Народні депутати мають намір допомогти банкам відновити довгострокове кредитування.
З цією метою сьогодні за основу був прийнятий законопроект № 6027-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно відновлення кредитування".
Так, передбачена можливість застосування банками договорів у виді електронних документів. Представник зможе отримати електронний платіжний засіб по завіреній довіреності від користувача. У такому разі банк не несе відповідальність за проведення операцій зі впровадженням електронного платіжного засобу, виданого за дорученням.
У свою чергу, в Цивільному кодексі збираються уточнити, що ліквідація солідарного боржника-юрособи, смерть солідарного боржника-фізособи не припиняють зобов'язання інших солідарних боржників перед кредитором і не змінюють його об'єму і умов виконання.
Уточнюється, що у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився об'єм відповідальності боржника, такий поручитель несе відповідальність за порушення зобов'язання боржником в об'ємі, який існував до зміни.
По-іншому буде врегульовано і нарахування відсотків за кредитним договором. Так, якщо інше не встановлене законом, у разі застосування змінюваної процентної ставки кредитор самостійно, з визначеною в кредитному договорі періодичністю, має право змінювати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором, кредитодавець зобов'язаний письмово повідомити позичальника, а у разі збільшення процентної ставки - поручителя і інших зобов'язаних за договором осіб, про зміну процентної ставки впродовж 15 календарних днів, що йдуть за датою, з якої застосовується нова ставка. У разі незгоди позичальника зі збільшенням процентної ставки він має право розірвати договір і погасити заборгованість за договором в повному об'ємі впродовж 30 календарних днів з дати отримання повідомлення про збільшення процентної ставки. При цьому до моменту повного погашення заборгованості, але не більше 30 календарних днів з дати отримання повідомлення про збільшення, застосовується попередня ставка. У кредитному договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу. Порядок розрахунку змінюваної процентної ставки повинен дозволяти точно визначити розмір процентної ставки за кредитом на будь-який момент часу впродовж терміну дії кредитного договору. Кредитор не має права змінювати встановлений кредитним договором порядок розрахунку змінюваної процентної ставки без згоди позичальника.
У разі застосування змінюваної процентної ставки в кредитному договорі повинен визначатися максимальний розмір процентної ставки.
Змінити збираються й іпотечні відносини. Зокрема, передбачено, що іпотекодержатель звільняє іпотечне майно від накладених ним обтяжень не пізніше ніж через 14 днів з дня повного погашення заборгованості іпотекодавцем (боржником). Якщо іпотекодавцем предмет іпотеки було реконструйовано або щодо нього було проведено самовільне будівництво (у тому числі побудовані нові будівлі, споруди і тому подібне, на земельній ділянці, яка належить іпотекодавцеві на праві власності) усі реконструйовані, створені об'єкти нерухомості вважаються предметом іпотеки відповідно до іпотечного договору.