Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрист медіа-холдингу розповіла про закупівлю контенту і перехід на "цифру"

25 лютого 2013, 13:23
846
5
Реклама

Катерина, розкажіть, вирішенням яких питань в "Медіа група Україна" займаєтеся особисто Ви, а також яким чином розподіляєте своїх юристів.

- Мої завдання як керівника юридичного блоку медіа-холдингу "Медіа група Україна" безпосередньо пов'язані з ключовими цілями компанії, що управляє, а саме: управління бізнес-рисками, контроль за ухваленням важливих рішень і підтримка впровадження стратегічних проектів активів. Тому сфера моєї відповідальності охоплює організацію правової підтримки ключових проектів медіа-групи, забезпечення ефективного моніторингу, управління ризиками корпоративного володіння активами, а також рисками, пов'язаними з інтелектуальною власністю, управління і оптимізацію бізнес-процесів медіа-холдингу. Крім того, в круг завдань входить реалізація законодавчих ініціатив, наприклад, у сфері захисту авторських прав.

Враховуючи той факт, що під компанією, що управляє, знаходиться велика кількість різнопланових медіа-активів, у наших юристів не передбачається жорсткої спеціалізації. Тобто юристи займаються правовою підтримкою різнопланових проектів медіа-холдингу, що вимагають комплексних знань в різних галузях права.

Дещо інша ситуація з розподілом обов'язків в юридичних службах наших активів - там якраз є присутньою умовна спеціалізація. Наприклад, за юристами нашого найбільшого активу ТОВ "ТРК "Україна" закріплені певні департаменти, проекти яких для того або іншого юриста є пріоритетом.

Для вирішення конфлікту з Divan.TV Ви зверталися за допомогою до компанії "Виндекс". Розкажіть детальніше про врегулювання цієї ситуації, а також як часто і які питання Ви віддаєте на аутсорсинг.

- Після того, як "Медіа група Україна" написала відкритий лист до Divan.TV з проханням припинити трансляцію наших телеканалів на своєму сайті, вони такі трансляції припинили, тим самим позбавивши нас підстав подавати позов до суду. Але якщо Divan.TV або інший інтернет-майданчик почне незаконну трансляцію каналів нашої групи, ми готові звернутися до суду і відстоювати свої права.

Що стосується юридичної допомоги "Виндекса", то ця компанія є юридичним представником як нашого, так і інших медіа-холдингів і надає юридичну підтримку по боротьбі з порушниками в мережі Інтернет. Обумовлено це тим, що процес пред'явлення претензій до порушника до власне факту, коли контент буде знятий з інтернет-ресурсу, досить тривалий і трудомісткий, тому є сенс такі питання передавати на аутсорсинг.

Також на аутсорсинг ми передаємо непрофільні питаннят. е. що не є основною діяльністю нашої компанії, наприклад, реєстрацію статутів, торгових марок. Більше того, по деяких проектах потрібно консультації іноземних юристів. Але в цілому уся основна діяльність ведеться своїми силами.

З якими компаніями, окрім "Виндекса", Ви співпрацюєте?

- Ми працювали з компанією Neocleousконсультації, що надавала нам, з деяких питань, пов'язаних з іноземними юрисдикціями.

А як складаються стосунки з держорганами? Та ж податкова, Антимонопольний комітет, Нацкомтелерадио?

- "Медіа група Україна" і її активи працюють у рамках правового поля, тому ми сприймаємо роботу з держорганами швидше як співпраця. Безумовно, якщо є запити, які присилає податкова, АМКУ, то ми відповідаємо на них вчасно і в повному об'ємі.

Близько року тому АМКУ зайнявся аналізом ринку реклами, у рамках якого присилав запити, в т. ч. телеканалам, відносно рекламодавців. Як зараз йдуть справи з такими ініціативами Комітету?

- Так, Антимонопольний комітет минулого року проводив дослідження рекламного ринку. І, відповідно, регулятор звертався з проханням надати інформацію відносно різних аспектів діяльності телеканалу, пов'язаних з рекламою. Наприклад, АМКУ просив подать дані відносно відсотка комерційної реклами, що транслюється в ефірі телеканалу, яку рекламну продукцію транслюють телеканали найбільше, перелік замовників реклами, розрахунок собівартості трансляції реклами на телеканалах, чи займаються телеканали виготовленням рекламних роликів і т. д.

Об'єм інформації був досить великий, нам знадобилося притягнути усі свої внутрішні ресурси для того, щоб виконати такий запит у встановлені терміни.

Яка зараз політика Антимонопольного комітету відносно телеканалів? З'явилися якісь нові тенденції?

- АМКУ час від часу присилає запити у рамках дослідження рекламного ринку. Він це робив і раніше, тому кардинальних змін не спостерігається. Єдиним виключенням можу назвати те, що минулого року регулятор попросив розрахувати собівартість одиниці ефірного часу для трансляції реклами на телеканалах.Але по ряду технічних причин це зробити просто неможливо. Відповідно, ми обгрунтували свою позицію і ніяких претензій від Комітету не поступало.

