Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Набрав чинності Закон про перезапуск НАЗК

Реклама

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) перезапустять.

Сьогодні, 18 жовтня 2019 року, набрав чинності відповідний Закон № 140-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції". Його було опубліковано в газеті "Голос України" 17 жовтня. Зміни до статей 46, 52 Закону "Про запобігання корупції" вводяться в дію з 1 січня 2020 року.

Законом передбачається, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повинно мати одного керівника, відповідального за ухвалення рішень. Голову НАЗК обиратиме конкурсна комісія, до складу якої увійдуть 3 експерти, запропоновані Кабміном, і 3 три особи, визначені Кабміном на підставі пропозицій донорів, які протягом останніх двох років до дня завершення строку повноважень Голови НАЗК або до дня дострокового припинення його повноважень надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції.

Важлива зміна: змінюється форма урядування НАЗК з колегіальної на одноосібну.

Не зможуть увійти до складу конкурсної комісії особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Головою НАЗК зможе стати громадянин України, не молодший 35 років, який має вищу освіту, володіє державною мовою, є доброчесним і компетентним, здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров'я виконувати відповідні службові обов'язки. Призначатиме на посаду та звільнятиме з посади Голову НАЗК Кабмін відповідно до подання конкурсної комісії за результатами відкритого конкурсного відбору. Призначатиметься він строком на 4 роки. Одна і та ж особа не може обіймати цю посаду два строки підряд.

Гарантії незалежності Голови НАЗК забезпечено через визначення вичерпного переліку підстав для дострокового припинення його повноважень, які не передбачають можливості політично мотивованого звільнення.

Рішенням Голови Національного агентства можуть створюватися не більше 6 територіальних органів Національного агентства.

Передбачено створити підрозділ внутрішнього контролю НАЗК з метою забезпечення доброчесності його працівників. Прописано зміну порядку формування та розширення повноваження Громадської ради при НАЗК (громадський контроль за діяльністю НАЗК забезпечуватиметься через Громадську раду при Агентстві, яка складатиметься з 15 осіб та формуватиметься відповідно до результатів відкритого конкурсу). Передбачено проведення кожні 2 роки зовнішньої незалежної оцінки ефективності діяльності Агентства.

У Законі уточнюється визначення термінів "близькі особи", "члени сім'ї", визначається термін "юридичні особи публічного права".

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/186847_ksu-skasuvav-e-deklaruvannya-antikoruptsonerv

Із Закону "Про запобігання корупції" на виконання Рішення КСУ № 3-р/2019 виключаються з кола суб'єктів декларування представники громадськості, інші особи, які не здійснюють функції держави або місцевого самоврядування та поширення на яких заходів фінансового контролю є надмірним та необґрунтованим втручанням у їхні права, суперечить принципам верховенства права та демократичного урядування.

Також Законом НАЗК надається автоматизований доступ до всіх державних реєстрів. Зокрема, йдеться про відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно, а також доступу до інформації про вчинені нотаріальні дії, інформації, що міститься у системі депозитарного обліку цінних паперів.

Нормативно-правові акти НАЗК підлягають держреєстрації Мін'юстом та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. НПА, що пройшли держреєстрацію, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим актом, але не раніше дня офіційного опублікування. Інші акти НАПК набирають чинності з дня їх прийняття, якщо самим актом не встановлено інший строк набрання ним чинності, але не раніше дня прийняття, та доводяться до відома осіб, на яких поширюється дія таких актів, у встановленому Національним агентством порядку.

У прийнятому Законі прописано посилення вимог щодо фінансової звітності в частині декларування для суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

Фінансування політичних партій

1. Політична партія матиме право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів її виборчий список кандидатів у народні депутати у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі отримав не менше 5 % голосів виборців від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі виборчі списки кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Раніше на фінансування мали право партії, що отримали не менше 2 % голосів виборців (змінено ст. 17-3 Закону "Про політичні партії в Україні").

2. Крім того, щорічний обсяг державного фінансування статутної діяльності політичних партій, які відповідно до Закону мають право на таке фінансування, відтепер становить одну соту розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів держбюджету, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів. Раніше діяла норма відповідно про дві сотих розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів державного бюджету, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні (зміни до ст. 17-2 зазначеного Закону).

Уряду доручається у двомісячний строк із дня набрання чинності Законом забезпечити проведення конкурсу на зайняття посади Голови НАЗК.

З дня набрання чинності Законом повноваження членів НАЗК, керівника апарату, заступників керівника апарату або осіб, які виконують їхні обов'язки, членів Громадської ради при НАЗК припиняються достроково.

Кабінету Міністрів доручено упродовж 5 робочих днів з дня набрання чинності Законом призначити особу, яка тимчасово здійснює обов'язки Голови НАЗК (перелік таких обов'язків визначено в Прикінцевих та перехідних положеннях Закону).

Нагадаємо, з текстом прийнятого Закону можна ознайомитися в модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини