Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 правових подій тижня для бізнесу

18 травня 2018, 16:28
187
0
Автор:
Реклама

1. Систему управління майновими правами у сфері авторського права реформують

Визначено правові й організаційні аспекти колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права та суміжних прав. Відповідний Закон (проект № 7466) прийняла Верховна Рада 15 травня. Документом надано відповідні повноваження організаціям колективного управління та визначено механізм надання послуг правовласникам зі збору роялті на договірних засадах. Також визначено процедуру акредитації організацій колективного управління. Крім того, встановлено державний нагляд за діяльністю організацій колективного управління та посередництва в переговорах і під час вирішення конфліктів. Закон прийнято з правками, зачитаними під стенограму.

2. Періодичність перевірок підприємств визначатиметься по-новому

Кабмін установив єдиний підхід до розроблення органами державного нагляду (контролю) критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду. Відповідну Методику затверджено постановою Кабміну від 10 травня 2018 року № 342, яка набуде чинності 12 червня. Документ запроваджує більш чіткі вимоги для оцінки й визначення ступеня ризику від провадження такої діяльності, що забезпечить оптимальний перерозподіл уваги органів державного нагляду (контролю) менш ризикових суб'єктів господарювання на більш ризикові. Під час розроблення критеріїв визначаються чіткі, зрозумілі та вимірні показники, за якими визначається ступінь ризику, а за кожним показником критеріїв нараховуються бали. Періодичність планових перевірок установлюється залежно від ступеня ризику і може змінюватися в разі відсутності істотних порушень шляхом установлення відповідного коефіцієнта (крім суб'єктів господарювання, яких віднесено до високого ступеня ризику).

3. Заборонено арешт коштів МФО на рахунках ж/к підприємств

Народні депутати встановили, що зарахування коштів міжнародних фінансових організацій на поточні рахунки суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, теплопостачання, відкриті банками в національній або іноземній валютах, та використання таких коштів на реалізацію інвестиційних проектів (заходів) у відповідних сферах здійснюється згідно з умовами укладених договорів з МФО. Заборонено звернення стягнення та накладення арешту на такі кошти і на кошти на поточних рахунках із спеціальним режимом використання. Також установлено, що власник спеціального рахунку для кредитних коштів забезпечує контроль і несе відповідальність за їх цільове використання згідно з умовами договору. Відповідний Закон (проект № 6578) прийняла ВР 15 травня з урахуванням зауважень, озвучених народними депутатами, та техніко-юридичними правками.

4. Українські депозитарні установи можуть відкривати рахунки для іноземних номінальних утримувачів

Спрощено процедуру іноземного інвестування в Україну шляхом запровадження правового режиму обліку права власності на цінні папери клієнтів глобальних зберігачів або інших фінансових посередників. Українським депозитарним установам надано можливість відкривати рахунки в цінних паперах номінального утримувача для іноземних депозитарних установ. Відповідний Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» (проект № 6141) з техніко-юридичними правками прийняла Верховна Рада 15 травня.

5. Депутати хочуть запровадити новий режим валютного регулювання

Депутати мають намір врегулювати основні правила здійснення валютного регулювання та валютного нагляду. Президентський законопроект № 8152 «Про валюту» прийнято за основу 17 травня. Планується скасувати чинні Декрет Кабміну «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» та Закон «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», внести зміни до деяких інших законодавчих актів. Законопроектом запропоновано встановити: новий режим валютного регулювання за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом»; загальний режим проведення валютних операцій на території України; деталі здійснення валютних операцій (зі встановленням винятків щодо розрахунків, які можуть здійснюватися на території України в іноземній валюті), проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей. Також планується встановити норми в частині ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, урегулювати особливості проведення валютного нагляду, обміну інформацією між суб'єктами валютних операцій та накладення санкцій за порушення валютного регулювання.

6. Надання банками кредитів реформують

Народні депутати мають намір допомогти банкам відновити довгострокове кредитування. З цією метою сьогодні за основу було прийнято законопроект № 6027-д. Документом передбачено можливість застосування банками договорів у вигляді електронних документів. Представник зможе отримати електронний платіжний засіб за завіреною довіреністю від користувача. У такому разі банк не несе відповідальності за проведення операцій з упровадженням електронного платіжного засобу, виданого за довіреністю. Своєю чергою, у Цивільному кодексі мають намір уточнити, що ліквідація солідарного боржника - юридичної особи, смерть солідарного боржника - фізособи не припиняють зобов'язання інших солідарних боржників перед кредитором і не змінюють його обсягу й умов виконання. Крім того, позичальники зможуть вибирати банк з оптимальним курсом для купівлі валюти. Нацбанк розширив можливості для клієнтів-позичальників вибирати оптимальний курс купівлі іноземної валюти для виконання зобов'язань перед уповноваженим банком-кредитором за кредитним договором. Відповідні зміни передбачено постановою НБУ від 15 травня 2018 року № 53.

