Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон "Про освіту" відповідає Конституції: Рішення КСУ

Реклама

16 липня 2019 року Конституційний Суд ухвалив Рішення № 10-р/2019 у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції (конституційності) Закону "Про освіту" від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII.

Закон "Про освіту" визнано конституційним.

КСУ, дослідивши Закон в аспекті забезпечення балансу між вивченням і застосуванням української як державної мови і вільним розвитком, використанням, захистом мов національних меншин та корінних народів України, вказав, що Закон гарантує національним меншинам та корінним народам України право на вивчення рідної мови та передбачає вивчення державної української мови, що є однією з умов їх повноцінної інтеграції в українське суспільство.

Суд дійшов висновку, що Закон створює законодавчі передумови для ефективного функціонування і розвитку державної мови, можливості використання української мови в усіх сферах суспільного життя, у яких вона має бути обов'язковим засобом спілкування. Українська мова утверджується в конституційному статусі державної мови в Україні, що узгоджується зі статтею 10 Конституції.

На переконання КСУ, ухваливши Закон, держава створила умови для повноцінної реалізації відповідних прав національних меншин, у тому числі корінних народів України, вивчати рідну мову, а також отримувати освіту державною мовою незалежно від походження, повноцінно реалізовувати визначені Конституцією права. У такий спосіб забезпечується рівність кожної особи у реалізації вказаних прав незалежно від національності та мови спілкування.

«У Законі не лише відтворюється зміст і обсяг конституційного права на освіту мовою відповідної національної меншини, яке визначено у частині п'ятій статті 53 Конституції України, а й передбачається його реалізація у двох формах: навчання рідною мовою (дошкільна і початкова) та вивчення рідної мови (на всіх рівнях загальної середньої освіти)», - йдеться в Рішенні Суду.

Суд зауважив, що Закон сприяє повноцінній реалізації конституційного права на освіту, яким можуть скористатися представники національних меншин. Визначене в Законі нормативне регулювання забезпечує реалізацію прав громадян в усіх сферах суспільного життя, у тому числі доступ до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

У Рішенні Суду констатується, що Закон встановлює перехідний період, який дає громадянам України можливість для адаптації до нового правового регулювання у сфері освіти.

Крім того, Конституційний Суд України дійшов висновку про відсутність порушень конституційної процедури розгляду, ухвалення Закону та набрання ним чинності.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.

З повним текстом рішення Конституційного Суду можна буде ознайомитися в модулі "Судова практика" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини