Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Адвокат розповів про законність роботи підприємств в номінальних офісах

10 червня 2013, 10:33
1666
15
Реклама

Податкові органи активно борються з використанням так званих "адрес масової реєстрації". Скажіть, чи законно орендувати юридичну адресу?

- Насправді уся боротьба податківців з цим адресами лише привід для "наїзду" на підприємство. По суті, фіскальні органи борються не з адресами (та і як можна боротися з вулицею, будинком, будівлею?), а з бізнесом як таким. Всупереч численним завіренням керівництва Міністерства по прибутках і зборах про перепрофілювання фіскального характеру роботи Мидоходов в суто адміністративний, на практиці ситуація жодним чином не змінилася. І підтвердженням тому може служити істерія, що якраз нагнітається, навколо так званих "адрес масової реєстрації". Оренда номінального офісу практикується у багатьох країнах світу, у тому числі і в США, і більшість компаній, що використовують цю практику, працюють без проблем.

Більше того, враховуючи рівень розвитку сучасних інформаційних технологій, просто безглуздо вимагати від підприємства, щоб воно обов'язково працювало по місцю своєї реєстрації. Багато бізнесменів ведуть справи будинку, зв'язуючись з контрагентами по телефону, електронній пошті або через сервіси на кшталт Skype. І їм немає нужди витрачати гроші на оренду офісу. Особливо це стосується фірм, зайнятих у сфері ИТ. Як правило, більшість їх співробітників працюють видалено, а часто навіть в інших містах, а то і країнах. У цій ситуації знімати офіс тільки для того, щоб догодити фіскальним органам, - безглузда витрата грошей. Але українські податківці пішли "своїм шляхом". Вони продовжують жити в печерному столітті, ігноруючи сучасні тенденції розвитку бізнесу. Проте їх атавістичний підхід повинен відійти в минуле, як, власне, і багато керівників Миндоходов.

Є ще один нюанс. Тільки що створене підприємство банально не має можливості орендувати офіс або виробниче приміщення. У них немає ні друку, ні розрахункового рахунку, ні засновницьких документів. І яким, питається, образом вони можуть орендувати приміщення, яке ним, можливо, і зовсім не згодиться?

Причина появи спірних питань, як правило, проломи в законодавстві. З одного боку, поняття "Місцезнаходження юридичної особи" визначене в статті 93 Цивільного кодексу України. У ній вказано, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності або розташування офісу, з якого проводиться щоденне управління діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво). З іншого боку, ніяким іншим нормативно-правовим актом не встановлено обов'язки керівництва фірми знаходитися в офісі цілодобово. Крім того, деякі держоргани також стоять на стороні підприємців. Про це свідчать численні роз'яснення і листи відповідних інстанцій. У Законі України "Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні", а також Київській міській програмі сприяння розвитку малого і середнього підприємництва на 2011 - 2012 роки чітко говориться про необхідність створення інфраструктури розвитку малого підприємництва - організації бізнес-центрів, центрів розвитку малих підприємств, бізнес-інкубаторів, виробничих і технологічних парків

Прекрасно розуміючи вказані вище обставини, податкові інспектори продовжують тиск на дрібних і середніх підприємців. І цей тиск має яскраво виражену корупційну складову.

Як орендарям номінальних офісів поводитися у разі претензій з боку податкової, пов'язаних з місцезнаходженням компанії?

- Передусім варто пам'ятати, що згідно із законом єдиний документ, що підтверджує місцезнаходження юрособи, - це виписка з Єдиного держреєстру. Усі інші вигадані податківцями довідки і виписки - "від лукавого". Тому, не маючи законних підстав для натиску підприємців, співробітники податковою починають "давити на психіку". Телефонні дзвінки, пропозиції прийти "на бесіду" - ось нехитрий набір для психологічного натиску. Часто податківці намагаються отримати підписаний акт про відсутність підприємства по місцю реєстрації. Але ось в чому справа: якщо представник бізнес-інкубатора цей акт не підписав, то документ ніякої сили не має. Хочу відмітити, що компанія "Стайлинг" принципово не підписує подібні акти, оскільки, на наш погляд, якщо клієнт виконує усі умови договору, отримує кореспонденцію і регулярно з нами зв'язується, то він у бізнес-інкубаторі є присутнім.

У разі радикальніших дій з боку податкової - відмова від прийняття звітності, погрози позбавлення свідоцтва ПДВ - треба відразу дзвонити на гарячу лінію "пульсу Міністерства прибутків і зборів". Як ні парадоксально, але звернення на гарячу лінію виявляються дійсно ефективними, протизаконні дії податківців швидко присікаються. Також в усіх випадках необхідно вимагати від інспектора пред'явити усі свої претензії письмово і не реагувати на телефонні погрози.

Як можна оформити оренду номінального офісу?

- Оренда, як правило, оформляється договором про співпрацю або договором суборенди. Істотні умови договору - врегулювання сторонами необхідного набору поштово-секретарського обслуговування.

Що ще отримує підприємство при оренді номінального офісу, чи надаються додаткові послуги?

- Головна перевага - можливість своєчасно і в повному об'ємі отримувати кореспонденцію, використовувати секретаря орендодавця, вести справи, не витрачаючи зайві гроші на оренду непотрібних приміщень. Але за бажання можна скористатися і додатковими послугами. Наприклад, юридична компанія "Стайлинг", працююча на ринку вже більше десяти років, за кожною адресою надає повний пакет документів, з яким підприємець може реєструвати підприємство, отримати акредитацію на митниці і, у разі потреби, ліцензії. Окрім іншого, проводяться безкоштовні юридичні консультації. Також компанія "Стайлинг" надає в оренду VIP- адресипереваги яких в тому, що за цією адресою може бути зареєстровані не більше 45 компаній (співробітники податковою не відносять бізнес-центри, в яких зареєстровано до 50 компаній, до "місць масової реєстрації"). Крім того, у клієнтів компанії є можливість у будь-який час орендувати приміщення для проведення перевірок.

На що варто звернути увагу при співпраці з компаніями, що пропонують подібні послуги, щоб не потрапити на шахраїв?

- Як вже було сказано, послуги юридичних адрес в Україні надає досить багато компаній, не секрет, що серед них є таке ж велике число шахраїв. Тому перед початком співпраці варто отримати необхідний мінімум інформації про контрагента. Авторитет - перша ознака доброчесного учасника ринку. Про це свідчить наявність позитивних відгуків в Інтернеті, сайту компанії і інше. Велику роль грає і тривалість роботи компанії на ринку. Також має значення підписання меморандумів про співпрацю з районними і міськими держадміністраціями - в конфліктних ситуаціях з податковою або іншими контролюючими органами він може виявитися вагомим аргументом на користь платника податків. У "Стайлинга" такі меморандуми підписані з усіма київськими РГА. Більше того, компанія чи не єдина в Україні, що отримала свідоцтво бізнес-інкубатора, видане Госкомпредпринимательством. Подібні документи, сертифікати і свідчення є підтвердженням надійності і сумлінності компанії, і ризик зіткнутися з шахраями мінімальний.

Іван Пронченковюрист ЮК "Стайлинг"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини