2 грудня у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2513 (ініціатор - Президент), який передбачає кримінальну відповідальність за перебування осіб у статусі "злодія у законі".
Законопроектом пропонується доповнити ст. 28 "Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією" Кримінального кодексу ч. 5, визначивши, що злочин визнається вчиненим злочинною спільнотою, якщо він скоєний стійким ієрархічним об'єднанням декількох осіб (5 і більше), учасником, організатором, керівником та/або координатором якої є "злодій у законі". Також в даній частині статті пропонується визначити поняття "злодій у законі".
Ст. 29 "Кримінальна відповідальність співучасників" КК передбачається доповнити ч. 6, що встановлює правила кваліфікації діянь, вчинених особою у складі або в інтересах злочинної організації чи злочинної спільноти. Зокрема, пропонується здійснювати кваліфікацію за статтею (частиною статті) Особливої частини КК, яка передбачає вчинене особою діяння, і за відповідною частиною статті 255, 255-1 або 255-3 цього Кодексу. При цьому покарання призначається з урахуванням правил, передбачених ст. 70 КК.
Запропоновано нову редакцію ст. 255 "Створення злочинної організації" КК, метою чого є вдосконалення механізм притягнення осіб до кримінальної відповідальності за даною статтею.
Також КК пропонується доповнити новими статтями, а саме:
- ст. 255-1 "Створення злочинної спільноти і перебування особи в статусі "злодій у законі", що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за створення злочинної спільноти або керівництво такою спільнотою чи участь у ній, або участь у злочинах, вчинюваних такою спільнотою (ч. 1) (караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років) чи перебування особи в статусі "злодій у законі" (ч. 2) (карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна) ;
- ст. 255-2 "Звернення до "злодія у законі" чи іншого учасника злочинної спільноти", що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за звернення до "злодія у законі" чи іншого учасника злочинної спільноти з проханням вчинити злочин та/або здійснити вплив у будь-якій формі на третіх осіб з метою прийняття ними рішень чи вчинення або невчинення ними дій (карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років з конфіскацією майна або без такої);
- ст. 255-3 "Організація проведення зустрічі (сходки) представників злочинних організацій чи злочинних спільнот, сприяння в її проведенні або керівництво нею", що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за організацію проведення зустрічі (сходки) представників злочинних організацій чи злочинних спільнот для розроблення планів і умов спільного вчинення злочинів, матеріального забезпечення злочинної діяльності чи координації дій злочинних організацій чи злочинних спільнот, а так само сприяння в її проведенні, або керівництво такою зустріччю (сходкою) (караються позбавленням волі на строк від 3 до 6 років).
Звільняється від кримінальної відповідальності особа, за вчинення злочину, передбаченого частиною першою вищезазначеної статті, якщо вона добровільно і до початку зустрічі (сходки) заявила про її учасників та точні місце і час її проведення.
Ст. 256 "Сприяння учасникам злочинної організації чи злочинної спільноти або укриття їх злочинної діяльності" КК пропонується викласти в новій редакції, передбачивши, зокрема, встановлення кримінальної відповідальності за вчинення діяння, передбаченого ч. 1 цієї статті, службовою особою або повторно.
Нагадуємо, що обрати досвідченого адвоката, що зможе супроводжувати вашу справу в суді, можна в Національному юридичному каталозі України Liga:BOOK.
Як вже писала ЮРЛІГА, криміналізація Грузією участі у "злочинному світі" не порушує ст. 7 Європейської Конвенції.