Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Держпраці продовжуватиме перевірки, незважаючи на рішення суду

23 травня 2019, 17:15
3571
0
Реклама

Сьогодні, 23 травня, у Бізнес-центрі ЛІГА відбувся круглий стіл, на якому обговорювали правові наслідки судового рішення про визнання нечинною урядової постанови щодо інспекцій Держпраці. Фахівці Державної регуляторної служби, Держпраці, юристи та адвокати висловили свої позиції та поділилися практичними рекомендаціями щодо захисту прав підприємців.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/186318_sud-zaboroniv-mstsevim-nspektoram-perevryati-robotodavtsv-v-bud-yakiy-chas-opublkovano-postanovu?_ga=2.128122126.307701733.1558336000-806621307.1521101837

Нагадаємо, Шостий апеляційний адміністративний суд задовольнив позов підприємців, зокрема Голови Громадської ради при ДРС Сергія Доротича, та скасував постанову КМ від 26 квітня 2017 р. № 295 "Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до рішення суду з 14 травня:

- місцеві інспекції з праці є незаконними;

- інспекційні відвідування є незаконними;

- перевірки здійснюються виключно державним органом з питань праці за планом з дотриманням вимог щодо включення суб'єкта господарювання до план-графіку. Позапланові перевірки здійснюються виключно в порядку, передбаченому законом.

Представники Державної регуляторної служби зазначили, що підприємець має право не допустити посадову особу для здійснення перевірки. Це передбачено ст. 10 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

У випадку, коли особа все ж допустила проведення перевірки, вона має право написати письмове звернення до Держпраці, вимагаючи припинення перевірки з підстави набуття чинності рішенням суду у справі № 826/8917/17.

Після проведення перевірки, яку є підстави вважати незаконною, підприємець має 2 шляхи захисту своїх прав:

- подати скаргу до ДРС, зазначивши предмет порушення;

- звернутися до суду.

«Постанова № 295 визнана нечинною з моменту прийняття рішення. До того вона була чинною. Не можна притягнути інспектора Держпраці до кримінальної чи адміністративної відповідальності, якщо він діяв в межах цієї постанови. В той же час, суд зазначив у мотивувальній частині рішення, що оскаржувана постанова за своєю суттю суперечить вимогам чинного законодавства. Якщо б вона були визнана протиправною з моменту прийняття, то відбулося б автоматичне обнулення перевірок за 2 роки. В даному випадку автоматично нічого не відбудеться. Але той, хто хоче оскаржити або вже оскаржує результати, отримав додатковий доказ. Підприємець може посилатись на це рішення суду та на положення КАС та може довести, що у нього є підстави для скасування результатів перевірки», - зазначила Ксенія Ляпіна, голова ДРС.

Таким чином, особа має право на оскарження дій інспектора в суд, який, у свою чергу, може прийняти рішення як на її користь, так і на користь органу Держпраці.

Зокрема, представники Держпраці не збираються припиняти інспекційні відвідування після визнання Постанови № 295 нечинною.

Інспектори продовжать здійснювати перевірки, але вже на підставі таких нормативних актів:

- Конвенції Міжнародної організації праці «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі» від 1947 року;

- Конвенції Міжнародної організації праці «Про інспекцію праці в сільському господарстві» від 1969 року;

- Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Учасники заходу повідомили, що Мінсоцполітики вже опублікувало проект нової постанови Кабміну «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю». Пропонується затвердити два нові порядки здійснення державного контролю і нагляду за додержання законодавства про працю. Також зміни хочуть внести до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини