Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Куди з ресторанів мігрують курці?

5 грудня 2012, 12:58
2779
33
Реклама

Ольга, розкажіть, що конкретно зміниться для рестораторів після набуття чинності Закону про заборону паління у громадських місцях, як усе відбуватиметься на практиці.

- Закон свідчить, що паління в приміщенні ресторанів заборонене, а також він містить норму, згідно якої 10 % від загальної площі приміщення, мають бути виділені для паління. Проте це положення не торкається ресторанів, воно відноситься до офісних, виробничих приміщень. Тобто офісний, торговий центр зобов'язані відвести 10 % площ окремо під курильню.

Але норми Закону викладені не зовсім зрозуміло, і як наслідок - дуже багато рестораторів України, у тому числі і я, порахували, що дійсно 10% площі ресторану можна відвести під паління. Насправді це не так. Паління заборонене повністю.

І що ж робитимуть ресторатори?

- Паління заборонене в приміщеннях ресторану. Проте воно дозволене на літніх майданчиках, перед входом / виходом, біля службового входу, і так далі Якщо у ресторану є літній майданчик, який можна максимально утеплити, обтягнути плівкою, та хоч хутром укутати і зробити її позасезонною, то там палити можна. Літній майданчик не є частиною приміщення ресторану. Це легко монтована, безфундаментная конструкція, яка, вірогідно, повинна монтуватися в теплу пору року і зніматися з 15 жовтня. Але, я так розумію, з середини грудня по усій Україні літні майданчики житимуть вічнооскільки іншої лазівки Закон не залишає.

Автори Закону припускали, що курці або виходитимуть і палитимуть біля входу, або палитимуть в спеціально відведеному місці з написом "Місце для паління" і попільничками, або це відбуватиметься на літніх майданчиках, або місцях, подібних до літніх майданчиків : якийсь відведений закут із стійками або без. У цій справі головне правило - поза приміщенням ресторану. Персонал ресторану, очевидно, повинен палити на вулиці біля службового входу.

У перевіряючих органів не буде ніяких заперечень, що літній майданчик коштує круглий рік?

- Так, з одного боку заперечення будуть з боку того, хто дає дозволи на відкриття літнього майданчика - місцевій адміністрації, але штрафи за використання літнього майданчика поза сезоном менше в порівнянні з штрафами за порушення Закону про заборону паління (від 1 до 10 тис. грн., - ред.). Але ось ця "вилка" не регламентується, тобто на підставі акту, складеного перевіряючим, можуть присудити штраф в 10 тис. грн., що може убити маленьке кафе, а можуть великому ресторану дати штраф в 1 тис. грн., і його відвідувачі палитимуть скільки завгодно, тому що простіше заплатити штраф.

А що стосується літніх майданчиків, то штрафні санкції там мінімальні і якщо дозвіл є, то, в принципі, завжди можна домовитися, щоб майданчик знаходився на постійній основі.

Крім того, варто відмітити, що літній майданчик це конструкція із столиками. Допустимо, це буде якась утеплена конструкція без столиків, тоді її і літнім майданчиком назвати не можна, оскільки там не відбувається обслуговування, немає посадочних місць.

Заклади зараз максимально використовуватимуть простір навколо себе: будувати якісь конструкції з місцями, обігрівачами, щоб створити зону для паління; хтось буде просто ставити на вулиці попільнички і лавки. Іншого виходу зараз немає.

А що буде з кальян-барами, сигарними клубами?

- Ці заклади в тому вигляді, в якому вони існують зараз, опиняться поза законом. Навіть у приміщенні сигарних клубів, кальян-баров палити заборонено, що являється, напевно, найзабавнішим в усій цій ситуації.

Оскільки це загроза закриттю бізнесу, тобто 2 варіанти. Перший - порушення Закону, вони платитимуть штрафи, але працюватимуть в тому ж режимі, що і раніше. "Вилка" штрафів є, але не встановлено, як часто ці штрафи можна накладати (щодня?), і що може стати результатом таких штрафів (припис на закриття закладу?) … В цілому ж, можлива ситуація, коли закладу буде простіше платити штраф, чим закритися і не платити штраф. Другий шлях - максимально намагатися використовувати простір навкруги: якщо є якесь місце перед фасадом, поряд із закладом, і яке можна обладнати саме як літній майданчик, то усе переміститься туди.

Чи, як варіант, кальянные або сигарні клуби можуть перейти в закриття режим роботи - тільки для своїх, туди не буде доступу ні інспекторам, ні людям з боку. Або, якщо це кальян-бары, які розраховані на масову аудиторію, вони розташовуватимуться в "легкому літньому форматі", так звані хатинки на курьих ніжках - МАФы, легкі конструкції.

Як поводитимуться перевіряючі? Вони приходитимуть і перевірятимуть по факту - палять в закладі або ні, або ж інспектувати на наявність попільничок на столиках?

- Крім того, що в залах не можна палити, заборонена і будь-яка реклама тютюнових виробів. Вже зараз більшість закладів, напевно, позбавилися від попільничок в залах і від реклами тютюнових виробів, яка там висіла споконвіку. Перевіряючі дивитимуться і на наявність такої реклами, і попільничок в залі, і, звичайно ж, вони дивитимуться на сам факт паління в залі.

