої в часі та фінансово затратної процедури оформлення прав на це майно.

Велика Палата підтримала висновки першої інстанції про безпідставність позовних вимог, оскільки позивачка не є і не була власницею квартир, на які просить визнати право власності, а також не надала доказів, що є власником майнових прав на ці квартири.

Власник майна вправі звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (негаторний позов). Разом з тим, віндикаційний і негаторний позови є взаємовиключними. Не можна одночасно пред`явити позов про витребування майна із чужого незаконного володіння (оскільки віндикація - це позов неволодіючого власника про витребування майна від володіючого не власника) і про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном (оскільки негаторний позов - це позов про захист права власності від порушень, не пов`язаних із позбавленням володіння).

При цьому одна з умов застосування як віндикаційного, так і негаторного позову - відсутність між позивачем і відповідачем договірних відносин, оскільки в такому разі здійснюється захист порушеного права власності за допомогою зобов`язально-правових способів.

Також читайте:

Збільшено штрафи у сфері ліцензування і скоро заборонять рекламу незаконних новобудов

Суд не визнає право власності інвесторів на квартири в новобудовах

Інвестор не може визнати своє право власності на квартиру через суд

Іменем України: судові прецеденти 2015 року

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини