Народні депутати вирішили систематизувати Кримінальний процесуальний кодекс, оскільки через ситуативність внесених в нього змін виникли проблеми в правозастосуванні.
Про це йшла мова на засіданні спеціальної робочої групи при Комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради.
За словами першого заступника голови Комітету Миколи Паламарчука, в нову редакцію КПК було внесено 569 змін, передбачених 52 законами і одним рішенням Конституційного Суду (відносно неконституційності автоматичного продовження запобіжного заходу). В основному зміни вносилися ситуативно під оперативне рішення тих або інших завдань, і не були системними. Часто зміни вносилися без аналізу доцільності, без залучення фахівців і профільного комітету, з порушенням регламенту (наприклад, "поправка Лозового" про скорочення термінів досудового розслідування).
Ще близько 100 законопроектів по вдосконаленню положень КПК знаходиться на розгляді ВР. З них 17 стосуються стадії досудового розслідування, 25 - заходів забезпечення кримінального провадження, 11 - прав суб'єктів карного процесу.
М. Паламарчук також повідомив, що аналіз правозастосування КПК в практичній діяльності правоохоронними органами виявив певні недоліки в цій сфері.
Тому для систематизації змін депутати сформували 5 підгруп, які зосередять увагу на питаннях, недостатньо врегульованих КПК, а саме:
- механізму реалізації правового статусу учасників карного судочинства;
- досудовому розслідуванні;
- заходах забезпечення карного виробництва, особливо, що стосуєтьсязастави;
- особливостях досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проступків;
- здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження;
- зміни існуючого порядку здійснення правосуддя судом присяжних;
- забезпечення додаткових гарантій прав учасників кримінального провадження на справедливий суд.