7. ФОП дозволили створювати дитсадки, а для вишів посилили вимоги щодо навчання іноземців

Приватні дошкільні освітні заклади зможуть створювати фізичні особи - підприємці. ФОП, які самостійно надають послуги дошкільної освіти, повинні мати спеціальну освіту й медичну довідку встановленого зразка. Зазначимо, що раніше дитсадки могли створювати тільки юридичні особи. При цьому скасовано вимогу щодо ліцензованого обсягу. Крім того, посилено вимоги до закладів освіти, які здійснюють підготовку іноземних громадян. Зокрема, для прийняття на навчання іноземців навчальний заклад зобов'язаний мати структурний підрозділ для роботи з іноземними громадянами, до функцій якого, зокрема, належить оформлення запрошень на навчання та забезпечення перебування таких студентів в Україні на законних підставах. Обов'язкова наявність житлових приміщень, придатних для проживання іноземців. Для отримання ліцензії з правом навчання іноземних громадян один із членів проектної групи повинен володіти англійською мовою на рівні В2. Відповідні зміни внесено до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти постановою Кабміну від 10 травня 2018 року № 347.

8. Рада підвищила експортне мито на металобрухт, а також планує скасувати мінімальну ціну на цукор та заборонити пальмову олію

Народні депутати схвалили підвищення експортного мита на відходи і брухт чорних металів з 30 до 42 євро за 1 тонну. Відповідний проект № 8226 прийнято як Закон 17 травня. Крім того, підвищене вивізне мито продовжено ще на рік. Також народні депутати мають намір скасувати мінімальну ціну на цукор. Планується скасувати квоту «А», яка регулювала максимальний обсяг постачання заводами цукру на внутрішній ринок та мінімальні ціни, нижче від яких продавати цукор заборонено. Верховна Рада 17 травня прийняла за основу відповідний законопроект № 4532. Депутати також вирішили заборонити пальмову олію. ВР 15 травня прийняла за основу законопроект № 3871, яким передбачено пряму заборону використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів, молока та молочних продуктів.

9. Скасовано печатки під час подання інформації Держфінмоніторингу та в роздрібній торгівлі алкоголем і нафтопродуктами

Скасовано необхідність використання печаток незалежно від їх наявності у суб'єктів первинного фінансового моніторингу під час заповнення форм обліку й подання інформації, пов'язаної із здійсненням фінансового моніторингу. Відповідні зміни передбачено наказом Мінфіну від 5 березня 2018 року № 344. Також більше не вимагається наявність відбитку печатки на етикетках алкогольних напоїв, що реалізовуються в закладах ресторанного господарства (достатньо підпису відповідальної особи). Прейскуранти на алкогольні напої також просто підписуються керівником і бухгалтером. Під час приймання нафтопродуктів на АЗС тепер не обов'язкова відповідність пломби на цистерні відбитку печатки на товаро-транспортній накладній. Крім того, не обов'язкова наявність печатки в гарантійному талоні на технічно складні побутові товари. Відповідна постанова Кабміну від 10 травня 2018 року № 353 набула чинності 15 травня. Крім того, більше не потрібна печатка в заяві на ліцензію для перевезень повітряним траспортом.

10. Мінрегіон продовжує оновлювати ДБН

Новими будівельними нормами встановлюються межі максимального розповсюдження завалів забудови (так звані «жовті лінії» обмеження забудови). Такі обмеження потрібні для того, щоб унеможливити перекриття доріг у випадках руйнування будівель або інших надзвичайних ситуаціях. Тобто що ближче до евакуаційних шляхів розташовуватиметься будівля, то нижче по висоті вона має бути. Крім того, під час проектування й будівництва проїзди для пожежної та іншої спеціальної техніки до житлових і громадських будівель повинні передбачатися з усіх сторін. Документом передбачено, що для житлових будинків вище 9 поверхів і громадських будівель вище 5 поверхів проїзди спецтехніки у двір обов'язково мають передбачатися з усіх сторін, а для інших споруд - проїзд з однієї поздовжньої сторони. Проекти будівельних норм тепер можна погоджувати із зауваженнями в разі їх висловлення заінтересованим органом. Раніше в разі висловлення зауважень проект після доопрацювання спрямовувався на повторне погодження. Відповідні зміни до Порядку розроблення, погодження, затвердження, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, внесено постановою Кабміну від 28 березня 2018 року № 340.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини