У листі № 817/26/47-14 НКРЕ нагадала, що правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Роз'яснено, що у разі виявлення представником енергопостачальника на об'єкті споживача (у місці установки приладу обліку) факту відсутності приладу обліку електроенергії і самовільного підключення до електричної мережі, то представниками енергопостачальника має бути складений акт про порушення Правив користування електричною енергією для населення. Відповідно до положень пункту 53 Правив, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електроенергією, у тому числі фактів її розкрадання, складається акт, який підписується представником енергопостачальника і споживачем. Один екземпляр акту вручається споживачеві, другий - залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести в акт свої зауваження.
Згідно з положеннями пункту 3.5 Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії, не врахованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією у разі виявлення у споживача самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку, добовий об'єм споживання електроенергії через дроти, якими здійснено самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається по формулі (2.7) Методики. Час використання самовільним підключенням в добу приймається рівним 8 годинам.
Розрахунок вартості неврахованої електричної енергії здійснюється:
- за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії;
- по тарифах (цінам) для населення, що діяли в період, за який розраховується розмір вартості неврахованої електричної енергії;
- по кількості днів : якщо споживач встановив пристрій, що занижує показання приладу обліку, зробив інші дії, які привели до споживання неврахованої електроенергії, виявити які представники постачальника під час проведення контрольного огляду приладу обліку мали можливістьспоживачеві робиться перерахунок за спожиту електроенергію з дня останнього контрольного огляду приладу обліку до дня виявлення порушення, але не загальнішої кількості днів за 6 календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Таким чином, у разі виявлення порушення, енергопостачальник має право на підставі акту, складеного з урахуванням вимог Правил і Методики, здійснити розрахунок об'єму і вартості неврахованої електроенергії відповідно до вимог Методики.