Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Зеленський пропонує розвантажити Верховний Суд за допомогою нових фільтрів

Реклама

Президент зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 2314 про внесення змін до процесуальних кодексів щодо перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку.

Пан Зеленський вважає за доцільне запровадити систему допуску та фільтрів для касаційного оскарження, передбачивши, що таке оскарження може мати місце у виключних випадках, коли потребує вирішення саме питання застосування норми матеріального та/або процесуального права.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190142_u-verkhovnomu-sud-zalishitsya-100-suddv-zakon-priynyato

Очікується, що з часом система фільтрів значно зменшить навантаження Верховного Суду. Нагадаємо, що кількість верховних суддів вже зменшено - прийнятий Верховною Радою Закон (проект № 1008) має підписати Президент (хоча судова спільнота й проти).

Отже, запропоновано встановити такі підстави для касаційного оскарження рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного суду:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтує необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених для обов'язкового скасування судового рішення;

5) у разі ухвалення органом, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, рішення про застосування дисциплінарного стягнення до суддів, які входили до складу колегії суддів апеляційної інстанції, яка переглядала справу, судове рішення у якій оскаржується, за дисциплінарний проступок, вчинений у зв'язку із розглядом такої справи.

Щоб убезпечити себе від відмови у відкритті касаційного провадження варто відстежувати практику Верховного Суду. Найзручніше це робити у VERDICTUM.

Також у кодекси вносяться зміни з метою недопущення зловживання учасниками справи своїми процесуальними правами:

- спрощується порядок розгляду відводів судді у разі подання заяви напередодні або в день засідання - відвід розглядається тим же суддею, що здійснює розгляд справи (без зупинення провадження у справі і без передачі справи іншому складу суду для розгляду відповідної заяви). Правомірність відхилення може переглянути апеляційний або касаційний суд.

- вилучаються деякі види забезпечення позову, натомість, забороняється вжиття заходів забезпечення позову, які мають своїм наслідком припинення, відкладення чи зупинення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних процедур, які проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну процедуру;

- визначається, що у разі оскарження ухвал суду про відмову у прийнятті або повернення зустрічного позову, про відмову у прийнятті або повернення позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, ухвал про зупинення провадження у справі, які подані з пропуском строку на їх оскарження, до апеляційної та касаційної інстанцій направляються матеріали оскарження.

У випадку закриття провадження судом апеляційної чи касаційної інстанції у зв'язку із непідсудністю спору, такий суд направляє справу до суду першої інстанції правильної юрисдикції.

Передбачено обов'язкове долучення до заяви, скарги та клопотання, що подаються на стадії виконання судового рішення, доказів їх надіслання (надання) іншим учасникам справи.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини