ЮРЛИГА протягом теми знайомства з європейськими експертами у сфері медиации не упустила момент, щоб поцікавитися у фахівця: як на смак "яблуко розбрату" від українських клієнтів і чим воно відрізняється від "заморських плодів"?
Містер Марш, в Україні багато юристів продовжують скептично відноситися до інституту медиации. Хтось з них бачить в медіаторі конкурента, хтось просто не вірить в ефективність цього методу. Чи встигли Ви вже зіткнутися в Україні з таким сприйняттям до своєї роботи?
- Насправді я стикаюся з таким відношенням у будь-якій країні, де буваю. Це не лише торкається України. Якщо ви подивитеся на будь-яку країну, де отримала розвиток медиация, то на початку процесу завжди мав місце скептицизм і певна стурбованість. І оскільки я сам був юристом, я розумію таку тривогу.
Одна з головних проблем, з якими ми стикаємося, полягає в тому, що люди думають, що їм треба вибирати між судовим процесом і медиацией. Проте в реальності досвідчені юристи навчилися інтегрувати і знаходити взаємодію між медиацией і судовим процесом. Зокрема, якщо позначити лінію досудової суперечки і у кінці поставити звернення до суду, ви можете використовувати медиацию у будь-який момент до цієї завершуючої точки. Хорошому юристові просто слід підібрати вдалий момент для медиации, який буде найбільш вигідний його клієнтові.
Інший аспект для юристів - це репутація. Медиация полягає в тому, щоб запропонувати клієнтові найбільш широкий вибір для вирішення його питання. Велика частина юристів, з якими я зустрічався, турбуються про свою репутацію, тому пропонують найкращі послуги своїм клієнтам. Це означає бути експертом в різних процесах і усвідомлювати, в який саме момент краще використовувати медиацию. Тому медиация - це потенційна вигода для юристів, а не загроза.
Зрештою добре було б подивитися і перейняти досвід юристів, що починали як скептики відносно медиации, проте що втрачали цей скептицизм в ході роботи. Практично усе медиации, з якими я стикаюся, припускають участь юридичних фірм. Як правило, це одні з кращих компаній, що мають високу репутацію. Якби вони не вірили у безпеку і ефективність медиации, то ніколи не використали б її у своїй роботі.
Що потрібне, щоб зламати ці стереотипи про медиации? Скільки треба часу і чи обов'язковий для цього профільний закон, до прийняття якого українські депутати доки не готові?
- Гадаю, що закон насправді допомагає, він привносить довіру до цього процесу. Але це не означає, що ви не можете займатися медиацией без наявності такого закону. Розвиток медиации у будь-якій країні займає певний час. Насправді дуже складно переконати кого-небудь в перевагах медиации, займаючись лише розмовами. Я завжди говорю людям: "Спробуйте! А потім ми обговоримо, що ви думаєте про цей процес".
Поговоримо про ментальність українців, декілька що відрізняється від європейської. Я знаю, що минулого року Ви приїжджали в Україну, щоб допомогти вирішити комерційну суперечку. Чи відчули Ви в Києві особливості української ментальності, чи зрозуміли, як домовляються українські клієнти?
- В моєму спілкуванні з українцями і росіянами я виявив, що вони досить прагматичні і завжди розташовані до серйозної бесіди. Це дві важливі умови для успішної медиации. Тому у мене є усі підстави стверджувати, що медиация в Україні буде успішною. Насправді у будь-яку країну, куди я приїжджаю, мені говорять: "Наші культурні особливості не дозволять медиации бути успішною". І проте медиация розвивається скрізь.
Які Ваші рекомендації українському бізнесу для проведення медиации в корпоративних спорах: чи варто наймати іноземних фахівців або українські медіатори вже досить кваліфіковані для таких справ?
- Сторони можуть вибрати будь-якого посередника. Я знаю, що в Україні вже є хороші медіатори, послугами яких користуються місцеві компанії. Природно, вони говорять на рідній мові і розуміють українську культуру бізнесу, орієнтуються в законодавстві краще, ніж іноземці. Але можливі різні варіанти. Особисто я вже виступав медіатором при вирішенні корпоративної суперечки в Києві, а також їздив в Лондон з українською стороною для вирішення суперечки. Іншим варіантом є сопосредничество, де працюють два експерти - український і іноземний.
Раніше Ви працювали юристом. Чому вирішили піти в медиацию? Вам легше домовлятися, ніж сперечатися?
- Так, для мене це питання особових характеристик. Медиация - це те, від чого я отримую задоволення. Я з великою повагою відношуся до юристів, серед моїх друзів багато юристів.
Що б Ви хотіли сказати наприкінці українським юристам?
- Потужне посилання, яке я б хотів залишити Вам, полягає в тому, що медиация не є антиюридичною.