Спрощено процедуру іноземного інвестування в Україну шляхом введення правового режиму обліку права власності на цінні папери клієнтів глобальних хранителів або інших фінансових посередників.
Українським депозитарним установам надали можливість відкривати рахунки в цінних паперах номінального утримувача для іноземних депозитарних установ.
Відповідний Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій" (проект № 6141) з техніко-юридичними правками прийнято Верховною Радою сьогодні, 15 травня.
Так, в Закон "Про депозитарну систему України" введено поняття "номінальний утримувач" - іноземна кредитна організація, зареєстрована в державі-членові Євросоюзу або Групи по розробці фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) або Комітету експертів Ради Європи з питань взаємної оцінки заходів боротьби з відмиванням засобів і фінансуванням тероризму (MONEYVAL), яка відповідає встановленим НКЦБФР вимогам, і відповідно до законодавства держави, в якій зареєстрована фінансова установа, має право надавати своїм клієнтам послуги з обліку цінних паперів і реєстрації переходу права власності на цінний папір, у тому числі в інших державах на підставі відповідних договорів з іноземними фінансовими установами.
Передбачено, що рахунок в цінних паперах номінального утримувача відкривається депозитарною установою іноземній фінансовій установі на основі договору про надання послуг з обслуговування рахунку у цінних паперах номінального утримувача. Рахунок не може бути відкритий іноземній фінустанові з високим рівнем ризику легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансування тероризму.
На рахунку депозитарна установа в порядку, встановленому Комісією, веде облік цінних паперів, прав на цінні папери, що належать клієнтам номінального утримувача, а також клієнтам клієнта номінального утримувача. На цінні папери, права на які враховуються на рахунку номінального утримувача, не може бути звернуто стягнення по зобов'язаннях номінального утримувача.
Іноземна фінансова установа може відкрити в депозитарній установі декілька рахунків в цінних паперах номінального утримувача для депозитарного обліку цінних паперів своїх клієнтів.
Номінальний утримувач розкриває інформацію про власників і цінні папери, що належать їм, операції з ними у випадках, встановлених законом. Депозитарна установа зобов'язана в порядку і строки, встановлені законодавством, повідомляти Комісію про виявлені факти порушення вимог про розкриття інформації.
У разі розкриття номінальним утримувачем інформації Комісія має право заборонити або обмежити на строк до 6 місяців проведення усіх або окремих депозитарних операцій на рахунку.
Кількість прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах номінального утримувача має бути цілим числом і не може бути від'ємним.
Нагадаємо, що законопроект № 6141 був прийнятий за основу на вечірньому засіданні ВР 27 лютого2018 року.