Чи стикалися Ви в роботі з Нацкомиссией по моралі? Вона іноді видає укладення відносно контенту телеканалів / часу трансляції того або іншого фільму / передачі.

- Ні, до нас вони доки не зверталися.

Які проблеми Ви бачите при переході на цифрове телебачення?

- Україна повинна перейти на цифрове мовлення до червня 2015 р., оскільки наша держава є учасником Женевської конвенції 2006 р. Проте поки точна дата не відомаоскільки відсутній чіткий план-графік перекладу населення з аналогового типу прийому на цифровий.

А ось для громадян України існує певний бар'єр входу в цю послугу, оскільки тепер недостатньо буде купити сучасний телевізор з DVB - T2 тюнером. Для цього треба буде придбати або set - top box, або так званий CI- модуль, щоб мати можливість приймати цифровий сигнал.

Каналам же необхідно отримати ліцензію на цифрове мовлення. Наші канали "Україна", "НЛО ТБ", "Кіноточка" таку ліцензію отримали.

Розкажіть детальніше про правове забезпечення функціонування каналу "Футбол" і "Футбол +", а саме про купівлю прав на трансляцію футбольних матчів.

- Топовий футбольний контент для трансляції на телеканалі "Футбол" закуповується зазвичай не безпосередньо у правовласника, а через великі агентства. Ці агентства закуповують права, приміром, на 20 територій різних країн і потім перепродають їх на кожну конкретну територію.

При закупівлі такого контенту треба чітко розуміти, яким чином монетизуватимуть права, що допоможе оптимізувати досить значні витрати на контент. Наприклад, можна купити права на субліцензування або продаж третім особам на трансляцію в мережі Інтернет футбольних або спортивних подій. Ще можна купити права на певну територію або території і т. д.

Також треба враховувати, що контент топових спортивних подій досить дорогий, тому його необхідно захищати від несанкціонованого використання. Зокрема, коли цей контент транслюється на піратських інтернет-сайтах.

Після набуття чинності мовного Закону чи були якісь проблеми з його виконанням?

- Особливих проблем не виникало. Так, потім набуття чинності Закону з ліцензії треба було прибрати графу "мови", так що тепер канал самостійно встановлює, який об'єм мовлення проводити на якій мові.

Закон, з одного боку, дозволяє каналу вибирати, на якій мові віщати, але в той же час висуває певні вимоги. Наприклад, Закон говорить про те, що об'єми загальнонаціонального, регіонального і місцевого мовлення телеканалу повинні здійснюватися на мовах, що відповідають чисельності мовних груп, але при цьому об'єми такого мовлення встановлюються самим телеканалом. Як загальнонаціональний канал ми намагаємося вести збалансовану політику по мові, а що стосується регіонального каналу "Донбас", то він віщає в основному на російськомовні території.

Чи траплялося Вам здійснювати купівлі форматів шоу і в чому правові особливості цього процесу?

- Так, ми здійснювали купівлю форматів для трансляції на каналі ( "Оголена красуня", "Хвилина до перемоги", "Хто хоче заміж за мого сина" та ін.). Проблема в тому, що досі не існує законодавчого визначення поняття "формат", до того ж він не є об'єктом інтелектуальної власності. Авторське право захищає не ідеї, а спосіб їх вираження. Тому просто "концепцію" програми не можна захистити Законом про авторське право.

У договорі на купівлю формату важливо прописати, що мається на увазі під поняттям "формат", об'єм і вид прав, які передаються у зв'язку з цим форматом, чи є права на повтори, які території охоплюються. Наприклад, коли купується формат якогось західного шоу, то зазвичай важко окупити купівлю формату, якщо територія його використання обмежується тільки Україною. Тому доцільно передбачити право продажу такого формату в країни колишнього СРСР, Ізраїлю, на території, що віщають на україно- і російськомовну аудиторії Північної Америки і Європи.

Крім того, треба встановити, до кого переходить право власності після закінчення трансляції шоу, чи є право субліцензування. Також доцільно врегулювати в договорі, наскільки телеканал як покупець може вносити свої зміни у формат і яким чином узгоджуються ці зміни. Зазвичай продавець формату призначає свого консультанта, з яким необхідно погоджувати головних героїв, декорації, що ведуть, фірмові фрази або слогани, дизайн студії і т. д.

Ще один важливий момент - яким чином діляться або не діляться прибутку від продажу продукту, зробленого по формату. Тобто чи платить покупець тільки за формат або, якщо в майбутньому виникнуть якісь прибутки, він повинен ділитися такими прибутками з правовласником. Це може бути прибуток від інтерактивних сервісів, гастролей, концертів учасників шоу, брендованих товарів.

Розмовляла Наталія Шныр, журналіст сайту ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини