У листопаді поточного року команда ЮК Юскутум поповнилася новим партнером - в результаті об'єднання до фірми приєднався Денис Овчаров, що очолив практику правової безпеки бізнесу.
Як і будь-який партнер юридичної фірми, що міняє місце роботи, пан Вівчарів увійшов до бізнесу зі своїм портфелем клієнтів, серед яких, зокрема, вже декілька років знаходиться відома жіноча організація FEMEN. Як сприйняла компанія Юскутум, що спеціалізується на правовому забезпеченні інтересів бізнесу, перспективи роботи із скандальним жіночим рухом і як працюватиме надалі незвичайний тандем "юрист-клієнт", ми спробували з'ясувати у Дениса Овчарова і Ганни Гуцол.
Денис, зовсім нещодавно Ви приєдналися до команди ЮК "Юскутум", де віднині відповідатимете за напрям правової безпеки бізнесу. Проте преса знає Вас як адвоката Femen, що всякий раз приходить на допомогу активісткам після їх затримання. Чи будете Ви продовжувати надавати юридичні послуги організації і як до цієї ролі віднеслися Ваші нові бізнес-партнери?
Денис Овчаров : Звичайно, юридична компанія Юскутум більшою мірою займається захистом економічних інтересів підприємств, але на сьогодні економіка і політика дуже тісно взаємозв'язані. Cегодня досить складно знайти правозахисника хоч би з одним виправдувальним рішенням з політичних питань переслідування, а саме до таких справ я зараховую процеси, пов'язані з Femen. Якщо ми можемо домагатися перемоги в судах відносно такого експресивного руху як Femen, то зрозуміла справа, що здатні те ж саме робити і для бізнесу. Тому коли ми консультувалися з новими колегами стосовно подальшого супроводу руху, я сказав, що Femen - це політика, але якщо ми також ефективно працюватимемо з бізнесом, то це лише дасть плюси нашим клієнтам.
Femen - це прапор правосуддя, адже відсоток виправдувальних рішень по цьому руху вигідно виділяться на тлі інших політичних процесів. Яким би не було на сьогодні переслідування Femen з боку прокуратури, жодна з активісток в СІЗО не сидить. Ми добилися того, що суд зважає на їх позицію, задовольняючи наші скарги і відміняючи постанови про порушення кримінальних справ.
Ганна Гуцол : Ми не спілкуємося безпосередньо з міліцією, вони відразу ж дзвонять Денису з проханням надати ту або іншу інформацію. Вони розуміють, що тільки він може умовити нас прийти на допит, тому що ми по своїй цивільній суті упевнені в тому, що не скоювали ніяких злочинів.
А що стосується адміністративних правопорушень?
Ганна: Ми не вважаємо себе правопорушниками. Чесно! Адже немає закону, що забороняє проводити топлес-акции. У нас навіть було рішення суду, в якому суддя також підтвердив законність проведення топлес-протестов.
Денис: З міліцією і судами ми ведемо абсолютно нормальний діалог. З прокуратурою на рівні міста чомусь стосунки не складаються. Міліція тричі відмовляла в порушенні кримінальної справи "по хресту", а прокуратура говорить: "Немає, шукайте склад"!.
Згідно з численними повідомленнями ЗМІ, внаслідок спиляного на Майдані хреста на діяльність Femen звернув увагу Президент. Чи може це пояснити так підвищену увагу до Femen з боку прокуратури?
Ганна: Дуже жалко, що Президент вирішив зробити подібну заяву, щоб догодити віруючому електорату, але ні мій адвокат, ні наш рух не видимий у своїх діях складу карного злочину. Навіть міліція не може знайти його в діях активісток. Мене ця заява дуже злякала, адже в нашій країні відсутнє чітке дотримання закону і знайдуться дурні, які сприймуть його як керівництво до дії. 17 жовтня Президент робить заяву, а вже 18 чисел міліція оперативно отримує від прокуратури відповідний лист - шукайте. А що шукати навколо цього хреста? Може, землю скопати в надії відшукати труп? Тому я не боюся закону, адже ми чітко знаємо його межі і грані. І якби я його порушила, я була б готова за це відповісти.
Денис: У судовій практиці по руху Femen є прецедентні рішення, які ми активно використовуємо. Це позиція колегії у кримінальних справах апеляційного суду, де по трьох епізодах активісток суд чітко вказує: топлес-протест є не актом порушення громадського порядку, а актом висловлювання своєї громадянської позиції в порядку реалізації громадянами гарантованого їм Конституцією України права на висловлювання своїх протестів під час мирних зборів. У діях активісток відсутній хуліганський намір, і ми це успішно доводимо їх відношенням до свого вчинку, а також відсутністю шкоди від подібних дій.
Мета жіночого руху Femen - це захист громадянських прав. На питання "чому ця форма захисту є актуальною" я доводжу, що саме така форма дозволяє притягнути увагу громадськості до тих або інших проблем.
Чим небезпечний топлес-протест? Це форма протесту, що не завдає нікому ніякої шкоди. Вона може комусь сподобатися або немає. Але ще ніхто в суді не довів, що Femen порушує норми етики і моралі, та і хто це здатний довести в сучасній Україні. І як би люди не відносилися до Femen, але їх протести бачать і обговорюють, а це і є мета будь-якого цивільного протесту.
Як вказано на офіційному сайті Femen, рух бореться за статеве і цивільне рівноправ'я у всьому світі за допомогою "цивільних вчинків високої міри складності і провокативности". А чи можна, на Ваш погляд, у боротьбі за такі благородні цілі використовувати провокаційні методи?
Денис: Нам відмовили в реєстрації громадської організації "Фемен" у зв'язку з тим, що в статутних документах прописано, що метою є організація боротьби за права жінок. Юстиція вказала на те, що права жінок захищені Конституцією України і боротися за них не потрібно, оскільки боротьба ототожнюється з екстремісткою діяльністю. Виходить, що боротися за права геїв у нас можна, боротися за справедливі вибори можна, а за права жінок боротися не можна, тому що чинне законодавство їх і так захищає. Боротьба може бути мирна, а може бути зі зброєю. Топлес-протест не несе в собі зброї.
Ганна (доповнює): Точніше, демонструє його відсутність (сміється - прим ред.).
Денис: У суді ми не лише доводимо цю позицію. У нас є укладення психологів, фахівців про те, що сама по собі демонстрація жіночих грудей навіть в громадському місці не може нікому завдати шкоди. Якщо узяти картини як твори мистецтва, на яких зображені жінки з голими грудьми, - це ознака захоплення. Це нормально - ходити по музеях і дивитися на голу натуру. І якщо засоби масової інформації звертають увагу на акції Femen і освітлюють це в повних принадах - означає це теж цілком нормально.
Чи пам'ятаєте Ви момент, коли почалася Ваша співпраця у форматі "адвокат-клієнт"? Денис, для Вас робота з Femen - це вдалий PR- хід, pro bono послуга або звичайна адвокатська практика з хорошим гонораром?
Ганна: Я добре пам'ятаю момент, коли до нас (вже досить давно) прийшов Денис зі своїм колегою Ярославом : "Здрастуйте, ми адвокати, ми бачимо ситуацію з вашими арештами і готові вас захищати". На наш аргумент про те, що грошей на юридичну допомогу у нас немає, вони відповіли досить ствердно: "Ми знаємо".
Денис (сміється): Ми сиділи в кафе "Купідон" і були упевнені на 100 %, що грошей у них немає. Низкобюджетные акції, дівчата-студентки були цьому доказом. Ми довго розглядали, добре або погано ця співпраця для піару. Але усвідомлення того, що ми будемо першими адвокатами, що захищають топлес-акции, перемогло усі можливі мінуси. За загальним правилом, адвокат не має права відмовляти своєму клієнтові. У моїй практиці в якості адвоката за призначенням я надавав безкоштовну правову допомогу, захищаючи і вбивць, і грабіжників, і наркоманів. Адже кожен має право на захист.
Зараз, як і раніше, ми працюємо з рухом Femen на принципах pro bono. Для нас це соціальний проект, можливо, так і триватиме. На сьогодні для ЮК Юскутум - це проект, що захищає права і свободи громадян. І ми хочемо його розвивати незалежно від того, буде цей рух Femen або інша громадська організація.
Чи консультує Денис рух Femen перед акціями відносно їх можливих юридичних наслідків?
Ганна: Зазвичай дії ми погоджуємо. Дуже рідко буває, коли увечері приходить ідея, а уранці ми її вже реалізовуємо. А потім дзвонимо Денису з Печерського районного відділення міліції.
Зараз Femen вийшли на міжнародний рівень і проводять свої акції в інших країнах. Чи консультуєте Ви їх в частині законодавства відповідних держав?
Денис: Що стосується міжнародної діяльності, то тут усе набагато простіше, ніж в Україні. Там, як правило, закон захищає протестуючих і у присутності адвоката немає необхідності.
Ганна: Ми вже провели 3 акції в Парижі, де існує чіткий припис місцевої поліції про заборону ходити топлес як чоловікам, так і жінкам. Але у рамках протесту, відстоювання тих або інших громадянських прав це дозволено. Ні на одній акції у Франції ми ще не були заарештовані або затримані. Поліція лише може захистити нас від фізичної розправи. Окрім Ватикану, ніде в Європі я не стикалася з тим, щоб так нахабно і потворно затримували лише за те, що ти Femen і прийшла на акцію. Зараз в Україні міліція і СБУ якраз працюють на те, щоб виявити активісток ще до акції. Ми ще нічого не зробили, а нас вже зупиняють. Те ж саме було у Ватикані, де місцева поліція шукала по усій площі біля собору трьох українських блондинок.
Денис: Свого часу ми знайшли практику Європейського суду, США, Канади відносно проведення топлес-протестов. Адже топлес-протест був винайдений далеко не в Україні, він проводився і раніше в інших країнах. Якщо він несе в собі захист соціальних інтересів, то суди виправдовують ці методи протесту. Можна провести аналогії з нашим законодавством як дії в стані крайньої необхідності. Назвіть хоч одну організацію, що має таку ж підтримаю ЗМІ, як і Femen? Це говорить лише про те, що інші форми протесту менш ефективні.
Яку максимальну відповідальність на сьогодні понесли Ваші активістки внаслідок проведених акцій і яка нині "ситуація з хрестом"?
Ганна: У Україні поки що 9 кримінальних справ, і ми досі не знаємо, чи буде порушено ще одно по хресту. Найбільше адміністративне покарання, яке понесла наша активістка, були 15 діб за напад на патріарха Кирила у Борисполі. А за акцію під посольством Італії я як організатор отримала штраф у розмірі 600 грн. плюс 800 грн. за прибирання жіночих трусиків.
Денис: Що стосується хреста, то тут ситуація дуже цікава. Нам досі не відомо, порушена кримінальна справа або ні. Але ми знаємо, що правоохоронні органи, які вели розслідування первинно, відмовляли у збудженні. Зараз, наскільки ми обізнані, ця справа забрала до себе прокуратура. Хоча дуже дивно, що вона займається розслідуванням хуліганства. Я запитав у слідчого, в чому ж збиток від цієї дії? А мені відповідають: збиток нанесений газону, на який впав хрест. Проте на відео і фотографіях чітко видно, що ніякого газону там не було. Виявилось, що коли хрест впав і пом'яв бур'яни, місцева адміністрація посадила там клумбу, варту 1 тис. грн. Цим вони і обгрунтовують суму збитку. Погодитеся, це ж абсурдна ситуація.
Ганна: Мене лякає, коли такі кримінальні справи затягують. Це ж бомба уповільненої дії. У будь-який момент цю справу можуть дістати. І до будь-якої з 8 активісток можуть підійти і сказати: "Ти, давай тихше. А то на тебе справа лежить…". Цим можна шантажувати, поки не пройдуть терміни давності. Такі факти шантажу з боку міліції вже мали місце, влітку під час Євро-2012 нашим активісткам погрожували незакритими кримінальними справами.
Які, на Ваш погляд, шанси повторення з Femen судового сценарію над Pussy Riot в Росії?
Ганна: Наша акція з хрестом була пов'язана не лише з антирелігійним протестом, але також присвячена Pussy Riot. Ми їх підтримали цією акцією, і не важливо, що вони не підтримали нас. Відносно того, чи можливий подібний процес в Україні, - не знаю, в нашій країні усе можливо. Тут не можна апелювати ні законом, ні тим, що ми робимо. Тут усе залежить від політичної волі нашої влади. Але, як завжди, після наших дій я розраховую на наших юристів і засоби масової інформації. ЗМІ - це те єдине, що залишає нас на волі досі. Це той єдиний рупор, що врятував наших девченок від смерті у Білорусії.
Денис, як адвокат Ви зобов'язані підтримувати свого клієнта і захищати його незалежно від того, чи розділяєте Ви з моральної точки зору його позицію або ні. А наскільки Вам особисто близькі принципи і методи діяльності, якими керується рух Femen?
Денис: Адвокати - хірурги закону, і не наша справа судити клієнта. Можу сказати тільки те, що одну з учасниць руху Femen я узяв кумою своєї дитини. Тому що у цієї людини вже є життєва позиція, внутрішній стержень. До того ж я виправдав її в суді, тому вона не є правопорушником, адже я не можу дозволити, щоб у другої матері моєї дитини була судимість (посміхається - прим ред.).
Ганна, наприкінці до Вас питання від жіночої частини нашої редакції. Як лідер Femen і організатор акцій Ви ніколи не берете участь в топлес-акциях. З чим це пов'язано?
Ганна: Ви просто не усі акції дивилися. Але мені хочеться відповісти як редактор редакторові. Я не думаю, що Ви теж ходите на усі заходи і особисто записуєте усе інтерв'ю. У вас є штат співробітників, що виконує ті або інші функції. Точно також я виконую редакторські функції в русі Femen. Я навіть на усіх акціях останнім часом не є присутнім, тому що має бути частина колективу, остающася за протестом, для того, щоб у разі потреби викликати адвоката, забезпечити усі процеси по поширенню інформації.
Розмовляв Сергій Саченкоголовний редактор порталу ЮРЛИГА