Але, у зв'язку з цим, виникає така забавна ситуація - заходить в зал гість, нахабно закурює, на зауваження персоналу не реагує і продовжує палити далі. Таких гостей дуже багато, до того ж є люды певного рівня, які навіть слухати не стануть ні офіціанта, ні адміністратора, а хтось взагалі запропонує сплатити штраф, аби йому дали спокійно докурити. Так от, якщо такий курець з'являється в закладі, то в цьому випадку Закон зобов'язує дзвонити в міліцію, яка повинна приїхати і скласти протокол, що громадянин такий-то палить.

Природно у усіх рестораторів виникає питання: "А чи буде міліція виїжджати на такі виклики? Чи не дадуть відповідь там, що немає часу виїжджати за людиною, яка просто палить, а не вбиває когось"?.

Є думка, що якщо виклик зафіксований, то потім в суді свої права можна буде захистити: мовляв, ми дзвонили, проте міліції потрібно за маніяками полювати, їм ніколи.

Хоча це двояка ситуація, буде дуже багато конфліктів. До того ж, споживачі не відразу звикнуть, що палити не можна. А, враховуючи те, що наближається зима з 30-тыградусными морозами, то не кожної людини змусиш вийти на вулицю покурити.

А як часто перевіряючі приходитимуть в одно і те ж заклад?

- Ось цього, на жаль, ніхто не знає.

Тобто, вони зможуть приходити хоч щодня?

- Так. До того ж, є маса громадських організацій, що ратують за чисте повітря, які також можуть приходити в ресторан і фіксувати, якщо хтось палить в приміщенні. По факту, вони просто "стукатимуть" перевіряючим. Звернення громадян з приводу порушення Закону також є приводом для того, щоб оштрафувати заклад.

Яким чином треба зафіксувати порушення?

- Точно не можу сказати. Напевно, на відео, адже фото не завжди є доказом в суді. Але питання в тому, як реагуватиме адміністрація ресторану, коли побачить таку зйомку? Хоча можуть і не помітити - якщо камера не особливо впадає у вічі.

А що стосовно розмірів штрафів - чим керуватимуться при визначенні розміру? Кількістю тих, що палять, або як?

- Це не регламентовано. Що таке 10 тис. грн.? Це 10 чоловік, які палять з двома сигаретами?

Ця "вилка" створює простір для корупції. Для ресторану з виторгом 70 тис. в день тисяча гривен штрафу це прийнятно. Вони можуть спеціально порушувати Закон і платити штраф. Але для маленького кафе штраф в 10 тис. грн. може скласти увесь їх прибуток. На жаль, не прописано чітко, який штраф і за що накладається.

Розумієте, мені самій цікаво, що буде. Можливо, це просто ще один Закон, який ускладнює життя.

Так, звичайно, ратують за чисте повітря, які стверджують, що Закон про розподіл зон для тих, що палять і некурящих не працює. Проте набагато простіше було б посилити цей Закон - зробити зону для тих, що палять закритою, встановити перегородки, які повністю відсікають повітря. А не так, як зараз - є зал, який умовно розділений : направо - для тих, що палять, наліво - для некурящих. Повна заборона особливо в наших умовах, це явно передчасно.

Як Ви вважаєте, після ряду штрафів одному закладу не виникне практика по закриття таких злісних порушників?

- Доки Законом не передбачено нічого подібного.

Закрити заклади можуть тільки ті, хто давали дозвіл на його відкриття. Комітет із захисту прав споживачів, який зараз перевірятиме і накладатиме штрафи, не дає ніяких дозволів. Так, він може подати матеріали в прокуратуру щодо систематичного порушення Закону, і, можливо, будуть такі ситуації, коли через суд заклад закриють.

Які збитки для ресторанів Ви прогнозуєте?

- Як і в усіх країнах, де така заборона була введена, збитки можуть скласти від 15 до 20 % для закладів, в яких спочатку палили. Особливо це стосується пивних пабів, арт-ресторанов, і я мовчу вже про сигарні клуби, які втратять, напевно, 99 % доходу.

До того ж, можливе закриття від 7 до 15 % закладів.

Самі збитки з'являться не стільки через те, що люди менше ходитимуть, а від того, що зменшиться середній чек. Також, може зменшитися частота відвідувань. До того ж, ймовірно, що в ті заклади, де порушуватимуть Закон / будуть в наявності літні майданчики, перетечуть відвідувачі. Ресторани в офісних або торгових центрах, де немає можливості обладнати літній майданчик, втрачатимуть більше 15 %, особливо, вечірньої пори.

Хоча може опісля півроку, якщо усі дотримуватимуть Закон, люди зрозуміють, що простіше вийти на літній майданчик, чим сперечатися і псувати собі настрій. Але, спочатку конфліктів буде багато, - і клієнтів з ресторанами, і у ресторанів з перевіряючими, і із захистом прав споживачів, і з міліцією.

Чи як альтернативний варіант розвитку подій : ресторатори просто виділять як ще одну статтю витрат - суми на хабарі або штрафи.

Ще залишається питання міліції. Очевидно, що після набуття чинності Закону міліція займатиметься не упійманням злочинців, а регулярно приїжджатиме в усі ресторани для складання протоколів про людей, які просто палять. Ніхто не розраховував, які ресурси у міліції, чи може вона регулярно виділяти людей.

Як буде насправді, не знає ніхто.

Розмовляла Наталія Шныр, журналіст сайту ЮРЛИГА.

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами по цій і іншим тематикам, встановивши систему ЛІГА :ЗАКОН. З 3 по 14 грудня діють акційні умови на підключення до систем. Як заощадити до 4 800 грн. і отримати новорічний подарунок можна дізнатися детальніше тут.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини