Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи стане Україна майданчиком для розгляду міжнародних комерційних суперечок?

1 червня 2013, 09:35
515
0
Реклама

Як повідомляла ЮРЛИГА раніше, зусиллями ініціативної групи українських і іноземних фахівців у сфері міжнародного арбітражу була заснована Українська арбітражна асоціація, покликана об'єднати юристів, що професійно займаються або цікавляться практикою розгляду суперечок в міжнародному арбітражі, незалежно від їх приналежності до тієї або іншої юрисдикції. Одним з іноземних експертів, що виявили бажання приєднатися до цього професійного співтовариства, став Володимир Хвалейпартнер Baker & McKenzie (Москва). У інтерв'ю нашому порталу російський юрист розкрив подальші перспективи розвитку першого в Україні професійного арбітражного співтовариства.

Володимир, як Ви вважаєте, чи готова Україна для створення впливового професійного арбітражного співтовариства?

- Мені здається, що вже давно дозріла необхідність створення професійного співтовариства, яке б займалося питаннями промотирования третейського розгляду. За останні 20 років, після прийняття в Україні Закону "Про міжнародний комерційний арбітраж" і лібералізацію законодавства про третейські суди, в Україні виросло покоління юристів, що не лише знають про арбітраж по книжках, але і мають солідний досвід участі в міжнародних арбітражах в Лондоні, Парижі, Стокгольмі, ICSID і інших авторитетних інститутах. Якщо подивитися статистику, наприклад, ICC, українські компанії займають друге місце після російських по кількості справ за участю компаній з країн СНД. При цьому досить часто інтереси українських компаній представляють саме українські юридичні фірми. Ці люди знають не з чуток, що таке міжнародний арбітраж, і готові розвивати його як за межами України, так і усередині.

Які головні цілі Української арбітражної асоціації, створеної минулого року? Чи існують аналогічні асоціації за межами України, у тому числі в Російській Федерації?

- Основним завданням УАА є розвиток арбітражу в Україні. Для цього потрібний цілий комплекс заходів : і вдосконалення законодавства, і вироблення дружньої до арбітражу судової практики, і підвищення кваліфікації юристів, що беруть участь в арбітражному розгляді як сторони і як арбітри.

Такі ж завдання, зокрема, ставляться Шведською, Австрійською арбітражними асоціаціями, не кажучи вже про Американську арбітражну асоціацію (ААА), що є потужною організацією з налагодженим механізмом вирішення суперечок. За правилами ААА щороку дозволяється декілька сотень тисяч суперечок, і ця та мета, до якої повинна прагне УАА.

Нині в Росії також робляться кроки по створенню Російської арбітражної асоціації. Створення УАА, до речі, в деякій мірі підштовхнула до створення РАА саме зараз, хоча ідея давно витала в повітрі.

Володимир Хвалей

Хто може стати членом Української арбітражної асоціації?

- Членство в УАА відкрите, тобто будь-яка особа, зацікавлена в розвитку УАА і розділяюча цілі її створення, може вступити в організацію. І це принципово: УАА не повинна носити закритий або "клубний" характер. Якщо це станеться, до неї не буде довіри з боку юридичного співтовариства ні в Україні, ні за її межами. Арбітраж будується на довірі, а тому організація, промотирующая арбітраж, повинні користуватися довірою з боку професійного співтовариства, інакше вона приречена на невдачу.

Які плани і основні напрями діяльності Асоціація ставить на поточний рік?

- Основною метою УАА найближчим часом має бути розширення членської бази, а також формування груп фахівців, зацікавлених в роботі по напрямах діяльності : вдосконалення законодавства; робота з судами; навчання арбітражу, пропаганда третейського розгляду взагалі, промотирование України як місця арбітражу в цілому і українських арбітрів зокрема.

Чи є, на вашу думку, перспективи у України або Росії стати популярним місцем розгляду міжнародних суперечок? Чи може Асоціація сприяти цьому?

- І у України, і у Росії є усі шанси стати популярним місцем для вирішення суперечок. Сьогодні багато міжнародних спор "втікають" за кордон. Чому? З кількох причин. По-перше, багато компаній не задоволено якістю третейського розгляду : процедура призначення арбітрів у більшості третейських судів не до кінця зрозуміла, через що завжди існує підозра в тому, що якогось арбітра третейський суд призначив не просто так. Крім того, багато арбітрів, на жаль, копіюють процедуру розгляду в державних судах, коли швидкість розгляду справи має пріоритет перед якістю.

По-друге, немає упевненості в тому, що навіть саме краще рішення третейського суду встоїть в державних судах, оскільки суди як в Україні, так і в Росії навряд чи можна безумовно назвати "дружніми" до арбітражу. Хоча загальна тенденція, без сумніву, позитивна, але іноді суди приймають рішення, що шокують арбітражне співтовариство, а ложка дьогтю, як відомо, псує бочку меду.

Ну і, нарешті, законодавство про третейські суди (як внутрішніх, так і міжнародних) вимагає деяких змін. Передусім це стосується арбитрабильности корпоративних суперечок, надання державними судами сприяння третейським в здійсненні розгляду. Крім того, наявність монополії в Законі "Про міжнародний комерційний арбітраж" не сприяє створенню сприятливого конкурентного середовища в Україні.

Чи планує Асоціація розглядати спори?

- Так, безумовно, і це є абсолютно логічним кроком. Країна приваблива як місце арбітражу, якщо вона може запропонувати сторонам суперечки різні види арбітражу : інституціональний або ad hoc, подорожче і дешевше, швидше і подовше. Наприклад, в Швеції, не дивлячись на те, що Стокгольмський арбітражний інститут має заслужений авторитет, щороку сотні справ дозволяються арбітражем ad hoc. Точно також в Україні МКАС при ТВП України займає гідне місце у вирішенні зовнішньоторговельних суперечок, в той же час Україна тільки виграє від того, що може запропонувати сторонам також і арбітраж ad hoc за Регламентом ЮНСИТРАЛ, УАА, що адмініструється.

Які основні перешкоди Асоціації доведеться здолати на шляху реалізації поставлених завдань?

- Основним завданням УАА найближчими роками буде завоювання довіри з боку арбітражного співтовариства. Не треба чекати результатів найближчим часом: УАА як дерево: ми його посадили, проте поливати його і доглядати за ним треба буде довгі роки, поки воно почне носити плоди. Головне - не втратити терпіння на цьому шляху і не пустити молоду порість на дрова.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини