Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Імплементація плану BEPS : ініціативи і очікування

Реклама

21 вересня IFA Україна (International Fiskal Asosiation) провела семінар, присвячений реалізації плану BEPS в Україні, на якому обговорювалися законодавчі ініціативи і очікувані зміни.

BEPS (Base erosion and Profit Shifting) є проектом Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЭСР), який передбачає комплекс заходів для протидії розмиванню податкової бази і виведенню прибутку. Впровадження основних положень BEPS в Україні передбачено планом деофшоризации. Обнародувана концепція роботи, зокрема, передбачає: впровадження правил оподаткування для контрольованих іноземних компаній (КИЧОК); автоматичний обмін податковою інформацією (у тому числі приєднання до угоди про виконання Закону США "Про оподаткування іноземних рахунків" (FATCA) і Багатосторонній конвенції компетентних органів про Єдиний стандарт звітності по обміну податковою інформацією (CRS MCAA); визнання іноземних юридичних осіб податковими резидентами України (правила місця контролю); обмеження вирахування відсотків і інших фінансових платежів; запобігання штучному ухиленню від статусу постійного представництва і т. д.

Семінар був відкритий Денисом Сиюшовым (Arzinger). Його доповідь була присвячена оподаткуванню нерезидентів, діючих через свої постійні представництва. Тема була вибрана Д. Сиюшовым, оскільки незважаючи на актуальність, ця бізнес-практика недостатньо оцінена з точки зору реакції податкової. Наприклад, у випадках, коли нерезидент діє через агента, у податківців немає механізму, що дозволяє зіставити прибутки нерезидента з прибутками, отриманими від діяльності агента, і, відповідно, немає механізму донарахування на такі прибутки. У РФ же така практика вже є. Д. Сиюшов нагадав про недавню справу Oriflame : дочірня компанія була визнана залежним агентом материнської компанії - нерезидента, внаслідок чого були донараховані податки. Суперечка показова, і не виключено, що пропоновані зміни у зв'язку з планом BEPS введуть такі важелі впливу.

Акцент в доповіді був зроблений на існуючих пропусках в оподаткуванні постійних представництв і планованих змінах. Так, йшлося про використання агентів (які повинні діяти від імені і в інтересах принципала). У деяких юрисдикціях, у тому числі і в Україні, використовується принцип неможливості донарахування прибутків агентові, у якого немає договору з принципалом (оскільки формально він не діє від його імені). Те ж торкається і агентів з більш ніж одним принципалом. Другий пропуск торкається дроблення діяльності на декілька видів. Концепція деофшоризации передбачає, що випадки, коли кожен вид діяльності має допоміжний характер, не призводять до постійного представництва. В той же час, пропонується встановити, що постійне представництво не виникає не лише якщо особа діє не в інтересах нерезидента, але і пов'язаних осіб. В цілому, пропоновані зміни грунтуються на Модельній податковій конвенції ОЭСР.

Про зміни у трансфертному ціноутворення у рамках BEPS розповів Антон Задериголова (DLA Piper Україна). Він відразу відмітив неоднозначність інструменту - з одного боку, дохід розміщується там, де зручно, з іншого боку - податкові органи сприймають це як розмивання прибутків.

"Трансфертне ціноутворення невід'ємне від принципу витягнутої руки, який був впроваджений в США в 30-х роках", - пояснив А. Задериголова. Україна впроваджує його з вересня 2013 року. Між цими датами були прийняті Модельна конвенція ОЭСР (1963 рік) і приписи по трансфертному ціноутворенню (1979, 1995 і 2010 років).

Трансфертне ціноутворення у рамках BEPS припускає чотири дії: 8 - нематеріальні активи; 9 - риски і капітал; 10 - інші операції з підвищеним ризиком; 13 - трирівнева документація. При цьому дії 8, 9, 10 розглядаються разом.

Крім того, було вирішено внести зміни в ряд розділів ОЭСР по трансфертному ціноутворенню (на підставі фінальних звітів по діях). Основні зміни у рамках дій 8 - 10:

- акцент на функціях і економічній суті операцій;

- нові правила застосування 1 методу в операціях з біржовими товарами;

- майбутні зміни в застосуванні 5 методу;

- зміни в розділі по операціях з нематеріальними активами;

- спеціальні правила для послуг з низькою доданою вартістю (юридичних, маркетингових, аудиторських);

- спеціальні правила для CCA.

Що стосується практичних порад бізнесу, то виходячи з міжнародного досвіду і українських реалій, А. Задериголова пропонує:

- володіти інформацією про групу в оновленому виді (потенційно для мастер-файлов і CbC R (що пропонувалося Мінфіном і міститься в концепції);

- відстежувати зміни в податковому законодавстві;

- робити SWOT- аналіз потенційних ризиків, пов'язаних з BEPS;

- враховувати вимоги BEPS при операціях з нерезидентом.

Друга частина була присвячена обміну податковою інформацією і імплементації правил КИЧОК, що також є важливим в контексті деофшоризации.

О автоматичному податковому обміні і його українських перспективах говорили Катерина Грабовик і Наталія Ульянова (LCF Legal Service). Так, обмін між податковими адміністраціями різних країн можливий на підставі двостороннього договору про обмін інформацією; угоди про уникнення подвійного оподаткування; Міжнародній конвенції про взаємну адміністративну допомогу у податкових справах 1988 і Директиви про заощадження ЄС (2003). По останньому Е. Грабовик відмітила, що це перший реально працюючий механізм, хоча він і носить локальний характер і торкається оподаткування доходу від заощаджень у формі виплачуваних банком відсотків. Окремо тут йде FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) - закон про зарубіжні рахунки в США, згідно з яким усі фінансові організації повинні автоматично розкривати відомості про рахунки американських платників податків і компаній.

У рамках ОЭСР в 2013 році почав розроблятися стандарт CRS (Common Reporting Standart), який передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією між державами. Країни (банки, фінансові організації, інвестиційні компанії та ін.) звітують як по рахунках фізосіб -резидентов (відсутній балансовий поріг, розширена перевірка від 1 млн діл), так і по корпоративних рахунках компаній, приватних фондів, трастів (балансовий поріг - 250 тис. діл). При цьому обмін не завжди має бути взаємний.

Стосовно українських перспектив, то зареєстровані в парламенті законопроекту припускають принципи як BEPS, так і "антиBEPS":

- законопроект № 4380 "Про податковий суверенітет України і офшорні компанії";

- законопроект № 4636 "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно попередження розмивання бази оподаткування і перенесення прибутку в офшорні зони";

- законопроект № 4678 "Про заходи по деофшоризации" (альтернативний - № 4678-1).

На "антиBEPS"-инициативах детальніше зупинився Олександр Майданик (Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери)що докладав про імплементації правил CFC (controlled foreign corporation - КИЧОК).

КИЧОК - ця юридична особа, зареєстрована закордоном, яке контролюється фізичними особами - громадянами України. При цьому визначенні необхідно пам'ятати, зокрема, про те, що українські контролюючі суб'єкти не охоплені. Контроль може бути як легальним, так і де-факто.

Відмітимо, що запропонована ГФС стратегія впровадження рекомендацій BEPS передбачає, серед іншого і введення оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній . У загальну концепцію КИЧОК вже наданий ряд пропозицій, зокрема, відносно поширення правил КИЧОК не лише на фізосіб резидентів, а також і на громадян України, які можуть бути нерезидентами для податкових цілей, механізмів розрахунку прибутку оподаткування КИЧОК, введення мінімального розміру неоподатковуваного доходу і тому подібне. Також розробляються заходи з протидії розмиванню податкової бази. Так, пропонується посилити обмеження по витратах, пов'язаних з борговими зобов'язаннями, удосконалити правила трансфертного ціноутворення і механізм визначення і оподаткування прибутку постійних представництв.

В цілому, план BEPS передбачає масштабну перебудову існуючої системи трансграничного оподаткування, що зажадає немало часу. У будь-якому випадку, готуватися до нових правил гри слід вже зараз.

Марина Ясинская

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини